Na čekanju...

Gdje je zapela Kuća senjskih književnika? Provjerili smo što se događa s najavljenim projektom

Dorotea Prpić

Projekt je u zastoju, čeka se osiguranje daljnjeg financiranja i ponovo ćemo ga kandidirati na natječaje za dodjelu sredstava za očuvanje kulturne baštine – poručuju iz Gradske uprave o nekad opožarenoj zgradi koju treba kompletno srušiti



SENJ – Uz Gradski muzej Senj stoje ostaci nekadašnje srušene opožarene zgrade, a najavljene gradnje nove zgrade, koja bi bila posvećena senjskim književnicima, nema, premda je bio plan da će ove godine biti izgrađena »do pod krov«.


Sljedeće godine su prema planu trebali biti dovršeni svi građevinski radovi, a 2025. zgrada je trebala biti opremljena i stavljena u funkciju. Međutim, od tog planiranog hodograma zasada neće biti ništa. Aktivnosti su zaustavljene, a osnovni razlog je nedostatak financijskih sredstava.


U realizaciju projekta su prije četiri godine krenuli Grad Senj i Ministarstvo kulture i medija koje je proteklih nekoliko godina u realizaciju ove investicije uložilo oko 200 tisuća eura, međutim, Kuća književnika nije ušla u financiranje Ministarstva za 2023. godinu.


Četiri etaže




Objekt koji bi se trebao graditi imao bi oko 640 četvornih metara raspodijeljenih na četiri etaže, svaka po 160 »kvadrata«. U suteren s podzemnim prostorijama zgrade predviđa se smještaj Muzeja glagoljice, kao dokaz i spomen razvoju glagoljice i pisane riječi uopće u Senju.


Prizemlje bi imalo prijemni pult, uredski i kancelarijski prostor te galerijski izložbeni prostor.


Na prvom katu bila bi smještena zavičajna knjižnica senjskih književnika, a na drugom katu planira se multimedijalna dvorana, sanitarni čvor i skladište. Na ovaj etaži predviđena je mogućnost održavanja radionica, edukacija, književnih večeri, sastanaka te za djelovanje senjskih kulturnih udruga.


Zgrada koja je tu bila do početka njene obnove i s budućom namjenom Kuće senjskih književnika bila je zapuštena ruševina nastradala u požaru 1991., od koje su ostali samo vanjski zidovi, bez ikakve funkcije.


Rješenjem Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture iz 2015. godine, građevina je uvrštena u sklop susjedne Palače Vukasović, u kojoj je smješten i djeluje Gradski muzej Senj, kao vrijedan spomenički dio kulturno-povijesne cjeline grada Senja. Otada zgrada ima svojstvo kulturnog dobra i upisana je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske na listu zaštićenih kulturnih dobara.


Pravomoćna dozvola


Za ovaj projekt Grad Senj je financirao potrebnu projektnu dokumentaciju i u kolovozu 2016. ishođena je pravomoćna građevinska dozvola te dopunjena u svibnju 2017. godine, uz što je prije toga Grad otkupio nekretninu od suvlasnika.


Realizacija projekta potpomognuta sredstvima Ministarstva kulture počela je u 2019. Međutim, tijekom radova utvrđeno je da je stanje zgrade puno lošije od onog koje se očekivalo. Pojavile su se strukturne i konstruktivne pukotine, odnosno došlo je do proširenja već postojećih oštećenja koja ugrožavaju stabilnost buduće zgrade. Zbog toga su obavljena sondažna ispitivanja temelja kuće, kao i okolnog tla.


Na temelju navedenog, stručne i ovlaštene osobe te predstavnici Ministarstva kulture suglasno su utvrdili da nastavak radova zahtijeva modifikaciju metode i sredstava obnove, odnosno da se zgrada mora do temelja srušiti.


Zato se pristupilo kontroliranoj selektivnoj razgradnji statički i konstruktivno opasnih dijelova opožarene zgrade, ali uz očuvanje svih bitnih elemenata koji bi pri tom bili razgrađeni, primjerice kamene erte, ulazni portal i slično.


I tu su radovi stali, a prije nastavka radova potrebno je dovršiti radove na osiguranju građevinske jame te nakon toga pristupiti radovima izgradnje koji se obavljaju uz stalni nadzor nadležnog Konzervatorskog odjela u Gospiću.


– Projekt je u zastoju, čeka se osiguranje daljnjeg financiranja i ponovo ćemo ga kandidirati na najavljene natječaje za dodjelu sredstava za očuvanje kulturne baštine – poručuju iz senjske Gradske uprave.