"Vodoopskrbni sustav Hrvatsko primorje"

Što će za sobom donijeti nova HE Senj 2? Vodoopskrba i energetski sustav bit će – razdvojeni

Dorotea Prpić

Voda iz rijeke Gacke dolazit će na uređaj Vodovoda koji se nalazi na Hrmotinama

Voda iz rijeke Gacke dolazit će na uređaj Vodovoda koji se nalazi na Hrmotinama

Umjesto vode iz Gusić polja, zahvat vode bi se prelocirao na rijeku Gacku, što bi dodatno poboljšalo i kvalitetu i sigurnost opskrbe korisnika na Rabu i Pagu te u Primorju, koje vodom iz Like opskrbljuje Vodovod Hrvatsko primorje – južni ogranak



SENJ – Vodovod Hrvatsko primorje – južni ogranak Senj danas pitkom vodom opskrbljuje Primorje i otoke Rab i Pag, a voda iz Like stiže tunelom Gusić polje koje je u sastavu HE Senj. Međutim, u Vodovodu se već nekoliko godina radi i na pripremi EU projekta pod nazivom »Vodoopskrbni sustav Hrvatsko primorje«. Jedan od ciljeva mu je da se u okviru planirane izgradnje HE Senj 2 sustav vodoopskrbe odvoji od sustava proizvodnje električne energije zbog sadašnjih problema višenamjenskog sustava i problema koji se očekuju u budućnosti. Umjesto vode iz Gusić polja, zahvat vode bi se prelocirao na rijeku Gacku, što bi dodatno poboljšalo i kvalitetu i sigurnost opskrbe korisnika koje Vodovod opskrbljuje, a značajno je da su partneri u ovom projektu HEP i Hrvatske vode.


Veća onečišćenja


– Tijekom gradnje HE Senj 2 i akumulacije Gusić polje 2 dolazit će do značajno većih zamućenja i onečišćenja biljnom razgradivom organskom tvari koja sa sobom nosi bitno izmijenjene parametre kvalitete vode. Očekivano najnepovoljnije razdoblje je ljetni period kad je razgradnja organske tvari, uslijed povišenih temperatura, najintenzivnija, a potrebe za pitkom vodom najizraženije. Osim toga, radove na održavanju hidroenergetskog sustava i sustava vodoopskrbe je izuzetno teško planirati na način da dinamika ne ometa funkcioniranje obaju sustava, a u slučaju neplaniranih događaja postoji realna mogućnost obustave opskrbe pitkom vodom stanovnika priključenih na vodoopskrbni sustav Vodovoda Hrvatsko primorje. Zato je postignut dogovor s HEP-om da se, u općem interesu, danas zajednički energetski i vodoopskrbni sustavi razdvoje na dva neovisna sustava, što je HEP tehnički i financijski podržao. Do rješenja zadovoljenja potreba za pitkom vodom iz rijeke Gacke doći će se kroz izradu koncepcijskog rješenja u okviru Studije izvodljivosti i potrebnih okolišnih dokumenata, koje će analizirati moguća mjesta vodozahvata uzvodno od čvora Šumečica na spoju rijeka Gacke i Like, a definirat će i količine vode koje je moguće zahvatiti za vodoopskrbu, respektirajući sve hidrološke parametre i utjecaje na okoliš, zahtjeve očuvanja prirode i staništa te prethodno iskorištene potencijale – citira odlomak višegodišnjeg programa gradnje komunalnih vodnih građevina do 2030. godine Milan Nekić, direktor Vodovoda Hrvatsko primorje – južni ogranak.


Projektu su međusobnim potpisom sporazuma u travnju 2021. godine potporu dale i sve jedinice lokalne samouprave koje Vodovod opskrbljuje vodom, odnosno suvlasnici Vodovoda, gradovi Senj, Rab, Novalja i Pag te općine Karlobag, Lopar, Kolan i Povljana, kao i komunalna poduzeća na njihovim područjima.




Prije toga, još u studenome 2020. godine, potporu projektu dali su HEP i Hrvatske vode koji su s Vodovodom tada potpisali Sporazum o suradnji na projektu rješavanja vodoopskrbe Hrvatskog primorja i otoka Raba i Paga kroz projekt izgradnje HE Senj 2. Ova suradnja temelji se na vodopravnim uvjetima koje su izdali Hrvatske vode i Vodovod Hrvatsko primorje – južni ogranak te na rješenju Ministarstva zaštite okoliša i energetike o prihvatljivosti izgradnje HE Senj 2 za okoliš i ekološku mrežu i utvrđivanju varijantnih rješenja za dobavu vode iz Like, odnosno rijeke Gacke na uređaj Vodovoda koji se nalazi na Hrmotinama. Vrijednost ovog dijela projekta procijenjena je na 266,3 milijuna kuna, od čega bi HEP financirao 50 posto, a Vodovod preostalih 50 posto iz EU izvora. Osim ovoga, EU projekt sadrži više projekata izgradnje novih i rekonstrukcije postojećih vodoopskrbnih objekata na području obuhvata, sukladno potrebama pojedinih jedinica lokalne samouprave (gradovi Senj, Rab, Novalja, Pag i Otočac te općine Karlobag, Lopar, Kolan i Povljana).


Pripremne radnje u skladu s planskim dokumentima

 


– Što se tiče pripremnih radnji na projektu, one su u skladu sa svim planskim dokumentima RH. Svi ti planski dokumenti imaju osnovu u znanstvenim studijama i javnosti su dostupni na stranicama Hrvatskih voda i Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Trenutno je u provedbi javna nabava za izradu Studije izvodljivosti i izradu projektne dokumentacije, a izrađivač ovih dokumenata bit će poznat polovinom srpnja. U temeljnim načelima Hrvatskih voda piše da voda nije komercijalni proizvod, nego je nasljeđe koje treba čuvati, štititi i mudro i racionalno koristiti te da se vodama upravlja prema načelu jedinstva vodnog sustava i načelu održivog razvitka kojim se zadovoljavaju potrebe sadašnje generacije i ne ugrožavaju pravo i mogućnost budućih generacija da to ostvare za sebe. U ovom projektu, ali i općenito u našem poslovanju, mi se tih načela u potpunosti držimo – zaključio je Nekić.


Sve transparentno


U posljednje vrijeme javilo se nekoliko osoba s područja grada Otočca koje javno protestiraju protiv ovog dijela projekta, odnosno protiv korištenja vode rijeke Gacke za opskrbu Primorja i otoka vodom, o čemu direktor Nekić kaže da su sve do sada poduzete radnje na razradi projekta bile javne i transparentne, bit će i dalje, a temelje se na zakonskim propisima i propisanim procedurama.


– Prije potpisivanja ugovora s HEP-om i Hrvatskim vodama kao našim partnerima u ovom projektu, održan je niz sastanaka te su sa sadržajem projekta bili upoznati svi naši suvlasnici te čelnici grada Otočca, župan Ličko-senjske županije i nadležna Ministarstva. Na projekt nije bilo primjedbi – kaže direktor Nekić.


– Izrađene su hidrološke i hidrogeološke podloge koje su objavljene na web-stranicama Hrvatskih voda te sadrže argumente za opravdanost prelociranja vodoopskrbnog zahvata. Hidrološka studija je u Hrvatskim vodama prezentirana 17. lipnja 2021. godine i tada je donesen zaključak da je kao sljedeći korak u razvoju projekta potrebno izraditi koncepcijsko rješenje koje će analizirati moguća mjesta vodozahvata uzvodno od čvora Šumećica. Prije toga je izrađena Studija o varijantnim rješenjima za dobavu vode iz Like (rijeka Gacka) na uređaj Hrmotine, a sve varijante imaju zajedničku početnu točku na lokaciji vodozahvata Vivoze gdje je i kraj prirodnog toka rijeke Gacke. Varijantna rješenja su se u investicijskom smislu kretala od 194,3 milijuna kuna do 278,9 milijuna kuna, a kao najpovoljnija pokazala se varijanta vodozahvata Vivoze – staro korito Gacke – tunel Švica – Hrmotine, na što su suglasnost dale i Hrvatske vode – pojašnjava Nekić.