Na prekrasnoj poziciji

MOTEL VRATNIK PREPUŠTEN PROPADANJU Nekadašnji senjski biser, kojeg je 2001. kupila firma Radimira Čačića, godinama stoji devastiran

Dorotea Prpić

lasnik motela Vratnik je 2001. godine postala tvrtka Coning tadašnjeg ministra Radimira Čačića. Nažalost, ništa se od najavljenog ulaganja u obnovu i intenzivan rast nije realiziralo te je objekt godinama zatvoren i zjapi prazan



Kad iz unutrašnjosti vozite prema moru i dođete na prijevoj Vratnik, prvi put vidite more i otoke, predivan prizor što ga brojni turisti žele slikati. Ali tu ljepotu prekrasnog panoramskog pogleda na Kvarner narušava današnji izgled motela Vratnik, nekadašnjeg senjskog bisera ugostiteljstva koji je godinama zatvoren i zjapi prazan, oronuo i pokraden. Ružna slika i za prolaznike i turiste.
Motel je danas potpuno devastiran.


Na više mjesta je razbijeno staklo, a od nekad prestižnog interijera danas su tu hrpe smeća, razbijen namještaj, instalacije, sve isprevrtano…


A motel Vratnik bio je iznimno posjećen objekt izgrađen sredinom sedamdesetih godina prošlog stoljeća, stajali su tu i putnici namjernici, i turisti, slavile se svadbe, krštenja, Nove godine, imao je i deset dvokrevetnih soba s terasama i restoran, a pozicija mu je zbog smještaja u nedirnutoj prirodi i pogleda koji se s njega pruža izvanredna.


Atraktivni objekti




Vlasnik motela Vratnik je bilo ugostiteljsko poduzeće Velebit iz Senja koje se u poratno doba našlo u poslovnim teškoćama, a u procesu pretvorbe i privatizacije u poduzeće je ušla tada uspješna tvrtka Coning iz Varaždina u vlasništvu tadašnjeg ministra Radimira Čačića, koja je 2001. godine postala vlasnik 58,5 posto dionica Velebita. Uz Coning, vlasnici Velebita su bili i Hrvatski fond za privatizaciju s 24 posto i mali dioničari sa 17 posto udjela. Osim motela Vratnik, Coning je postao većinski vlasnik i niz drugih atraktivnih objekata, poput hotela Nehaj i garni hotela Art u Senju, turističkog naselja Kalić nedaleko Senja, niza manjih poslovnih objekata u Senju, Jablancu, Vratniku i Krasnu, ali i atraktivnog zemljišta uz obalu, pa je visina ulaganja u kupovinu Velebitovih dionica bila zanemariva u odnosu na tržišne vrijednosti njegovih nekretnina na atraktivnim lokacijama.


Razglednica


Slična slika zapuštenosti i devastacije može se vidjeti i u turističkom naselju Kalić, oko 6 kilometara južno od Senja. Nalazi se u podnožju Parka prirode Velebit i u blizini triju nacionalnih parkova, uz Jadransku magistralu. Imao je centralnu jedinicu, paviljonski smještaj s više od 300 postelja, vlastitu plažu do koje se ide mostom iznad magistrale, bogatu restoransku ponudu i razne sportsko-rekreativne sadržaje. Danas je sve to ruina koja se ne prepoznaje.


Coningovi direktori


Ulazak Coninga kao većinskog vlasnika u Velebit koji je tada bio pred stečajem zaposlenici su vidjeli kao spas iz tadašnje situacije, polažući nadu u Coningove resurse, u menadžerske sposobnosti tadašnjeg ministra Radimira Čačića i njegovu suprugu Mariju Čačić koja je bila imenovana i predsjednicom Nadzornog odbora Velebita. I Grad Senj je bio zainteresiran da Velebit nastavi s poslovanjem i nudio suradnju, no iz Coninga su poručivali da je daljnja sudbina Velebita stvar tržišne logike poslovanja te da gomilanje novih gubitaka i dugova nema smisla.


Ništa se od najavljenog ulaganja u obnovu objekata i intenzivan rast Velebita nije realiziralo. Na čelo Velebita postavljani su Coningovi direktori, ljudi od povjerenja koji su počeli i s prodajom objekata Velebita, a broj zaposlenika se intenzivno smanjivao. Poduzeće je 2013. godine brisano iz registra, a sva njegova imovina danas je u vlasništvu Coninga.


Štoviše, uskoro će i ona biti prodana jer je nad Coningom 2018. godine otvoren stečaj. Kako saznajemo od stečajne upraviteljice Coninga Lidije Lesar, imovina Coninga na podučju Grada Senja, među ostalim i motel Vratnik i turističko naselje Kalić, vrijedno zemljište u Stinici te ostali objekti nekada u vlasništvu Velebita, isto će na prodaju, najvjerojatnije krajem ove godine.