Druženje

U Kući Velebita u petak se predavanjima i izložbom obilježava Međunarodni dan planina

Dorotea Prpić

Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana planina je obnova planinskih ekosustava



U povodu obilježavanja 11. prosinca, Međunarodnog dana planina, Javna ustanova Nacionalni park Sjeverni Velebit poziva u petak 8. prosinca od 18 sati u Kuću Velebita u Krasno na prigodni program i druženje.


– Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana planina je obnova planinskih ekosustava. Ova tema odabrana je kako bi se planine potpuno uključile u UN-ov program »Desetljeće obnove ekosustava 2021. – 2030.«, koji zajednički vode Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu i UN-ov Program za okoliš.


Program pruža priliku za okupljanje političke podrške, znanstvenih istraživanja i financijskih resursa kako bi se značajno povećala obnova i spriječilo daljnje propadanje planinskih ekosustava.




Planine prekrivaju oko 27 posto kopnene površine Zemlje i u njima se nalazi oko polovica svjetskih žarišta bioraznolikosti. Kao vodeni tornjevi svijeta, one opskrbljuju slatkom vodom približno polovicu čovječanstva.


Planine su dom izuzetnog broja biljnih i životinjskih vrsta te raznolikih kulturnih zajednica s različitim jezicima i tradicijama.


Od regulacije klime i pružanja usluga opskrbe vodom do održavanja tla i očuvanja tla, planine su ključne za naše živote i sredstva za život – ističu u Parku.


Klimatske promjene


Dodaju i da planine pate od utjecaja klimatskih promjena i neodrživog razvoja, što povećava rizike za ljude i planet. Klimatske promjene prijete protoku vode, a brz porast temperature prisiljava planinske vrste i ljude koji ovise o tim ekosustavima na prilagodbu ili migraciju.


Zbog strmih padina, sječa šuma radi poljoprivrede, izgradnje naselja ili infrastrukture može uzrokovati eroziju tla, kao i gubitak staništa.


Erozija i onečišćenje narušavaju kvalitetu vode. Prema Međuvladinom panelu o klimatskim promjenama, do 84 posto endemskih planinskih vrsta je u opasnosti od izumiranja, dok se očekuje da će se populacije niza drugih biljnih i životinjskih vrsta planinskih područja smanjivati i suočavati s izumiranjem.


Nedavno postignuti sporazum o biološkoj raznolikosti na Konferenciji Ujedinjenih naroda o biološkoj raznolikosti 2022. godine, koji obvezuje zaštititi 30 posto kopnenih površina, oceana, obalnih područja i kopnenih voda na Zemlji do 2030. godine, pruža poticaj za obnovu i zaštitu planinskih krajolika.


Opća skupština UN-a nedavno je također proglasila razdoblje 2023. – 2027. kao godine akcije za razvoj planinskih područja, a ciljevi su privući bespovratnu pomoć i ulaganja za planine te razviti zelene ekonomije i tehnologije, stvoriti mehanizme jačanja suradnje između planinskih zemalja te razviti znanost i obrazovanje u području održivog razvoja planina.


Podizanje svijesti


Međunarodni dan planina prilika je za podizanje svijesti o važnosti planinskih ekosustava i poziv na rješenja temeljena na prirodi, najbolje prakse i investicije koje jačaju otpornost, smanjuju ranjivost i povećavaju sposobnost planina da se prilagode svakodnevnim prijetnjama i ekstremnim klimatskim događajima.


U okviru obilježavanja ovogodišnjeg Dana planina izlaganje naziva »Dr. Ivan Krajač i njegova kuća na Zavižanu« održat će predsjednica ogranka Matice hrvatske u Gospiću Ana Lemić. Predavanje »Zavižan – između snijega, vjetra i sunca, 70 godina rada u službi znanosti i društva« održat će Kornelija Špoler Čanić i Vjeran Magjarević iz Državnog hidrometeorološkog zavoda, a bit će otvorena i izložba fotografija Ivana Vukušića.