169. obljetnica rođenja

U Smiljanu povodom Teslinog rođendana održan okrugli stol: “On je velika prilika za brendiranje Like”

Marin Smolčić



Cijeli svijet danas slavi rođendan Nikole Tesle, velikog genija koji je na svojstven način zadužio čovječanstvo.


Pri tome je ostao vrlo skroman, samozatajan i svakako poseban.


Povodom obilježavanja 169. obljetnice od rođenja Nikole Tesle i 19. obljetnice Memorijalnog centra „Nikola Tesla“ u Smiljanu, u multimedijalnoj dvorani Centra održan je IV. Okrugli stol posvećen Tesli u politici.




Nakon pozdravnog govora prisutnima se obratila ravnateljica Muzeja Like dr. sc. Tatjana Kolak koja je rekla nešto više o izdanju prethodnog Okruglog stola pod nazivom “Teslin toranj čovječanstvu”, zatim su predavanja održali Božo Skoko s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i Ivan Brlić s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, Područni centar Gospić. Vrlo zanimljivo predavanje je održao i Mario Filip s temom „Tesla u politici“.


Božo Skoko održao je predavanje na temu „Tesla kao brend“. Istaknuo je kako je iznimno počašćen što je dio ovog događaja na Teslin rođendan u Smiljanu te činjenicom kako su svi iz godine u godinu svjesniji Tesline veličine i njegova značenja za čovječanstvo kao i mogućnosti koje ima Smiljan, Gospić i Lika u brendiranju.


Smatra kako nije nevažna činjenica gdje je netko rođen, odakle je stasao, gdje se inspirirao te kada svijet čuje gdje je Tesla rođen kako će poželjeti i istražiti taj kraj, odnosno „što je to što je posebno, što je utjecalo na Teslu i njegovo odrastanje“, te kako lički kraj ima posebne mogućnosti u brendiranju.


Smatra i kako su danas oko nas sve one vrijednosti suprotne Teslinom razmišljanju, danas kada se ljudi bore za materijalno, za moć, za utjecaj, za pozornost, ističe kako je Tesla suprotnost i kao takav može biti inspiracija kako ovaj svijet učiniti boljim mjestom za život.


Tema predavanja Ivana Brlića bila je „T E S L I (K) N A ZAVIČAJNOST – od svojatanja do prepoznavanja?“ u kojem je prošao Teslin odnos prema Lici i Like prema njemu te uz pomoć obiteljskih pisama pokazao kako je Tesla bio kozmopolitski čovjek, univerzalnog duha koji je brinuo za svoje bližnje i za zavičaj, ali je pri tome izbjegavao koliko je mogao političke konotacije.


U poslijepodnevnim satima predavanja su održali Ivan Flis s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci s temom „Koliko „naših“ Tesla ima? Gernsbackov Tesla, američki hobisti i jugoslavenski mit o J. P. Morganu“ u kojem je govorio o nastanku Tesline autobiografije, šest pisanih autobiografskih tekstova objavljenih u časopisu i upućenih mladim znanstvenicima gdje je Tesla na neki način modelirao idealnog znanstvenika.


Prikazane su anegdote iz njegovog djetinjstva iz Like i Gospića koje su artikulirane kao poruka za mlade Amerikance i njihovu nadu u tehničku budućnost.