Očuvanje migratornih vrsta

U NP Plitvička jezera u subotu se obilježava Svjetski dan ptica selica

Marin Smolčić

Ove subote na ulazu 1 posjetitelje očekuju djelatnici NP-a / Foto M. SMOLČIĆ

Ove subote na ulazu 1 posjetitelje očekuju djelatnici NP-a / Foto M. SMOLČIĆ

U svojim migracijama, pogotovo noćnim, ptice nailaze na svjetlosne prepreke koje remete njihovo ponašanje, prehranu i komunikaciju – iznosi stručni voditelj u NP-u Kazimir Miculinić



 


PLITVIČKA JEZERA – Migracije su važan segment u životu mnogih životinjskih vrsta, posebice ptica. Životinje se sele ponajviše zbog hrane i razmnožavanja, a putovi migracija raznovrsni su i prožeti mnogim preprekama. U današnje vrijeme tehnologija u svom intenzivnom razvoju, a većina ljudske populacije nastanjena u gradovima, javljaju se velike prijetnje održivom suživotu čovjeka i prirode. Jedna od najvećih prijetnji današnjice na prirodu i okoliš, pa tako i čovjeka, su klimatske promjene. Brojne su i druge prijetnje nestanku živih organizama poput onečišćenje tla, zraka i vode, nestanak staništa, građevine u prostoru, hidro i vjetroelektrane, kanaliziranje vodotoka i drugo.



Svjetski dan ptica selica počeo se obilježavati 1993. godine u Americi s ciljem dizanja svijesti javnosti o važnosti zaštite i očuvanja ptica selica, kao i o važnosti međunarodne suradnje u zaštiti i očuvanju migratornih ptičjih vrsta. Za razliku od drugih međunarodnih dana, ovaj ima dva dana u godini kad se obilježava, a to su druga subota u svibnju i druga subota u listopadu. Dakle, u vrijeme kada većina ptica selica stiže u krajeve gdje podižu potomstvo, ili na jesen kada kreću na zimovališta.


Umjetni izvori




Kazimir Miculinić, stručni voditelj Službe zaštite, održavanja, očuvanja, promicanja i korištenja Nacionalnog parka Plitvička jezera, iznosi da je ovogodišnje geslo posvećeno pticama selicama »Pjevaj, leti, vini se – poput ptice!«


 Gnijezdo lastavica / Foto M. SMOLČIĆ

Gnijezdo lastavica / Foto M. SMOLČIĆ



Iako zvuči pomalo banalno, svjetlosno onečišćenje i promjena razine prirodne svjetlosti u noćnim uvjetima uzrokovana emisijom svjetlosti iz umjetnih izvora štetno djeluje na ljudsko zdravlje i ugrožava sigurnost u prometu zbog blještanja, neposrednog ili posrednog zračenja svjetlosti. Ono ometa život i seobu ptica, šišmiša, kukaca i drugih životinja te remeti rast biljaka, ugrožava prirodnu ravnotežu, ometa profesionalno i amatersko astronomsko promatranje neba i nepotrebno troši energiju te narušava sliku noćnog krajobraza.


Svjetlosne prepreke


– Korištenje umjetne neadekvatne rasvjete u svijetu sve više raste. Osvjetljavaju se ulice, dvorišta i građevine. U svojim migracijama, pogotovo noćnim, ptice nailaze na svjetlosne prepreke koje remete njihovo ponašanje, prehranu, komunikaciju i ostale aktivnosti, a jako utječu i na utrošak energije, što im kasnije onemogućava daljnje migracije i izaziva stradavanje. Nekoliko milijuna jedinki godišnje strada u migracijama zbog sudara s osvijetljenim građevinama – ističe Miculinić.



NP Plitvička jezera rijedak je primjer cjelovite zaštite flore i faune. Prirodna tama ima iste vrijednosti kao čista voda, zrak i tlo i trebamo ih očuvati kako bi sačuvali zdravu prirodu oko sebe i svoje zdravlje. Ove godine 14. svibnja i 8. listopada obilježava se Svjetski dan migratornih vrsta ptica. Cilj struke je svratiti pozornost na svjetlosno onečišćenje koje osim što je jako negativno, djeluje na migratorne životinjske vrste, ima negativan učinak i na ljudsko zdravlje. O svemu ćemo više doznati ove subote na ulazu 1, od 9 sati, na informativno-edukativno punktu očekuju nas djelatnici Parka s pregrštom edukativnih i informativnih materijala i informacija o ovoj temi.