Centar namijenjen braniteljima

Priprema se dokumentacija za Veteranski centar u Senju

Dorotea Prpić



SENJ Nakon što je početkom ožujka potpisan sporazum između Grada Senja i Ministarstva branitelja započele su intenzivne aktivnosti na pripremama za izgradnju Veteranskog centra u Senju, saznajemo od gradonačelnika Senja Jurice Tomljanovića.  


Veteranski centar Senj je jedan od četiri buduća centra koji se grade u ovoj drugoj fazi izgradnje  centara namijenjenih braniteljima, uz Senj  još se grade  u Osijeku, Krapini i u Virovitici, a sredstva za njihovu izgradnju osigurala  je Vlada RH kroz program kohezije i oporavka. I ova četiri nova centra , kao i oni koji su već u izgrađeni i u funkciji   u Šibeniku, Daruvaru, Petrinji i Sinju  djelovat će u okviru Javne ustanove Veteranski centar   čiji je osnivač Ministarstvo hrvatskih branitelja.


Djelokrug rada ove ustanove je pružanje podrške i usluga braniteljsko-stradalničkoj populaciji kroz program boravka ili smještaja, te usluga psihosocijalne pomoći,   savjetovanja, kao i  provođenje programa psihološke, radno terapijske, rekreacijske i rehabilitacijske podrške, sve do kinezioloških programa i fizikalne rehabilitacije. Uz to, u centrima se njeguju   vrijednosti Domovinskog rata i kultura sjećanja, a organiziraju se i kulturno-umjetnička događanja,  te razne edukacije, radionice i tečajevi.




Korisnici usluga Veteranskog centra određeni su Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, Zakonom o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata te Zakonom o pravima žrtava seksualnog nasilja za vrijeme oružane agresije na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu,  a u centrima se njeguje holistički i multidisciplinarni pristup i svakom se korisniku pristupa individualno.  


Potpisanim Sporazumima s gradovima u kojima se izgrađuju ili su izgrađene podružnice ustanove Veteranski centar definirano je među ostalim da će gradovi pružati podršku u radu veteranskih centara uključenjem lokalnih dionika u provedbu programa.


Veteranski centar  u Senju biti će na lokaciji današnjeg senjskog Kaštela Ožegovićianum, na Trgu Cilnica. Kaštel je bio upravno, administrativno i političko središte Senja, sagrađen je još u 12. stoljeću. Kroz povijest, kaštelom su gospodarili templari i Frankopani, u njemu su bile stacionirane uskočke i austrijske vojne posade, potom je vlasnik postala crkva, a danas je  vlasništvu države. Danas zapušteni Kaštel  će uređenjem u veteranski centar promijeniti vizuru ovog dijela Senja.    Vrijednost izgradnje i opremanje Veteranskog centra u Senju procjenjuje se na oko 15 milijuna eura, od čega se 85 posto financira iz fondova EU, ali će cijela investicija   koštati   oko 19 milijuna eura, jer će se sa 4 milijuna eura u uređenje Kaštela, kao zaštićenog spomenika kulture,  uključiti i Ministarstvo kulture.  


Senjski Veteranski centar imati će 125 kreveta, bazen i  podzemnu garažu, a otvoriti će se i 35 novih radnih mjesta.  Za senjski veteranski centar će se do konca godine izraditi potreba projektna dokumentacija,  a onda kreće gradnja koja će trajati 18 mjeseci.