Razgovor

Goran Bukovac: Otočac je prvi grad u Hrvatskoj po visini potpore za prvo novorođeno dijete

Marin Smolčić

Goran Bukovac

Goran Bukovac

Veseli me što raste broj onih koji su spremni uključiti se u društveni život, bez susprezanja tražiti odgovore na pitanja koje ih muče i otvoreno razgovarati sa mnom i s mojim suradnicima



U duhu tradicije zamolili smo gradonačelnika Grada Otočca Gorana Bukovca da zajedno s nama podijeli spoznaje vezane uz situaciju kakvom doživljava 2023. godinu, planove, nadanja za 2024., kao i aspekte koji će biti prevažni za grad na čijem je čelu.


U tom smislu gradonačelnik Bukovac predočio je mnoštvo detalja.


– I protekla, 2023. godina, kao i prethodne dvije, za Grad Otočac bila je vrlo radna i produktivna. Iako uvijek postoji prostor za napredak, osobno sam vrlo zadovoljan s godinom u kojoj smo uspjeli započeti neke nove projekte, pripremiti prijave za najavljene natječaje i javne pozive te uspješno realizirati ranije započete projekte.




Uz sve tekuće i ugovorene obveze, u 2023. godini izdvojili smo 44.970 € za stipendije 45 studenata, od kojih je 27 zadovoljilo uvjete za nastavak stipendiranja u tekućoj akademskoj godini 2023./2024.


U proračunu za sljedeću godinu, osigurali smo sredstva za 30 novih stipendija. I ove godine sufinancirali smo nabavu radnih bilježnica za sve učenike OŠ Zrinskih i Frankopana u Otočcu u tekućoj školskoj godini.


Izdvojili smo 8.970 eura za božićnice umirovljenicima s područja Grada Otočca, 2.450 eura za poklon bonove za obitelji s petero i više maloljetne djece te 4.500 eura za pomoć nezaposlenim hrvatskim braniteljima s područja Grada Otočca koji su korisnici naknade za nezaposlene.


Je li bilo novca i za druge potrebe u Otočcu?


– Osigurali smo sredstva za sve prijavljene programe braniteljskih, kulturno-umjetničkih, tehničkih, sportskih i humanitarnih udruga s područja Grada, a za Zajednicu sportskih udruga Grada Otočca i potrebe projekata i realizacije njihovih programa izdvojili smo 246.600 eura te osigurali dodatna financijska sredstva namijenjena isključivo održavanju sportskih objekata.


Posebno smo ponosni što smo za naše najmlađe osigurali financijska sredstva za rad i djelovanje udruga koje provode logopedski i edukacijsko-rehabilitacijski tretman za roditelje i djecu s teškoćama u razvoju, koji se sastoji od različitih oblika terapije i koje tri puta mjesečno u Dječjem vrtiću Ciciban u Otočcu provode mobilni stručni timovi magistara i prvostupnika logopedije te edukacijske rehabilitacije.


Prvi smo grad u RH po visini potpore za prvo novorođeno dijete. Ona iznosi 1.990,85 eura. Za drugo dijete, roditelji dobivaju 995,42 eura potpore, a za treće i svako sljedeće 491,07 eura.


Grad Otočac financira produženi boravak za djecu u OŠ Zrinskih i Frankopana, izdvajanjem sredstava za plaće dviju učiteljica i ostale materijalne troškove koji za potrebe funkcioniranja produženog boravka koji pohađa oko 57 učenika.


Već treću godinu zaredom, za 70 učenika koji se školuju u srednjim školama izvan Otočca, Grad sufinancira prehranu i smještaj učenika u učeničkim domovima.


Iako Grad Otočac nije osnivač Srednje škole Otočac, sufinancirali smo opremanje i uređenje školskog praktikuma za srednjoškolsko obrazovanje frizera u Srednjoj školi Otočac.



Koji projekt (ili projekte)biste izdvojili kao krucijalne, neophodne za razvoj grada Otočca?


– Svaki projekt koji se nalazi unutar Proračuna Grada Otočca je bitan za razvoj i napredak Grada Otočca. U suprotnom, ne bi se nalazio u istom.


Financijski „jači“ projekti uvijek zauzmu više medijskog prostora i svima su zanimljiviji, ali svaki projekt koji je realiziran, omogućuje početak i/ili nadogradnju nekog projekta i čini jednu cjelinu koja osigurava veću i bolju kvalitetu života stanovnika Grada Otočca.


Jedan od krucijalnih projekata je svakako projekt „Izgradnja i opremanje područnog vrtića s kuhinjom“ za koji su odobrena financijska sredstva u iznosu od 2.541.907,23 eura i za koji je u tijeku provedba postupka javne nabave za izradu izvedbenog i glavnog projekta.


Nakon realizacije, posebnu pažnju javnosti svakako će izazvati i projekt „Rekonstrukcija tržnice Otočac“ za koju su odobrena sredstva iz Programa gospodarske i društvene revitalizacije Like i za koji je u tijeku postupak odabira izvođača radova, otvoreni postupak javne nabave i odabira izvođača radova.


U 2023. godini Grad Otočac je realizirao i započeo dosta financijski „jednostavnijih“ projekata kao što je zamjena pokrova jedne mlinice na Majerovom vrilu dok je preostale tri mlinice i pilanu prijavio na novi javni poziv čime će se osigurati kompletna obnova ovog kulturnog dobra, uz rijeku Gacku, i najpoznatijeg motiva Otočca.


2023. godina je bila uspješna i po provođenju i uspješnoj realizaciji projekta „Zaželi u Otočcu“, po izgradnji dječjih igrališta u naselju Sinac i u Dječjem vrtiću „Ciciban“ Otočac.


U Ličkom Lešću je obnovljen derutni i zapušteni Društveni dom Ličko Lešće te je izrađena i projektna dokumentacija za njegovo unutarnje uređenje kako bi u potpunosti bio u funkciji i na raspolaganju mještanima.


Društveni dom Sinac, prijavljen je na pilot projekt razvoja zelene infrastrukture i/ili kružnog gospodarenja prostorom i zgradama. Svrha ove prijave je obnova doma koji sada, zbog derutnog stanja, predstavlja opasnost za prolaznike i korisnike.


Kako bismo zadovoljili uvjete navedenog natječaja, Grad Otočac je financirao i izradu Strategije zelene urbane obnove Grada Otočca. Ta Strategija predstavlja temeljni dokument za ovaj, ali i brojne druge projekte koji uvjetuju njegovo postojanje.


Skrb o otpadu…


– Kroz javne natječaje i javne pozive, povučena su sredstva za komunalnu opremu, odnosno polupodzemne spremnike koji su ugrađeni na području Otočca te je nabavljen i vlastitim sredstvima financiran kompaktor za sabijanje otpada.


Kada smo već kod zaštite okoliša i borbe protiv smanjenja količine otpada i smanjenja broja divljih odlagališta, bitno je napomenuti da su povučena značajna financijska sredstva za sanaciju divljih odlagališta te da su u tijeku i radovi na sanaciji Odlagališta otpada „Podum“.


Grad sufinancira izgradnju jedne od četiri pretovarne stanice u Podumu, odakle će se se sav miješani komunalni otpad prevoziti u Centar za gospodarenje otpadom Babina gora, a Odlagalište otpada „Podum“ zatvoriti.


Izdvojite još neke važne projekte.


– Radovi na energetskoj obnovi zgrade Veleučilišta Nikola Tesla u Otočcu za koju su odobrena financijska sredstva putem javnog poziva nadležnog Ministarstva su u tijeku te se završetak njihovih radova očekuje do svibnja 2024. godine.


Putem NPOO-a, u 2024. godini započet će i realizacija energetske obnove zgrade gradske uprave Grada Otočca. U svrhu digitalizacije javne uprave i bolje dvosmjerne komunikacije između pametnog grada i građana, implementirali smo aplikaciju One City app, koja će u rad biti puštena ovoga mjeseca, a koja će omogućiti bržu i jednostavniju razmjenu bitnih informacija, pregled svih računa i obveza i niz drugih funkcionalnosti koje će olakšati svakodnevnu komunikaciju građana i Grada.


Grad sufinancira i izgradnju prvog Skloništa za napuštene životinje na području cijele županije. U godini pred nama očekuje nas nastavak gore navedenih projekata i završetak projekta katastarskih izmjera Prozor i Čovići te završetak Projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog pristupa za područje Grada Gospića, Grada Otočca i Općine Plitvička Jezera (PRŠI), čime je na području Otočca obuhvaćeno 4808 adresa.



Budućnost ostale infrastrukture?


-U Proračunu za 2024. osigurana su sredstva u iznosu od 500 000 eura za rekonstrukciju i asfaltiranje nerazvrstanih. U novoj Proračunskoj godini nastavlja se i sufinanciranje izgradnje vodovodne mreže i smanjenje gubitaka Komunalcu d.o.o. Otočac, rekonstrukcija ceste Poljica, a započet je i otkup, odnosno, izvlaštenja zemljišta za uređenje prometne dionice Luka – Prozor (do crkve).


Nakon dugo pregovora i dogovora sa braniteljskim udrugama s područja grada Otočca, u 2024. godini kreće dovršetak uređenja Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima tako što će se ispisati imena svih poginulih branitelja na našem području, a kreće se i u izradu projektne dokumentacije za projekt „Uređenje Trga dr. Dražena Bobinca“ te proširenja glavnog groblja u Otočcu za 1200 grobnih mjesta.


Kako bi i naselje Čovići dobilo mjesto za okupljanje i održavanje raznovrsnih događanja, u 2024. godini završit će se s izradom projektne dokumentacija za prenamjenu objekta „Crkve u Čoviću“, kako bi se građevina stavila u funkciju i zaštitila od daljnjeg propadanja. Vesele nas i privatne investicije koje su u najavi za područje Grada, poput najave austrijske tvrtke EVN, koja će u naredne dvije godini provesti plinofikaciju ovog područja.


Što je bila najveća zapreka u realizaciji provedbe nekih zacrtanih projekata?


– Jedna od najvećih prepreka u realizaciji nekih projekata i aktivnosti JLS-a je svakako sporost i tromost birokracije na nivou cijele Republike Hrvatske.


Uvjeti navedeni unutar nekih natječaja i javnih poziva, iziskuju velika financijska ulaganja JLS-a (npr. izrađena projektna dokumentacija, elaborati, studije i sl.), a ne postoji garancija da će im projekt/i biti odobren.


Problem je i to što se najavljeni natječaji ne objavljuju kada su najavljeni već se njihov rok prolongira i ponekad projekti zakoje JLS-ovi imaju spremnu dokumentaciju, poput valjanosti građevinske dozvole, jednostavno prestanu važiti.


Vremenski period od trenutka prijave i završetka natječaja pa do trenutka objave rezultata je predug i u tom vremenskom periodu troškovnici za radove, robu i/ili usluge više nisu realni jer cijene na tržištu u jako malim vremenskim intervalima konstantno rastu, što dovodi do problema kod procjene ukupnih troškova projekta, postupka provođenja javne nabave i odabira izvođača usluga/radova i na kraju do možda najbitnijeg problema, zatvaranja financijske konstrukcije cijelog projekta.


Na čemu ćete kao jedinica lokalne samouprave ustrajati pri realizaciji u narednom razdoblju?


– Svakako ćemo nastaviti s provedbom projekata u najavi, kao i s praćenjem svih mogućih natječaja EU na koje bismo mogli prijaviti infrastrukturne i druge projekte koje samostalno ne možemo financirati.


Posebnu brigu i dalje ćemo voditi o najranjivijim skupinama društva, starima, nemoćnima i socijalno ugroženima, a svakako i o odgoju i obrazovanju djece i mladih, stvarajući sadržaje koje će im omogućiti zdrav osobni i društveni razvoj i napredak.


Osim toga, nastavljamo s jačanjem dobre poduzetničke klime, obogaćivanjem turističkih sadržaja i stvaranjem uvjeta za ostanak i povećanje mladih obitelji.


Jesu li građani u dovoljnoj mjeri prepoznali Vaš rad i tima koji predvodite?


– To je doista teško procijeniti. Vjerujem da uvijek ima prostora i načina da budemo bolji i uspješniji. No, siguran sam da većina prepoznaje našu želju i trud.


Veseli me što raste broj onih koji su spremni uključiti se u društveni život, bez susprezanja tražiti odgovore na pitanja koje ih muče i otvoreno razgovarati sa mnom i s mojim suradnicima.


Ta dvosmjerna komunikacija iznimno je važna i mislim da je to definitivno veliki pomak naprijed kada je u pitanju lokalna demokracija i život u našoj sredini.