Foto Marin Smolčić
Hod za Liku još je jednom pokazao kako građani, lokalna i regionalna samouprava te nadležne institucije dijele isti cilj
povezane vijesti
Ne stišavaju se emocije nakon jučerašnjeg, veličanstvenog Hoda za Liku. Malo tko je vjerovao na odaziv ovolikog broja ljudi koji su po najvećoj vrućini željeli podržati građanske inicijative koje traže hitno djelovanje i ispravljanje propusta lokalne politike vezanih uz deponiranje ogromne količine otrovnog otpada u Gospiću i izgradnje pogona za preradu litija u Smiljanskom polju.
Uoči prosvjeda organizatori udruge „Gospić je moj dom“ naglašavali su kako im nisu potrebne političke prodike u vezi događaja koje su skrivili lokalna i državna politika.
Među prvima je trovanje Like i Gospića osudio Ernest Petry, župan ličko-senjski na čiju inicijativu su se za ovu problematiku zainteresirali čelni ljudi resornog Ministarstva i Fonda za zaštitu okoliša. Ernest Petry sa zamjenicom Jasnom Orešković Brkljačić pridružio se jučer sudionicima prosvjedne šetnje “Hodaj za Liku”, još jednom potvrdivši kako pitanje nelegalno odloženog otpada nije političko pitanje, već pitanje zaštite zdravlja ljudi i okoliša te budućnosti Gospića, Like i Ličko-senjske županije.
Sudjelovanjem u hodu za Liku Petry je još jednom iskazao potporu građanima Gospića koji traže što skorije rješavanje ovog dugogodišnjeg problema. Tijekom prosvjednog hoda Petry nije želio govoriti o suštini ove problematike, naglasivši kako oko zaštite zdravlja ljudi i očuvanja prirode ne bi smjelo biti podjela.
“Poruka je jasna, zajednički cilj svih uključenih jest što brža, sigurna i stručna sanacija nelegalno odloženog otpada“, rekao je Petry koji je i ranije javno podržao zahtjeve za sanacijom, ističući kako građani imaju pravo očekivati transparentan postupak, jasne informacije i konkretne rezultate. U više je navrata naglasio da je riječ o pitanju koje zahtijeva odgovorno djelovanje svih nadležnih institucija.
Posljednjih dana u Gospiću su održani brojni sastanci s predstavnicima Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te drugih nadležnih institucija, na kojima je potvrđeno kako je država preuzela provedbu sanacije nelegalno odloženog otpada za što će se osigurati deseci milijuna eura. Riječ je o složenom postupku koji se mora provesti u skladu sa zakonskim propisima, pravilima struke i svim potrebnim sigurnosnim standardima. Problem koji je nastajao godinama, točnije od 2018. godine nije moguće riješiti preko noći, no upravo zato važno je da se svaki korak provodi odgovorno, transparentno i bez nepotrebnih odgađanja.
Masovna potpora prosvjeda
Hod za Liku još je jednom pokazao kako građani, lokalna i regionalna samouprava te nadležne institucije dijele isti cilj jer žele ukloniti nelegalno odloženi otpad i osigurati zdrav i siguran okoliš za sadašnje i buduće generacije. Razlike mogu postojati u pristupu i procedurama, ali oko konačnog cilja postoji konsenzus.
“Lika zaslužuje siguran okoliš i budućnost u kojoj će zdravlje ljudi uvijek biti iznad svih drugih interesa. U okviru svojih ovlasti nastavit ćemo surađivati sa svim nadležnim institucijama kako bi se postupak sanacije proveo što prije, stručno i u interesu građana. Vjerujem da jedino zajedničkim djelovanjem možemo doći do rješenja koje će osigurati trajnu zaštitu našeg okoliša”, rekao je Petry.
Ovom mirnom prosvjedu priključilo se i nekoliko stotina bajkera i predstavnika eko-udruga iz cijele Hrvatske. Transparenti su pri tome pokazali što sudionici prosvjeda misle o trovačima Gospića i Like.