Senj

U OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića završen projekt InClass4Future

Dorotea Prpić



SENJ U Osnovnoj školi Silvija Strahimira Kranjčevića  Senj  završen je  dvanaestomjesečni projekt „InClass4Future“. Uz senjsku školu projekt su zajednički provele  još dvije hrvatske partnerske škole,  OŠ Bogoslava Šuleka iz Slavonskog Broda i OŠ Dr. Franje Tuđmana iz Knina, te Edukacijski centar  na Islandu. Radi se inkluzivnoj učionici budućnosti , a cilj  projekta bio je  poboljšanje  kompetencija učitelja u području inovativnih pedagoških pristupa za obrazovanje 21. stoljeća (STEM i IKT), te  inkluzivnog poučavanja i jačanja kapaciteta ustanova u području europskog razvoja i internacionalizacije. Cilj mu je i   podizanje kvalitete poučavanja u školama te osiguranje kvalitetne i uspješne obrazovne uključenost kojom će se smanjiti rizici od socijalne isključenosti najranjivijih skupina učenika.


U okviru projekta su škole  Kninu i Slavonskom Brodu opremile su senzomotoričku učionicu, a senjska škola oformila je senzomotorički vrt   za izvannastavne aktivnosti i rekreaciju. Uz to,  izrađen je i metodičko-didaktički priručnik u  kojem su objedinjene metode koji će učitelji implementirati u svoj rad , te  koji treba pomoći učiteljima da ojačaju pedagoške kompetencije u radu s učenicima s teškoćama. Priručnik obuhvaća pedagoške pristupe, metode i metodički razrađene obrazovne nastavne jedinice za uspješno inovativno i inkluzivno obrazovanje kojim se razvijaju vještine 21. stoljeća kod učenika te akcijski plan kao strategiju razvoja škole.


Kako je istaknula  koordinatorica projekta Andreja Kartelo – Nekić, profesorica iz Osnovne škole S. S. Kranjčevića Senj tijekom edukacija škole su usuglasile Akcijski plan kojim  se svakom učeniku pružaju jednake mogućnosti za učenje i rast. Želi se stvoriti pozitivno okruženje u kojemu svaki učenik može dosegnuti svoj puni potencijal, te učiteljima priručnikom olakšati pripremu aktivnosti , a to je  dobar put ka stvaranju škole u kojoj se nitko neće osjećati kao da tu ne pripada.




 Vrijednost projekta iznosi   67.758,72 EUR, a financiran je iz fonda Norveške, Islanda i Lihtenštajna u sklopu poziva „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“.