
povezane vijesti
- Koruški premijer komemoracije na Bleiburgu drži napadom na demokraciju, Kovač ne odustaje; Istina će na kraju pobijediti
- Najavljena komemoracija i sveta misa za mučki ubijenu časnu sestru Žarku Ivasić
- Beograđani u mimohodu za 9 ubijenih školaraca i zaštitara, dan poslije komemoracija i za 9 žrtava masakra u okolici grada
RIZVANUŠA Udruga specijalaca Domovinskog rata “Tigar” iz Gospića i Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata “Ajkula”, danas su u Rizvanuši svečano obilježen Dan sjećanja na “Velebitske junake” – pripadnike Specijalne policije MUP-a RH poginule tijekom Domovinskog rata.
Obilježavanju su prisustvovale obitelji poginulih redarstvenika, suborci, članovi braniteljskih udruga te brojni uzvanici iz državnog, županijskog i lokalnog vrha.
Vijence su položili: članovi obitelji poginulih pripadnika Specijalne policije – “Velebitskih junaka”, predstavnici udruga specijalnih postrojbi Ministarstva unutarnjih poslova, predvođeni generalom Mladenom Markačom, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, župan Ličko-senjske županije Ernest Petry, izaslanik predsjednika Vlade RH, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, izaslanik potpredsjednika Vlade RH Tome Medveda, savjetnik ministra Dinko Tandara, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane Ivana Anušića, general bojnik Željko Živanović, savjetnik ministra unutarnjih poslova Josip Mihaljević, zapovjednik Antiterorističke jedinice Lučko Mate Bilobrk, načelnik PU primorsko-goranske Hari Brnad, zamjenik načelnika PU primorsko-goranske Tomislav Dizdar, zamjenik načelnika PU ličko-senjske Stjepan Sabljić, u ime Ličko-senjske županije, župan Ernest Petry i njegova zamjenica Jasna Orešković Brkljačić, pripadnici Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata “Ajkula” i gradonačelnik Grada Gospića Darko Milinović i zamjenik gradonačelnika Ivica Kovačević.
Riječi molitve uputio je velečasni Josip Šimatović, vojni te policijski kapelan.
Današnjim obilježavanjem sudionici su se prisjetili ljeta 1992. godine, kada je Specijalna policija MUP-a RH započela zauzimanje ključnih vojnostrateških položaja na južnom Velebitu. U operacijama “Poskok 1” i “Poskok 2” obuhvaćena je obrambena linija od Rizvanuše preko Visočice, Struga, Ivinih vodica, Vlaškog grada, Dušica, Libinja do Bukve, u ukupnoj duljini većoj od 120 kilometara. Tim je pothvatom onemogućen neprijateljski prodor prema Zadru i Karlobagu, a postavljena je čvrsta osnova za kasnije vojno-redarstvene operacije Maslenica, Medački džep i Oluja.
Na tom su putu poginula 26-orica pripadnika Specijalne jedinice policije: Zvonko Pavelić, Marino Jakominić, Dragan Žunić, Ivica Drmić, Zlatko Orkić, Emil Baneković, Miroslav Fabečić, Dragan Mandić, Ivan Vuković, Hrvoje Čovo, Bernard Benček, Ivica Antočić, Bruno Bolanča, Milan Majetić, Zdravko Šeber, Darko Turkalj, Antun Zarožinski, Dalibor Dadić, Jelenko Brnić Boči, Predrag Šumera, Ivo Križanac, Ante Baljak, Trpimir Bakarić, Saša Rakijaš, Viktor Lizatović i Jozo Ilijić. Dok su njihova imena odzvanjala podnožjem Velebita, povremena hladna bura tek je nagovještavala u kakvim su vremenskim (ne)uvjetima hrvatski policajci provodili godine braneći strateške kote ove mitske planine.
Njihova imena zlatnim su slovima upisana u povijest hrvatske borbe za slobodu i neovisnost. Današnje obilježavanje još jednom je podsjetilo na njihovu žrtvu i hrabrost, ali i na trajnu obvezu očuvanja sjećanja na njihovu veličinu i doprinos slobodi Hrvatske. Prilikom izjave za medije, župan Ličko-senjske županije Ernest Petry istaknuo je važnost komemoracije:
“Ovo je izuzetno značajan događaj jer su upravo pripadnici specijalne policije branili Republiku Hrvatsku i Liku na obroncima Velebita. Ovdje su mladi ljudi dali svoje živote kako bismo mi danas živjeli u slobodi. Zahvaljujem svim hrvatskim postrojbama koje su sudjelovale u obrani Domovine. Posebno me veseli što će se u Gospiću uskoro graditi Memorijalni centar Domovinskog rata, što je od iznimnog značaja za našu povijest i identitet.”
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović istaknuo je neizbrisiv trag koji su “Velebitski junaci” ostavili u hrvatskoj povijesti:
“Ovo je događaj koji Ministarstvo unutarnjih poslova i Vlada Republike Hrvatske svake godine obilježavaju svjesni važnosti onoga što se ovdje dogodilo tijekom Domovinskog rata. Ovdje odajemo počast Velebitskim junacima koji su na strateškim točkama za Hrvatsku učinili gotovo nezamislivo. Njihova žrtva doslovno je uklesana u kamen, ali još važnije – ona živi među nama.”
Njihova žrtva ostaje trajna opomena i podsjetnik koliko je sloboda skupo plaćena. Danas, više od tri desetljeća kasnije, s dubokim poštovanjem prisjećamo se onih koji su svoje živote utkali u temelje hrvatske države, s obvezom da njihova imena, hrabrost i vrijednosti nikada ne padnu u zaborav.