Razvojni centar

Krenula je proizvodnja ličkog čipsa od jabuke

Marin Smolčić

Foto Marin Smolčić

Foto Marin Smolčić

Nova oprema jabuku prerađuje u kriške koje zatim idu na sušenje. Nabavljen je i stroj za guljenje i rezanje jabuka



Nastavlja se opremanje resursa Razvojnog centra Ličko-senjske županije. Na ovaj se način dokazuje nakana osnivača, tj. Ličko-senjske županije da konstantno podupire i ulaže u rad svojih ustanova, a posebice daje naglasak potpori gospodarskim subjektima.


Najnoviji primjer je nedavna kupnja stroja za guljenje i rezanje jabuka koji je Razvojni centar Ličko-senjske županije nabavio uz potporu Ličko-senjske županije, strojeva koji   će korisnicima omogućiti obradu većih količina voća za sušenje.


Ravnatelj Razvojnog centra Ličko-senjske županije Mile Milković ističe kako nova tehnologija omogućuje automatsko guljenje jabuke, rezanje na ploške (čips od jabuke), rezanje na kriške (za kompote) te rezanje na komadiće za što je od strane županije bio osiguran iznos od 48.252 kune.


Zadovoljni urodom




Župan Petry je pri tome kratko izjavio:


– Ličko-senjska županija i dalje osluškivati potrebe gospodarskih subjekata te ulagati u sve segmenta proizvodnih djelatnosti. Županija je osigurala i sredstva za dodatno opremanje Razvojnog centra kako bi se korisnicima osigurale dvije hladnjače (plus režim) u cilju produženja sezone prerade svježeg voća, rekao je župan Petry.


Unatoč pogubnoj suši neki su vlasnici ličkih OPG-a ipak zadovoljni ovogodišnjim urodom zato što su navodnjavali svoje voćnjake i njive.



Dokazuje to i veća količina voća koja se pobrala na ličkim OPG-ima. Dio voća nije se odmah mogao preraditi nego je pohranjen u hladnjačama Razvojnog centra gdje čeka preradu.


Prehrambeni tehnolog ove ustanove je Valentina Butorac. Pokazala nam je rad nove opreme koji jabuku prerađuju u kriške koje zatim idu na sušenje. Doznajemo kako je sama sušara stajala je oko 100 tisuća kuna.


– Jabuke najprije proberemo, sortiramo, vadimo im „srce“, gulimo i režemo na ploške. Zatim ih poprskamo s limunskom kiselinom i zatim kreću na sušenje.


Taj jabučni čips može se koristiti odmah nakon sušenja, dok ga neki obrti i OPG-i suše i koriste kao sastav granola, pojasnila nam je Valentina.


Prve ličke suhe šljive


Ravnatelj Razvojnog centra Ličko-senjske županije Mile Milković naglašava kako su tek zadnjih dana mnogi lički OPG-i počeli koristiti njihove usluge.



– Neki su koristili hladnjaču, drugi su sušili svoje voće, treći su pekli pekmez i džemove. Posebno je kod nas vrlo angažiran OPG Šop iz Ličkog Osika koji je prvi u Lici počeo sušiti šljive u većim količinama.


Radimo s nekoliko ozbiljnih korisnika koji se profesionalno bave voćarstvom. U pitanju su pekmezi i džemovi, a od nedavno i voćni namazi džem-malina.


Naši OPG-i su u početku rada našeg centra bili pomalo skeptični i vrlo oprezni. Zahvaljujući angažmanu nekoliko uglednih poljoprivrednika broj korisnika se stalno povećava, puno je upita i razgovora ljudi koji žele kod nas sušiti ili prerađivati svoje voće.



Posebno sam ponosan što su neki domaći OPG-i prionuli potpuno ekološkom uzgoju i proizvodnji, počeli su osvajati prestižne nagrade za kvalitetu.


Ličko-senjska županija nam pomaže u svemu pa tako i u privlačenju korisnika kroz poticaje. Osim toga Županija sufinancira proizvodnju našim OPG-ima u Razvojnom centru od čak 100 posto troškova pa na niže.


Mlađi OPG-i do tri godine postojanja imaju zasebno povoljne uvjete korištenja naših resursa, ističe ravnatelj Milković, privatno poznati pčelar.


Doznajemo kako Obrt „Smočnica“ iz Mušaluka pri proizvodnji svojih granola koristi jabuke iz vlastitog uzgoja koje nakon sušenja u čips-ploške završavaju u pojedinim vrstama ukusnog i ekološki zdravog obroka.


Uz zobene pahuljice, orahe, lješnjake, u kombinacijama sa kokosom, ali i pretežno domaćim vrstama voća.