SMISLENA POTPORA

Krk za javne potrebe u obrazovanju i kulturi daje preko četiri milijuna kuna. Kažu da im se taj novac višestruko vraća

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Upravo su programi zadovoljavanja javnih potreba jedan od ključnih razloga zbog kojih je Krk već godinama proglašavan najboljim malim gradom u zemlji u kategoriji ukupne kvalitete života



KRK – Da se usmjerenost Grada Krka potrebama obrazovanja i brige o mladima nastavlja i nadalje, pa tako i u ovoj godini, potvrđuje nedavno na Gradskom vijeću usvojeni program te vrste »javnih potreba«. Spomenutim su dokumentom i formalno usvojene određene stavke u koje će se tijekom 2022. godine, ne bude li nepredviđenih okolnosti, sveukupno izdvojiti gotovo 2,8 milijuna kuna.


Programom javnih potreba u području obrazovanja i brige o mladima Grada Krka za 2022. godinu utvrđene su tako sve aktivnosti, projekti i programi vezani uz osnovno i srednjoškolsko obrazovanje, pomoći učenicima i studentima te dodatne pomoći i nagrade obiteljima i učenicima s prebivalištem na području Grada. Među ostalim, osigurana su financijska sredstva za praćenje potreba OŠ »Fran Krsto Frankopan« Krk, odnosno njene Matične škole Krk te Područne škole Vrh, kao i Srednje škole »Hrvatski kralj Zvonimir«.


Konkretnije govoreći, u ovogodišnjem proračunu Grada osigurano je 142 tisuće kuna za programe u osnovnoškolskom obrazovanju te čak 980 tisuća za produženi boravak, ali i 70 tisuća kuna za školske dodatne programe. Osigurava se i 170 tisuća kuna za kapitalne programe u osnovnoškolskom, 90 tisuća za programe u srednjoškolskom obrazovanju te 140 tisuća za kapitalne pomoći Srednjoj školi. Čak 510 tisuća kuna predviđeno je za stipendiranje učenika i studenata, a 200 tisuća za troškove njihova prijevoza.




Dodatnih 260 tisuća kuna iz programa u potpunosti posvećenog »generacijama koje dolaze« namijenjeno je subvencioniranju nabave udžbenika i školske opreme osnovcima, a 35 tisuća za nagrade najboljim učenicima i sportašima. Stotinu tisuća kuna odlazi i na sufinanciranje boravka djece u dječjim vrtićima i jaslicama, a 95 tisuća za nabavu poklon-paketa kojima će krčki mališani biti darivani za sv. Nikolu.


Udrugama pola milijuna


Osim takvim nakanama, značajna su proračunska sredstva u ukupnom iznosu tek nešto manjem od 1,4 milijuna kuna osigurana i »servisiranju« javnih potreba u kulturi za čiju će se realizaciju nešto više od milijun kuna osigurati iz tzv. općih prihoda i proračunskih primitaka, a 311 tisuća kuna iz prihoda od turističke pristojbe.


Iz tog se programa nešto više od pola milijuna kuna ove godine izdvaja za potrebe udruga u kulturi koje se financiraju posredstvom javnog poziva, a 40 tisuća i za kapitalne donacije udrugama. Pedeset tisuća kuna Grad je osigurao za sufinanciranje rada riječke Glazbene škole I. Matetića Ronjgova – Područnog odjela Krk, ustanove kojoj je u istom programu namijenjeno i dodatnih 42 tisuće kuna za sufinanciranje glazbene opreme.


Sportu i socijali ukupno tri milijuna kuna

Zajedno s navedenim programima, na nedavnoj sjednici Vijeća također su usvojeni i Programi javnih potreba u sportu te u zdravstvu i socijalnoj skrbi. Ovim prvim, sveukupno »teškim« 1,7 milijuna kuna, među ostalim su osigurana sredstva koja će se, sukladno njihovim prijavljenim programima, uskoro razdijeliti među svim sportskim udrugama i klubovima. Veća stavka iz tog programa, u ukupnom iznosu 220 tisuća kuna, odnosi se i na troškove održavanja SRC-a Josip Uravić Pepi, a 205 tisuća i na održavanje osnovnoškolske sportske dvorane. Devedeset tisuća ići će i na održavanje te djelatnost Vježbališta na otvorenom Dražica.
U onom drugom, zdravstveno-socijalnom programu ukupno vrijednom skoro 1,3 milijuna kuna, najveći će se pojedinačni iznos (432 tisuće) namijeniti Socijalnom programu Grada Krka, dok se 300 tisuća kuna planira za troškove »opremanja« mališana koji će tijekom 2022. godine doći na svijet, a dodatnih 130 tisuća i za provedbu programa pomoći i njege u kući, odnosno za rad gerontodomaćice. Istim programom će se sa 190 tisuća proračunskih kuna financirati sezonski rad turističke ambulante i hitne medicinske službe, sa 110 tisuća kuna i »dodatni standardi u zdravstvu«, dok će 120 tisuća kuna ići za sufinanciranje rada Gradskog društva Crvenog križa Krk.

Sa 65 tisuća kuna ove će se godine podmiriti troškovi najma Etno kuće Kornić, a 100 tisuća kuna osigurava se i za sufinanciranje izdavaštva. Kao i proteklih godina, Grad je osigurao sredstva kojima će sudjelovati u troškovima ugošćavanja festivala Melodije Istre i Kvarnera (44.000 kuna) te 65 tisuća za manifestacije poput Krčkog karnevala i Krčkog sajma. Skromnih 35 tisuća kuna na stranu je stavljeno za troškove organizacije proslave Dana grada Krka, a 15 tisuća i za sufiniciranje regate Krčka jedra, kao i 20 tisuća za festival Tramonto.


Briga o baštini


Osim za te, istim se programom rezerviraju i isplate iz proračuna za iduće programe Adventa u Krku (30.000 kn) i Prvomajskog inkubatora (14.000 kn) te 200 tisuća kuna za sve ostale proslave i pokroviteljstva, uključujući i ona koja će se održavati u susjednim mjesnim odborima. Istim programom 56 tisuća proračunskih kuna namijenilo se podržavanju rada Interpretacijskog centra pomorske baštine otoka Krka, 25 tisuća za održavanje tradicijskih barki i obnovu flote u koju je krčka lokalna uprava, prepoznajući njihovu vrijednost u smislu čuvanja i promoviranja maritimne baštine, posljednjih godina ulagala značajna sredstva koristeći pritom i bespovratne pomoći iz EU fondova.


Naposljetku, valja konstatirati da su upravo spomenuti programi zadovoljavanja javnih potreba jedan od ključnih razloga zbog kojih Krk već godinama biva proglašavan najboljim malim gradom u zemlji u kategoriji ukupne kvalitete života njegovih stanovnika. Prisutnost i obilatost takvih potpora koje si ta lokalna uprava može priuštiti, a koje su u najvećoj mjeri »pogonjene« prihodima koje se u proračun slijevaju od razvijenog lokalnog gospodarstva i posebno turizma, bitni su razlozi zbog kojih Krk na tom planu već godinama – dobro stoji!