Potpisan ugovor

Lika dobiva sigurnu kuću za žrtve nasilja

Marin Smolčić

Stisak ruke na početku velikog projekta - Ivica Bašić i Ernest Petry / M. SMOLČIĆ

Stisak ruke na početku velikog projekta - Ivica Bašić i Ernest Petry / M. SMOLČIĆ

Objekt vrijedan 2,4 milijuna kuna uredit će splitska tvrtka Deltron, rok je tri mjeseca, a sklonište je namijenjeno za žrtve obiteljskog nasilja obaju spolova



GOSPIĆ – Svečanim potpisivanjem ugovora o infrastrukturnim radovima na objektu u okviru projekta »Donesimo osmijeh« između župana ličko-senjskog Ernesta Petryja s izvođačem radova, tvrtkom Deltron d.o.o. iz Splita koju je predstavljao direktor Ivica Bašić, konačno je označen početak realizacije objekta sigurne kuće u ovom dijelu Hrvatske. Tako se zaokružuje godinama priželjkivano trajno rješenje skloništa za žene žrtve nasilja i nasilja u obitelji.


Župan Petry je ovom prigodom pozdravio ovaj civilizacijski iskorak kojim će se svakako umanjiti patnje fizički i psihički maltretiranih osoba, uglavnom žena koje su žrtve nasilja u obitelji.


Civilizacijski iskorak


– Vrijednost ugovorenih radova iznosi 2.374.028,75 kuna, a rok za izvođenje radova je tri mjeseca. Time će se osigurati skrb za osam žena i muškaraca, žrtava nasilja, a objekt će biti prilagođen i osobama s invaliditetom. Nositelj projekta je Ličko-senjska županija, u partnerstvu s Udrugom žena Nit iz Korenice, kao i Centara za socijalnu skrb iz Gospića i Senja. Županija trenutno raspolaže privremenim objektom skloništa i u tijeku je zapošljavanje osoba koje će raditi s žrtvama nasilja, rekao je župan Petry.




Pročelnica županijskog Odjela za društvene djelatnosti Valentina Bublić-Zdunić istaknula je kako je buduće sklonište namijenjeno za pripadnike obaju spolova.


– Izlaskom iz ove sigurne kuće stručne službe nastavit će praćenje razvoja situacije vezane uz štićenike sigurne kuće kako se nasilje ne bi opet dogodilo u bilo kojem obliku. Znamo da je nasilje nad ženama i u obitelji danas najrašireniji oblik kršenja ljudskih prava, a više od 80 posto žrtava evidentiranog nasilja u obitelji su upravo žene. To svakako nisu konačne brojke, kada se zna da na jedno prijavljeno nasilje u obitelji, dolazi čak 10 neprijavljenih slučajeva.


Nasilje nad ženama i u obitelji ne smije ostati ostati nezamijećeno, ne smije se tolerirati u bilo kakvom obliku, već ga moramo prijavljivati i osvješćivati javnost na ovakve torture zbog kojih pate i djeca. Pri tome treba potaknuti sve institucije na još bolju suradnju i djelovanje kako bi se ove pojave dodatno umanjile i sasvim nestale, zaključila je pročelnica Valentina Bublić Zdunić. U ime izvođača radova, splitskog Deltrona, na ukazanom povjerenju zahvalio je direktor Ivica Bašić.


Primjer korektnosti


– Najprije moram istaknuti izuzetnu korektnost i transparentnost Ličko-senjske županije čiji odnos u javnim natječajima svakako može poslužiti kao primjer drugim jedinicama lokalne samouprave. Nema dvojbe kako ćemo ovaj posao realizirati u zadanim rokovima, a pri tome ćemo strukom pokriti sve profesionalne aspekte ovoga projekta, rekao je direktor Deltrona Ivica Bašić.


Dugi niz godina postojanje sigurne kuće na području Ličko-senjske županije bilo je u znaku političkih previranja i traženja načina da bi se takav objekt sagradio i, osim trenutnog privremenog utočišta žrtvama nasilja, pronašlo trajnije rješenje koje bi sadržajima i uvjetima doista pružilo zaštitu žrtvama nasilja.