
Snimila Ana Križanec
Odličan turistički lipanj nije nastavljen u srpnjz
povezane vijesti
Nakon odličnog turističkog lipnja, srpanj je na Kvarneru ipak donio određene minuse. Srpanjska rupa, međutim, u pravilu nije anulirala pluseve iz prve polovine godine. Provjerili smo u nekim od najjačih kvarnerskih destinacija kakva je situaciju bila do 18. srpnja i kakve su najave za dalje.
Na najjačoj kvarnerskog turističkoj subregiji, otoku Krku, tako je od 1. do 18. srpnja u komercijalnom smještaju ostvareno 137.000 dolazaka, što je 4 posto manje nego lani u isto vrijeme, i 834.000 noćenja, što je za 3,5 posto manje. Najviše dolazaka i noćenja ostvareno je u gradu Krku, i to oko 35 tisuća dolazaka i 217 tisuća noćenja, a slijedi Baška te Omišalj.
Zatvoren kamp
Unatoč srpanjskim minusima, otok Krk je od početka godine u plusu u dolasku gostiju za 3 posto i oko 2 posto u noćenjima. Konkretno, ostvareno je više od 440.000 dolazaka i više od 2,1 milijun noćenja gostiju.
Prema riječima Majde Šale, direktorice Turističke zajednice otoka (TZO) Krka, od početka godine sva mjesta bilježe porast i u dolascima i u noćenjima, izuzev Omišlja gdje je u dijelu predsezone zbog preuređenja bio zatvoren kamp u Njivicama, a u minusu od 2 posto je i Vrbnik. Što se tiče tržišta, na Krku su i dalje broj jedan Nijemci s preko 570.000 noćenja, ali i manjim minusom od 2,7 posto. Slijede Slovenci sa 72.000 dolazaka i 302.000 noćenja, što je na razini prošle godine, pa Austrijanci na trećem mjestu sa 56 tisuće dolazaka i 285 tisuće noćenja i rastom broja noćenja od 6 posto. Četvrto mjesto drže domaći gosti sa 140.000 noćenja, što je čak 22 posto više nego lani. Plusevi se bilježe i kod mađarskog, slovačkog i talijanskog tržišta, dok su u minusu poljsko i češko.
Direktorica TZO-a Krka je kazala kako su rezultati očekivani.
– Srpanj bilježi odstupanja, koja nisu neubičajena s obzirom na to da najveći broj gostiju na otoku Krku ostvaruju Nijemci, čak 33 posto, a njihov dolazak je povezan sa školskim praznicima koji počinju krajem srpnja u pokrajinama Bavarskoj i Baden Würtembergu, odakle nam i dolazi najviše njemačkih gostiju. Tako da njihov povećani dolazak očekujemo u većem broju slijedećih dana, s time da oni imaju školske ferije negdje do polovice rujna, kazala je Šale.
Dodala je i kako se srpanj predviđa u ostvarenjima na razini 2024. godine, kao i kolovoz, a očekivanja su također pozitivna i za posezonu.
Crikvenički hoteli bolji
U Opatiji je u prva tri tjedna srpnja ostvareno 97.600 noćenja, što je 6,8 posto manje nego lani i 23.630 dolazaka, što je oko 8 posto manje nego lani u istom periodu. Zanimljivo je kako je broj domaćih gostiju porastao za čak 11 posto, iako su većinu od 90-ak posto činili strani gosti. U hotelima je od 1. do 18. srpnja ostvareno 51 posto, u privatnom smještaju 46 posto, a u nekomercijalnom smještaju 2 posto ukupnih noćenja. Lipanj je, kao i u drugim destinacijama, i u Opatiji bio izvrstan s blizu 40.000 dolazaka ili 21 posto više i oko 145.000 noćenja ili 15 posto više nego lani, tako da se u kolijevci hrvatskog turizma ukupno i uz manjkove s početka srpnja bilježe plusevi.
Suzi Petričić, direktorica Turističke zajednice grada (TZG) Opatije, pojasnila je kako je od početka godine Opatiju posjetilo više od 200.000 gostiju, što je 8 posto više nego lani, te je ostvareno preko 560.000 noćenja, što je rast za 3 posto prema prošloj godini. To znači da je i uz minuse s početka srpnja opatijsko područje i dalje ukupno u plusu u odnosu na prošlu godinu. Pritom je u opatijskim hotelima ostvareno 70 posto ukupnih noćenja, a u privatnom smještaju 28 posto.
Novi resort na Rabu
I na području grada Crikvenice je početak špice donio određene minuse. Naime, od 1. do 18. srpnja je na području Crikveničke rivijere ostvareno 48.115 dolazaka ili 6,6 posto manje u odnosu na isto razdoblje lani te 319.393 noćenja ili oko 6 posto manje. Prema podacima Turističke zajednice grada (TZG) Crikvenice, u srpnju su crikvenički hoteli radili bolje nego lani te je ostvareno preko 56.000 noćenja ili gotovo 7 posto više. U padu je bio kamping za nekih 15-ak posto, no s malim udjelom te oko 12.000 noćenja. Daleko najveći dio prometa se na Crikveničkoj rivijeri odnosi na obiteljski smještaj koji je s više od 160.000 noćenja daleko najjači segment, koji je u promatranom razdoblju bio u minusu od 8 posto. Kao i kod ostalih destinacija, nešto slabiji ulazak u špicu sezone nije anulirao dobre brojke pa je tako od početka godine Crikvenička rivijera imala 5 posto više dolazaka i 2 posto više noćenja nego lani. Pri tome su crikvenički hoteli u plusu 10 posto, obiteljski smještaj na lanjskim brojkama, dok se minus bilježi u kampovima.
Slično kao u Crikvenici, i na Rabu je od 1. do 18. srpnja bilo manje noćenja u obiteljskom smještaju, dok su hoteli u plusu, čemu je sigurno pridonio i novi Arba Resort. Prema podacima Turističke zajednice grada (TZG) Raba, u ovom su razdoblju imali oko 30.000 gostiju ili 3 posto manje nego lani te oko 230.000 noćenja ili 1,5 posto manje. Pritom je smještaj u domaćinstvu zabilježio oko 130.000 noćenja ili 7 posto manje nego lani, hoteli su imali oko 33.000 noćenja ili 29 posto više, a u kampovima je s nešto manje dolazaka ostvareno oko 20.000 noćenja ili isto kao i lani. Ukupno gledano od početka godine, Rab je imao oko 90.000 gostiju što je za 13 posto više i oko 530.000 noćenja što je 8 posto više nego lani.
Na lošinjskom području je, pak, od 1. do 18. srpnja ostvareno 338.861 noćenje i 39.432 dolaska, što je za 1 posto manje i dolazaka i noćenja nego lani. Lošinjani su, dakle, od destinacija od kojih smo zatražili podatke, imali najbolji ulazak u špicu sezone, praktički na lanjskim brojkama. Prema podacima Turističke zajednice grada (TZG) Malog Lošinja, u srpnju su kampovi bili u plusu od 2 posto, hoteli 4 posto, dok su i ovdje objekti u domaćinstvu u minusu, i to u ovom slučaju 5 posto. Isto tako, u minusu od 10 posto je i nekomercijalni smještaj koji ovisi praktički o dobroj volji vikendaša da se prijave. Ukupno gledano, i Mali Lošinj je u dosadašnjem dijelu godine ukupno zadržao nešto veći broj noćenja i dolazaka u odnosu na lani. Dalibor Cvitković, direktor TZG-a Malog Lošinja, dodao je i kako je gotovo 64 posto inozemnih gostiju došlo s 4 najvažnija emitivna tržišta, i to Slovenije, Njemačke, Italije te Austrije.
Izvanpansionska potrošnja
– Možemo biti zadovoljni ako zadržimo brojke na lanjskoj razini. Jasno, tijekom godine one variraju, imali smo slabiji svibanj, pa bolji lipanj, potom početkom srpnja opet je bilježen pad, no sad ulazimo u srce sezone i počinju školski praznici u svim našim važnim emitivnim tržištima pa s idućim vikendom očekujemo i veći priljev gostiju iz južnih dijelova Njemačke i Austrije. Nama se već i lani pokazalo da srce sezone ne završava oko blagdana Vele Gospe, već su gotovo jednako jaki i treći i četvrti kolovoški vikend. Vesele i dobre naznake za posezonu, naime, stanje rezervacija za rujan je jako dobro. Srpanj i kolovoz i dalje su turistički dominantni mjeseci, međutim, više ne »strše« toliko u odnosu na druge mjesece, već se taj ljetni dio sezone proširio i na lipanj te rujan, a i općenito jačamo pred i posezonu, kazao je Cvitković.
Ukazao je kako se primijeti da je izvanpansionska potrošnja nešto manja, što je bilo i očekivano, ali i kako je zanimljivo da su hoteli imali rast fizičkog prometa, iako se radi o objektima s 4 i 5 zvjezdica koji postižu i više cijene, što ukazuje da su gosti ipak spremni platiti adekvatnu uslugu.