Svečanost

U Gospiću obilježena 30. obljetnica čuvene vojno-redarstvene akcije Medački džep

Marin Smolčić

Foto Marin Smolčić

Foto Marin Smolčić

Obranom Like onemogućena je podjela Hrvatske na dva dijela



Gospić je danas bio domaćin svečanog obilježavanja 30. obljetnice vojno-redarstvene operacije Medački džep. Svečanost je započela u vojarni 9. gardijske brigade Vukovi, gdje je upriličeno polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod spomen-obilježja poginulim pripadnicima ove proslavljene postrojbe.



Potom je komemoracija organizirana kod spomen-obilježja Velebitskim junacima u Rizvanuši, a nakon toga odana je počast kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u Gospiću.




Nakon toga je u Katedrali Navještenja blažene djevice Marije biskup mons. Zdenko Križić predvodio svetu misu za šest vojnika i sedam policajaca poginulih u ovoj operaciji.


Milanović izostao


Ulicama grada potom je krenuo mimohod u kojem su pronesene ratne zastave svih postrojbi vojske i policije koje su sudjelovale u ovoj vojno-redarstvenoj operaciji. Na Trgu Stjepana Radića već ih je očekivalo mnoštvo uzvanika i građana, gdje je i započela središnja svečanost.


Uoči početka službenog obilježavanja iz helikoptera je skočio padobranac, pripadnik oružanih snaga Hrvatske vojske, koji se spustio na Trg sa zastavom Republike Hrvatske. Nebo nad Gospićem u nekoliko je navrata “parala” akrobatska grupa HRZ-a Krila Oluje, dok je tijekom cijelog dana na Trgu Stjepana Radića bio postavljen taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva hrvatskih branitelja.


Foto Marin Smolčić


Ličko-senjski župan Ernest Petry dodijelio je zahvalnice predstavnicima 25 postrojbi koje su sudjelovale u ovoj operaciji, dok im je potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved dodijelio skulpture Oca Domovine dr. Ante Starčevića.


Među visokim uzvanicima obilježavanja ovog jubileja očekivao se i predsjednik i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović iz čijeg je Ureda već bio potvrđen njegov dolazak u Gospić, no kako je priopćeno iz njegova ureda, predsjednik je zbog sprječenosti i neočekivanih obaveza odustao od dolaska pa je u njegovo ime došao njegov posebni savjetnik za braniteljska pitanja, general Marijan Mareković.



Na svečanosti su sudjelovali izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, saborski zastupnik Ante Deur i ministar obrane Mario Banožić.


Također, u ime potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, događanju je prisustvovao glavni ravnatelj policije Nikola Milina. Uz sve navedene svečanosti su nazočili i ratni zapovjednici, sudionici operacije iz HV-a, policije, specijalne policije, kao i brojni drugi gosti i uzvanici.



Vukovi na čelu


U akciji Medački džep koja je trajala od 9. do 11. rujna 1993. godine sudjelovalo je 25 postrojbi vojske i policije. Glavninu udara nosila je 9. gardijska brigada Vukovi.


Uz nju su bile Domobranska bojna Lovinac i Gospić, zatim 111. brigada Hrvatske vojske, 71. bojna Vojne policije i 263. Izvidničko-diverzantska satnija Zapovjedništva Zbornog područja Gospić.



U snage policije svakako treba izdvojiti Antiterorističku jedinicu Lučko, uz postrojbe specijalne policije iz cijele Hrvatske. Bile su toga dana u Lici Specijalna jedinica policije Alfa Zagreb, Grom Karlovac Ajkula Rijeka, Rode Varaždin, Ris Kutina, Tigar Gospić, Poskok Zadar, Bak Pula, Osa Sisak, Grof Dubrovnik, Trenk Požega, Batt Split, Delta Županja, Jastrebovi Šibenik, Krpelj Vinkovci, Omega Bjelovar, Orao Osijek i Barun Zlatar.


Foto Marin Smolčić


U čestitki koju je uputio svim sudionicima akcije, ministar Tomo Medved istaknuo je kako ona ima iznimno velik značaj u mozaiku svih hrvatskih akcija i operacija u Domovinskom ratu, posebno za obranu Gospića, skraćenje linije bojišnice i otklanjanje opasnosti da neprijatelj izbije na more i presječe Hrvatsku na dva dijela. Poručio je i da je ova akcija bila pretpostavka za operaciju Oluja.



– Šestorica pripadnika HV-a i sedmorica pripadnika specijalne policije MUP-a u ovoj su operaciji položili svoje živote, a 53 hrvatska branitelja su ranjena, podsjetio je Medved, poručivši kako zbog njih i svih koji su bili spremni na žrtvu za domovinu, ostaje trajna obveza promicati istinu i čuvati vrijednosti Domovinskog rata.



– Danas slavimo našu pobjedu, jednu u nizu ostvarenih u zajedništvu i predvođenih našim prvim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom, odajemo priznanje i zahvalu svima vama koji ste u njoj sudjelovali, a počast onima koji su u njoj poginuli, poručio je Medved ratnim zapovjednicima i sudionicima akcije, obiteljima poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja.


Snaga vremena


Izaslanik predsjednika Milanovića, general Marijan Mareković prenio je njegove čestitke sudionicima »proslave 30. obljetnice te izuzetno važne operacije, koja je oslobodila stanovnike Like svakodnevnog straha od topničkih neprijateljskih udara«.



– Nakon pobjedonosne akcije Medački džep, Lika je potvrdila da ostaje nesalomljiva kralježnica Hrvatske, te je dobivena bitka za Velebit i neprijatelj onemogućen u podjeli Hrvatske na dva djela, rekao je general Mareković.


Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, zastupnik Ante Deur, poručio je kako je »ovo dan kada se sjećamo sve snage onog vremena, snage koja je nosila operaciju«. Čestitao je svim pripadnicima Specijalne policije i Hrvatske vojske, a poginulima poželio vječni mir.



Ove godine na obilježavanju treće dekade Medačkog džepa opet su se susreli brojni poznanici i prijatelji, sudionici ove operacije pristigli iz svih gradova, pripadnici svih tih proslavljenih ratnih postrojbi. Doslovno od Istre do Dubrovnika, od Zagreba do Osijeka.


Akciju osmislile isključivo hrvatske oružane snage


U praskozorje 9. rujna 1993. godine, u 6.10 sati, iz nekoliko pravaca na vojne ciljeve okupiranog područja strusila se topnička vatra i zatekla usnule neprijatelje. Oslobađanje je uglavnom išlo “korakom”, uz nekoliko snažnih otpornih točaka ukopanog neprijatelja u okolici Divosela, Čitluka i pod Velebitom.


Beogradski mediji su nakon ove operacije glorificirali staricu Danicu Obradović, civila koja je u svojem dvorištu imala tešku strojnicu i minobacač od milja zvan Čedica i nemilice pucala po hrvatskim snagama.



Tzv. Vojska Krajine naoružavala je sve civile koji su to željeli, iako su po starosnoj strukturi i spolu bili oslobođeni vojne obveze. Istovremeno su paravojne snege bježeći prema Metku često “zaboravljale” civile, ostavljajući ih na brizi hrvatskim postrojbama.


Dok su hrvatske snage držale oslobođeni prostor, zapovjednik snaga UNPROFOR-a, francuski general Jean Cott, sazvao je sastanak koji je održan u Zbornom području Gospić.


Osim hrvatskih zapovjednika naše je izaslanstvo predvodio general Ivan Tolj. Pritisci međunarodne zajednice bili su vrlo jaki pa su se hrvatske snage iz oslobođenog prostora morale povući 11. rujna 1993. godine.


Zbog lošeg imidža i posljedica ove operacije koje je posebno isticao vojno-obavještajni vrh Srbije sve hrvatske postrojbe su napustile Medački džep, uz stalna izviđanja vršena s vrhova Velebita kako bi se uvjerile da se u taj prostor neće opet vratiti tzv. Vojska Krajine.


Obavještajni vrh Vojske Srbije opetovano je isticao kako su ovu operaciju pripremali američki vojni eksperti, no Medači džep osmislile su i organizirale isključivo hrvatske snage na čelu s generalom Jankom Bobetkom, uz generala Rahima Ademija i admirala Davora Domazeta Lošu.


Pripadnici kanadskog bataljuna UNPROFOR-a poslali su tih dana doma vijest o oružanom sukobu s hrvatskim snagama “kako bi sprječile genocid nad srpskim civilima”.


Tom su prilikom navodno usmrtili 27 hrvatskih vojnika. O nepostojećoj bitci napisana je i knjiga “Tested metlle”, a svi vojnici te postrojbe dobili su nakon povratka kući vojna odličja za bitku koja se nikada nije dogodila.