Paraglajding

Ličani pokrenuli školu za nebeske letače, obaraju rekorde

Marin Smolčić

Mala lička općina nedavno dobila Paraglajding klub, a s njim i školu letenja



Malena lička općina posljednih godina ulaže znatna sredstva i napore kako bi postala još atraktivnija turistima čija je stalna baza i ishodišna točka turističkih obilazaka Like obližnji Nacionalni park Plitvička jezera.


Nedavno osnovani Paraglajding klub »Sokolovi« iz Vrhovina u svojem relativno kratkom postojanju čini značajne pomake u razvoju paraglajdinga, vrlo atraktivnog zrakoplovnog sporta.


Škola letenja


Kroz svoje djelovanje u Zrakoplovnom savezu Ličko-senjske županije ovaj klub u zakupu ima dva paraglajding poletišta u Gackom polju, kote Gašparac i Godaču.




Daljnji iskorak Sokolova je, unatoč malom broju letača, odlično prošlogodišnje treće mjesto u ukupnom broju letova u Republici Hrvatskoj te postavljanje novog rekorda.


Ukupno najduži prošlogodišnji let nekog hrvatskog letača ostvario je mladi lički pilot, 23-godišnji Josip Dujmović Jopy iz Otočca.



– Moj ukupni let od 128,5 kilometara i trajanjem od nepunih osam sati postigao sam na letjelištu Sorica u Sloveniji. Paraglajdingom se bavim punih deset godina, od svoje četrnaeste godine.


Tada sam bio najmlađi letač u Hrvatskoj. Bavim se mnogim sportovima, ali bešumno letenje, doslovno među pticama, poseban je užitak.


Adrenalinski poriv je pri tome veličanstven, pogled na zemlju iz naše letačke perspektive neusporediv je sa svim ostalim sportskim iskustvima.


Zapravo tek nakon paraglajderskih iskustava i pogleda na tlo shvatite da živimo u raju, ističe ovaj mladić koji se već uspješno iskušao u biciklizmu i trčanju.



Vezano uz ovaj atraktivni sport razgovarali smo i s voditeljem kluba, 45-godišnjim Marijom Bobincem.


– Slijedom letačkih aktivnosti te zainteresiranosti potencijalnih kandidata, Paraglajding klub »Sokolovi« je od Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo tražio i dobio potvrdu o odobrenju organizacije za osposobljavanje pilota parajedrilice.


Za dobivanje potvrde potrebno je ispuniti nekoliko uvjeta, a najvažniji uvjet je postojanje nastavnika letenja.


Stekao sam potrebne kvalifikacije i dozvolu za obuku pilota parajedrilice na instruktorskom tečaju u Sloveniji te sam nostrifikacijom dozvole pri hrvatskoj Agenciji za civilno zrakoplovstvo udovoljio uvjete za pokretanje škole u Hrvatskoj, rekao nam je voditelj kluba Mario Bobinac.


Raste interes


Uz letačku školu u Vrhovinama, gdje je odgovorni rukovoditelj i voditelj osposobljavanja, Mario je i voditelj osposobljavanja u Paraglajding školi »Pegaz« Sinj, jednoj od naših najstarijih škola paraglajding letenja.



Važno je i napomenuti da su se Vrhovine otvaranjem ove škole svrstale uz malobrojna mjesta u Hrvatskoj koja imaju školu letenja, te da je to jedina škola u ovom dijelu Hrvatske.


Ovaj paraglajding klub trenutno broji svega pet stalnih članova, a zanimanje potencijalnih paraglajdera je stalno.


Upiti zainteresiranih doslovno su svakodnevni jer će »Sokolovi« u kolovozu ići na državno natjecanje i stoga vrijedno treniraju.


Na nekoliko vrhova oko Vrhovina i iznad Gacke doline još ima ponešto snijega.


»Sokolovi« se tijekom treninga spuštaju do pitomih ravnica i pašnjaka koji su već neko vrijeme zbog nadmorske visine »raskrstili sa zimom«, a livade ukrasile cvjetovima maslačaka i tratinčica.


S obzirom na klimatske i reljefne osobine, ovaj dio Like je, nakon najdulje europske ZIP-line žičare i stijene za penjanje, sada dobio i ustrajne nebeske letače.