Zabrinutost raste

Ličko-senjska županija je uputila ovih dana Gradu Otočcu dopis: Traži nove korake za zaštitu rijeke Gacke

Marin Smolčić

Snimio Marin SMOLČIĆ

Snimio Marin SMOLČIĆ

Nastavak i novo uzimanje vode iz ove prebogate i posebno lijepe rijeke mnogi vide kao opasnost od uništenja njezine flore i faune, a s time i  gašenje više stotina apartmana, ugostiteljskih i smještajnih kapaciteta  na ovome području



OTOČAC Na nekolicini lokalnih portala u Lici osvanuli su ovih dana dokumenti  po kojima  se već dulje vrijeme uglavnom  latentno provode aktivnosti po kojima bi senjsko poduzeće „Vodovod-Južni ogranak“ trebalo uskoro steći punu ingerenciju nad otočkim Komunalcem, odnosno vodovodnom mrežom u tome dijelu Ličko-senjske županije. Iz Otočca je u Senj već dopremljena dokumentacija po kojoj je vrlo izgledno kako će buduće sanacije i upravljanjem vodovodom za Gacku dolinu upravljati upravo spomenuta senjska tvrtka.


Na ponešto nemuštoj prezentaciji „Vodovod-Južni ogranak“ je u Gospiću proljetos predstavio novi projekt čiji bi cilj imao uzimanje cca 150 litara vode u sekundi  iz rijeke Gacke kako bi se zadovoljile potrebe enormno povećane apartmanizacije i potreba za vodom u Primorju, kao i na otocima Pagu i Rabu. Ove najave naišle su na javnu osudu mnogih medija, Udruga proisteklih iz Domovinskog rata, političkih stranaka, Gospićko-senjske Biskupije, udruga i građana. Nastavak i novo uzimanje vode iz ove prebogate i posebno lijepe rijeke mnogi vide kao opasnost od uništenja njezine flore i faune, a s time i  gašenje više stotina apartmana, ugostiteljskih i smještajnih kapaciteta  na ovome području čije je postojanje izravno vezano uz turizam i  rijeku Gacku.


LIČKO LEŠĆE- Gacka je ljepotica bez premca / Snimio M. SMOLČIĆ
M. Smolcic


Ličko-senjska županija je preko Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša uputila ovih dana Gradu Otočcu  dopis kojim poziva na daljnje postupanje u smislu zaštite rijeke Gacke. U dopisu se ističe  kako se zaštita Gacke odnosi na vodotok  od njezinih izvora do Donjih jezera u Švici i referencije u Gusić polju. Podsjećamo kako je ’60. godina prošlog stoljeća rijeka Gacka oskrnavljena u duljini 20 kilometara kako bi se voda usmjerila na HE Senj, a iz vodocrpilišta Hrmotine zajedno s rijekom Likom riješio problem vodoopskrbe Senja, Primorja i šireg područja Novalje.




Ličko-senjska županija također izvješćuje Grad Otočac kako je sva dokumentacija u smislu zaštite rijeke Gacke proslijeđena Javnoj ustanovi za zaštitu prirode Ličko-senjske županije na daljnje postupanje.


Gradonačelnik Otočca Goran Bukovac reagirao je na tekst Marina Smolčića „Ličko-senjska županija je uputila ovih dana Gradu Otočcu dopis: Traži nove korake za zaštitu rijeke Gacke“, navodeći da je autor iznio niz netočnih informacija.


Njegov zahtjev za ispravak netočnih informacija prenosimo u cijelosti:


“Poštovani g. Tomiću,


Sukladno Zakonu o medijima NN 59/04, 84/11, 81/13, 114/22, ljubazno Vas molimo za ispravak netočnih informacija objavljenih u Vašem cijenjenom mediju, 22. rujna 2023. godine. Ujedno dostavljamo i reagiranje na sporne informacije objavljene u članku,.


Naime, autor članka Marin Smolčić u svojem je članku: „Ličko-senjska županija je uputila ovih dana Gradu Otočcu dopis: Traži nove korake za zaštitu rijeke Gacke“ iznio niz neistina i neprovjerenih informacija kojima je očita svrha skrenuti pažnju s ključnih aktera odgovornih za ideju crpljenja vode iz rijeke Gacke za opskrbu primorskih gradova i otoka, kojim upravlja poduzeće Južni ogranak – Hrvatsko primorje, a za koju su isključivo odgovorne rukovodeće strukture Republike Hrvatske, odnosno, vladajuća stranka i državna tvrtka koja gospodari svim vodama u vlasništvu Republike Hrvatske.


Dakle, Grad Otočac nije vlasnik rijeke Gacke niti upravlja njezinom sudbinom. Na Gradu Otočcu jest moralna obveza da zaštiti prirodna bogatstva na svojem području od bilo kakve devastacije te da upozorava nadležna tijela na sve opasnosti koje joj prijete. To Grad Otočac i čini, kao što je, duboko vjerujem i činila svaka prethodna vlast.


Gospodin Smolčić je kao iskusni novinar trebao razumjeti da je vijest o tome da je Ličko-senjska županija uputila dopis kojim od Grada Otočca zatražila nove korake zapravo jedan dobar pokušaj političkog spina kojim se Grad Otočac želi optužiti za neku navodnu prodaju prirodnog dobra, dok u isto vrijeme, jedina odgovornost  i ovlast za gospodarenje Gackom jest na Hrvatskim vodama, državnoj tvrtki.


Gospodin Smolčić je kao iskusni novinar koji ovu temu prati, trebao znati da je  još 28. lipnja 2019. godine, na veliko žaljenje svih Otočana i moje osobno, sukladno Nacrtu prijedloga uredbe o uslužnim područjima i zahtjevu Europske unije o smanjenju postojećih 170 lokalnih komunalnih poduzeća na 41,  donesen Zakon o vodnim uslugama. 


Navedenim Zakonom propisano je da će Vlada Republike Hrvatske donijeti Uredbu o uslužnim područjima, na temelju kojih su u roku od tri mjeseca od donošenja tog Zakona  Upravi vodnog gospodarstva i zaštite mora, sva komunalna društva u Republici Hrvatskoj dostavila potrebne podatke na temelju kojih su pripremljene podloge za konačno donošenje Uredbe. 


Na temelju tih podloga  donesena je Uredba   kojom je odlučeno je da će vodoopskrbnim sustavom na području Grada Otočca te na području općina Brinje, Donji Lapac, Lovinac, Perušić, Plitvička Jezera, Udbina, Vrhovine i Rakovica i naselje Modruš iz Općine Josipdol iz Karlovačke županije  gospodariti komunalno poduzeće Usluga iz Gospića pa tvrdnja da „se već dulje vrijeme  latentno provode aktivnosti po kojima bi senjsko poduzeće ‘Vodovod-Južni ogranak’ trebalo uskoro steći punu ingerenciju nad otočkim Komunalcem, odnosno vodovodnom mrežom u tome dijelu Ličko-senjske županije“ potpun neistinita, jer uskoro će, po sili Vladine uredbe otočki Komunalac morati postati dio gospićke „Usluge“.


Povlačenje sredstava iz europskih fondova moguće je ako se gradovi i općine prilagode uvjetima, a uvjet je spajanje susjednih komunalnih poduzeća. Dakle, nema osnove niti načina da „Vodovod Južni ogranak  – Hrvatsko primorje“ preuzme „Komunalac“  jer to je već odlučeno davno prije  mojeg dolaska na vlast i to se, nažalost, ne može osporiti.  


Nama u Otočcu je izuzetno drago što Ličko-senjska županija brine o Gradu Otočcu i rijeci Gackoj i dobro je znati da traži daljnja postupanja o rijeci Gackoj. Nadamo se da je isti dopis uputila i onima koji će o rijeci Gackoj odlučiti, a to su Hrvatske vode.


Vijećnica Tajana Brajković je uime naše liste Budi svoj, na kojoj sam i izabran za gradonačelnika uputila Gradskom vijeću Grada Otočca na izglasavanje prijedlog Odluke o pokretanju inicijative za zaštitu rijeke Gacke od svih njenih izvora do Donjeg Švičkog jezera i retencije u Gusić Polju, koja je i jednoglasno izglasana.


Svi gradski vijećnici s liste Budi svoj, predsjednik Gradskog vijeća i ja osobno potpisali smo peticiju Udruge Prijatelji Gacke kojom se traži zaštita Gacke i na sve druge načine pokušavamo pozvati nadležne institucije, prvenstveno Hrvatske vode, na zdrav razum i odgovorno ponašanje, imajući u vidu da je pravo na pitku vodu Ustavom zajamčeno pravo i da ono pripada svim građanima RH.


Javna ustanova za zaštitu prirode Ličko-senjske županije jest ustanova koja se po odluci o osnivanju treba baviti rijekom Gackom i postupati u vezi nje, ali ta ustanova o budućnosti rijeke Gacke ne odlučuje pa bi Županija taj isti dopis trebala proslijediti relevantnoj instituciji, a to su Hrvatske vode. 


 


GRADONAČELNIK
Goran Bukovac, dipl.pol.”