Proslava 13. i 14. srpnja

90. obljetnica Premužićeve staze: Najavljena promocija vodiča i planinarenje

Dorotea Prpić

Premužićeva staza

Premužićeva staza

U četvrtak, 13.srpnja, na Baškim Oštarijama promovirat će se vodič  “Premužićeva staza” autora Alana Čaplara, a u petak, 14. srpnja, upriličit će se planinarenje Premužićevom stazom od Zavižana do Alana



SENJ Javne ustanove Park prirode Velebit i Nacionalni park Sjeverni Velebit pozivaju na proslavu obilježavanja 90-te godišnjice Premužićeve staze.


Ovom proslavom želi se predstaviti  remek-djelo suhozidnog graditeljstva kojim se danas u suvremenim okolnostima, baš kao nekad, upravlja s visokom sviješću o nužnoj povezanosti čovjeka s prirodom, ali i istaknuti kulturna vrijednost ove staze s ciljem očuvanja prirode, baštine i krajolika za buduće naraštaje.


Premužićeva staza


Zasluge Ivana Krajača


 




“Tko bude u budućnosti ovim lijepim i komotnim putem prolazio, jedva će si moći predstaviti trud i napore, koje su morali podnijeti prvi pioniri, koji su se kretali ovim teško prohodnim terenom bez ikakvih staza…”, naveo je svojevremeno dr. Ivan Krajač u Hrvatskom planinaru. 


Ideje o turističkom otvaranju Velebita spominju se u tekstovima hrvatskih planinara objavljivanima u časopisu „Hrvatski planinar” još dvadesetih godina prošloga stoljeća.


Premužićeva staza u brojkama

 


Dužina staze u NP Sjeverni Velebit: 16 km


 Prosječna širina: 1,20 m


 Najviša točka: 1630 m, NP Sjeverni Velebit


Najniža točka: 920 m, Baške Oštarije, PP Velebit


 Prosječni nagib: 10%


Najveći nagib: 20%, sedlo Crikvena, NP Sjeverni Velebit

Zahvaljujući u prvom redu predanosti dr. Ivana Krajača, ministra trgovine i industrije za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, osigurana su sredstva za njihovu realizaciju. Stazu je projektirao i gradio inženjer šumarstva Ante Premužić, strastveni planinar i zaljubljenik u ljepote Velebita. Kasnije su je, graditelju u čast, hrvatski planinari prozvali njegovim imenom.


Gradnja uzdužne planinarske staze započela je 1930. godine. Financirali su je zajednički Direkcija šuma na Sušaku (Rijeka), Hrvatsko planinarsko društvo i Kraljevska banska uprava Savske banovine. Zbog nedostatka financijskih sredstava gradnja staze zastala je jednu čitavu sezonu, a dovršena je u ljeto 1933. godine, kad je završena i najteža dionica u dužini od 1,5 km od Čepuraša do Gromovače.


Premužićeva staza danas se smatra pravim remek-djelom graditeljstva jer je građena u kamenu – suhozidu, te je položena tako da nas na vrlo jednostavan način vodi u najsurovije i najkrševitije dijelove sjevernog Velebita – Hajdučke i Rožanske kukove.


 


57 kilomatara staze bez teških uspona


 


Proteže se hrptom planine od Zavižana do Baških Oštarija u srednjem Velebitu i duga je 57 km. Staza nema teških uspona pa je pogodna i za posjetitelje nenavikle na planinarenje. S Premužićeve se staze odvaja nekoliko uspona na neke od najljepših vrhunaca sjevernog i srednjeg Velebita – Gromovaču, Crikvenu, Šatorinu i druge.


Kroz Nacionalni park „Sjeverni Velebit“ prolazi 16 km staze, a na otprilike dva sata hoda od Zavižana nalazi se planinarsko sklonište Rossijeva koliba.


Premužićeva staza 2009. godine u cijeloj je svojoj dužini i službeno zaštićena kao kulturno dobro od nacionalnog značaja, a uz stazu su postavljene poučne table s ciljem da se posjetiteljima obogati doživljaj i ponudi iskustvo divlje ljepote koje nudi NP Sjeverni Velebit.    


U prigodi obilježavanja 90.te godišnjice Premužićeve staze pripremljen je dvodnevni program koji će se održati 13. i 14.srpnja.


U četvrtak, 13. srpnja, na Baškim Oštarijama promovirat će se vodič  “Premužićeva staza” autora Alana Čaplara, a u petak, 14. srpnja, upriličit će se planinarenje Premužićevom stazom od Zavižana do Alana.  


Za potrebe programa u petak, 14. srpnja, bit će organiziran prijevoz autobusom iz Krasna do Zavižana,  s tim da je okupljanje u 8,30 sati  ispred Upravne zgrade NP Sjeverni Velebit, te povratak u večernjim satima s Alana u Krasno. Hodanje  traje 5-6 sati da bi se  prešlo 14 km, a od opreme potrebna su  gojzerice ili tenisice za planinarenje, slojevita odjeća i  voda.


„Broj mjesta u autobusima je ograničen te Vas molimo da se prijavite na vrijeme putem obrasca za prijavu: https://forms.gle/MtrNUvhG5ETzsofn8. Prijave zaprimamo do 10. srpnja. Više detalja možete vidjeti na pozivnici, a ulaz na sva događanja je slobodan“, poručuju i pozivaju organizatori.