Tiskovna konferencija u Gospiću

Uklanjanje otpada: Predstavljen plan sanacije lokacije PPK-a Velebit

Marin Smolčić

S tiskovne konferencije u Gospiću / Foto LSŽ

S tiskovne konferencije u Gospiću / Foto LSŽ

Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen je detaljno objasnio planirani tijek sanacije lokacije PPK-a Velebit te predstavio procjenu ukupnih troškova provedbe projekta



GOSPIĆ – Ako je suditi po mnoštvu informacija meritornih osoba i institucija čini se kako je nakon godine i pol dana došlo vrijeme da se počne uklanjati ilegalni otpad odbačen u Gospiću. Na konferenciji za medije održanoj u vijećnici Županijske skupštine Ličko-senjske županije, posvećenoj sanaciji ilegalno odloženog otpada na lokaciji PPK Velebit te gospodarenju otpadom na području grada, prvi se obratio župan LSG-a Ernest Petry.


Istaknuo je kako je rješavanje problema ilegalno odloženog otpada jedan od prioriteta Županije te naglasio važnost koordiniranog djelovanja svih uključenih institucija u cilju trajnog i sigurnog rješenja sanacije lokacije. Istaknuo je kako je upravo on jedan od prvih pokretača razotkrivanja ovog slučaja te da je od početka zagovornik snošenja posljedica svih odgovornih.


Nakon njega okupljenima se obratila državna tajnica Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Anja Bagarić, koja je podsjetila na tijek događanja vezanih uz otpad na lokaciji PPK Velebit te kronologiju dosad poduzetih aktivnosti. Naglasila je kako su mjere provedene u suradnji više nadležnih institucija te da je cilj cjelovito i dugoročno rješenje kojim će se osigurati zaštita okoliša i zdravlja građana.




Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen je detaljno objasnio planirani tijek sanacije lokacije PPK-a Velebit te predstavio procjenu ukupnih troškova provedbe projekta. Naglasio je faze sanacije, dinamiku izvođenja radova te financijsku konstrukciju. Zatim je govorio ravnatelj Instituta za vode »Josip Juraj Strossmayer« Mario Šiljeg, koji je iznio podatke o višegodišnjem praćenju kvalitete vode na području LSG-a te istaknuo kako su rezultati pokazali da je voda za piće zdravstveno ispravna i da nema ugroze za stanovništvo.


Na kraju je govorila zamjenica župana Jasna Orešković Brkljačić koja je definirala kvalitetu zraka na području županije. Istaknula je da je, u cilju smirivanja javnosti, proveden sustavan postupak mjerenja kvalitete zraka kroz sva četiri godišnja doba. Konačni rezultati pokazuju da nijedan izmjereni parametar nije bio iznad propisanih graničnih vrijednosti.