ČUDNO POSLOVANJE

Kraljevica isplatila pola milijuna kuna tvrtki s kojom uopće nema ugovor. Evo detalja bizarnog biznisa

Orjana Antešić

Analizirati potpisane cesije

Analizirati potpisane cesije

Tvrtka Pop 94 godinama je dobivala naknadu za domarske poslove, pa iako je 2016. brisana iz registra, s novom tvrtkom je Grad Kraljevica nastavio poslovati iako nije sklopio novi ugovor.



KRALJEVICA – Dom kulture i sporta u Kraljevici na dobrom je putu da se temeljito obnovi uz pomoć sredstava iz europskih fondova.


Devet milijuna kuna vrijedan projekt rekonstrukcije Doma je, ističu u Gradu Kraljevici, pripremljen i nominiran i bude li sve u redu, društvenom i sportskom životu ovog malog grada u dogledno bi vrijeme bio na raspolaganju reprezentativan objekt, koji je niknuo još davnih dana, ali nikad u potpunosti završen i bez priložene uporabne dozvole.


Aneks iz 2013.


Ostaje za nadati se da će gradske vlasti ubuduće itekako povesti računa o tome kako će se upravljati ovim objektom, pogotovo nakon gotovo dva i pol desetljeća duge epizode s lokalnom tvrtkom Pop 94, u vlasništvu Darka Karlovića.




Jer, upravo je nevjerojatno u što se sve izrodio taj odnos Grada i Karlovićeve tvrtke, koji svoje korijenje ima u ugovoru s početka 1997. godine. Je li tome pridonijela legenda koja kruži Kraljevicom o pravnoj neoborivosti ugovora koji je tadašnji gradonačelnik Branko Anić potpisao s Karlovićem, ili nešto drugo, teško je pouzdano detektirati.


Kad su u pitanju odnosi Popa 94 s gradskim vlastima, svim prijašnjim i sadašnjom, čini se da svi najprije brinu i pitaju koje su pravne reperkusije za Grad Kraljevicu, a pravo stanje stvari je da je tvrtka s kojom je originalno potpisan taj ugovor, a 2013. godine i aneks ugovora, prestala postojati u kolovozu 2016. godine, kada je po sili zakona brisana iz sudskog registra jer tri godine zaredom nije javno objavljivala godišnja financijska izvješća o poslovanju.


To Karlovića, prema svim javno dostupnim podacima nije spriječilo da već u listopadu te iste godine osnuje novo trgovačko društvo, pod istim nazivom i s istim sjedištem, te da nastavi konzumirati ranije sklopljene ugovore, premda to novo trgovačko društvo, sada s novim OIB-om i matičnim brojem, objašnjavaju nam upućeni u trgovačko pravo, ne može biti pravni sljednik brisanog trgovačkog društva.


Drugim riječima, ispada da je iz gradskog proračuna Kraljevice kroz gotovo pet godina isplaćeno više od 500.000 kuna trgovačkom društvu s kojim Grad nije ni u kakvom ugovornom odnosu.


Previd administracije


U gradskoj upravi Kraljevice tvrde da o ovome nisu imali nikakvih saznanja, aktualni gradonačelnik Dalibor Čandrlić ponajprije podsjeća da je dužnost prvog čovjeka Grada preuzeo krajem svibnja 2017. godine.


– U razdoblju koje spominjete nisam obnašao dužnost gradonačelnika niti sam imao saznanja o tome da je tvrtka Pop 94 d.o.o. Kraljevica u spomenuto vrijeme, ljeto 2016. godine, izbrisana iz sudskog registra, kako navodite.


Nemam spoznaje niti da je tadašnja gradonačelnica Nada Turina Đurić bila upoznata s navedenim, niti sam o tome obaviješten kroz proces primopredaje dužnosti, odnosno kroz zapisnik o primopredaji prilikom preuzimanja dužnosti gradonačelnika.


Također, nemam nikakva saznanja prema kojima je Darko Karlović, kako navodite, osnovao drugu tvrtku.



Ističem kako sam na dužnost gradonačelnika stupio sredinom 2017. godine kada je već postupano sukladno prethodno potpisanom ugovoru iz 1997. godine i Aneksu ugovora iz 2013. godine.


Od stručnih tijela gradske uprave po ovom sam pitanju zatražio pisano očitovanje i izvještaj te ću po zaprimanju istih postupiti sukladno ovlaštenjima i obvezama, navodi Čandrlić.


Teoretski, moguće je da nitko u nadležnim službama nije obratio pozornost na promijenjeni OIB i matični broj tvrtke jer se radi o dugogodišnjem poslovnom odnosu, tim više što je naziv trgovačkog društva ostao nepromijenjen, isti je osnivač i ista adresa sjedišta. Moguće je da se alarm nije upalio ni kad je promijenjen žiro-račun.


Preoptimistično je očekivati i da bi netko od zaposlenih u gradskim službama revnosno, svaki dan provjeravao sudski registar i popis brisanih tvrtki, no sve to vlasti u Gradu Kraljevici ne oslobađa od odgovornosti, a pogotovo ne daje odgovor na vrlo škakljivo pitanje, a tiče se pravnog osnova temeljem kojeg je Grad svaki mjesec tvrtki Darka Karlovića isplaćivao 1.000 eura mjesečne naknade, uvećane za PDV, za obavljanje domarskih poslova, kako je to utvrđeno aneksom ugovora iz 2013. godine.


Isti scenarij


U potrazi za odgovorima u gradskoj upravi jedno od objašnjenja koje smo imali prilike čuti jest da štete realno nema jer da su plaćene domarske usluge uredno izvršene, a što bi trebalo umanjiti cijeli problem.


Međutim, nije pitanje jesu li ispunjavane ugovorne obveze od strane Pop 94 već koji je pravni osnov temeljem kojeg je Karlović primao javni gradski novac za domarske usluge i, s druge strane, naplaćivao određene termine u sportskoj dvorani Doma za svoj konto od kolovoza 2016. godine, kada je trgovačko društvo koje je potpisalo ugovor s Gradom prestalo postojati.


Analizirati potpisane cesije

Gradonačelnika Čandrlića upitali smo i je li u trgovačkom društvu Pop 94 »Dva« bilo plaćanja cesijama s računa Grada u korist pravnih osoba povezanih s Darkom Karlovićem.


– Od mog stupanja na dužnost gradonačelnika pa do danas nije bilo nikakvog ugovora o cesiji u korist tvrtki koje su povezane s Darkom Karlovićem. Stručnim tijelima dao sam nalog po kojem će se ispitati kompletna dokumentacija iz razdoblja prije mog stupanja na dužnost, dakle prije 30. svibnja 2017. godine s analizom svih potpisanih cesija.


Prilikom primopredaje dužnosti, a niti kroz zapisnik o primopredaji nisam bio obaviješten o plaćanju cesije u korist tvrtki povezanih s Darkom Karlovićem, ponavlja kraljevički gradonačelnik.


Za kontekst priče valja spomenuti i da su jedina dostupna i javno vidljiva izvješća o poslovanju Pop 94 »Jedan« i »Dva« kroz proteklih desetak godina bila za 2010. i 2011. godinu, u kojima su godišnji prihodi iskazani u visini od oko 50.000 kuna, te za 2016. i 2017. godinu. Naspram 28.000 prikazanih prihoda u 2016. godini, u 2017. godini isti su iznosili 121.000 kuna.

Gradonačelnik Čandrlić smatra da je Karlović taj koji je doveo u zabludu Grad Kraljevicu s obzirom na to da, prema njegovim saznanjima, o svemu tome nije izvijestio gradske službe.


U više navrata pokušali smo doći do Darka Karlovića, međutim, na dostupnom broju mobitela, s kojim raspolažu i u Gradu Kraljevici, nije bilo odgovora, ni na pozive, ni na sms poruke.


Da stvar bude zanimljivija, Karlovićev Pop 94, drugo trgovačko društvo koje je osnovao u listopadu 2016. godine, doživjelo je istu sudbinu koncem svibnja prošle godine.


Ponovo nije ispunjavao svoju zakonsku obvezu javnog objavljivanja godišnjih financijskih izvjeća, pa je i taj Pop 94 »Dva«, nazovimo ga tako radi lakšeg praćenja, brisan iz sudskog registra.


Ovog su puta, međutim, u Gradu Kraljevici promptno reagirali što, opet, produbljuje dvojbu kako se kroz gotovo pet godina propustilo uočiti da Pop 94 »Jedan«, s kojim je Grad imao potpisan ugovor, ne postoji.


– Ugovor je raskinut u lipnju 2021. godine utvrđenjem prestanka postojanja tvrtke, odnosno brisanjem iste iz sudskog registra, točnije po sili zakona, što je ujedno bio i pravni temelj za raskid Ugovora iz 1997. godine i Aneksa Ugovora iz 2013. godine.


Odmah po saznanju da je tvrtka Pop 94 prestala postojati zatražili smo od ovlaštene osobe tvrtke očitovanje, kao i da nam sukladno toj novonastaloj okolnosti i činjenici preda u posjed nekretninu što je i učinjeno, navodi Čandrlić.


Skupa tužba


U dvadeset i četiri godine dugi posjed prostora Doma kulture i sporta u vlasništvu Grada Kraljevice, Darko Karlović i njegova tvrtka Pop 94 došli su ugovorom o obavljanju domarskih poslova, parafiranim početkom 1997. godine.


Međutim, osim uobičajenih domarskih poslova vezanih uz čuvanje zgrade, inventara i opreme te dojava u slučaju većih kvarova i oštećenja, Karlović i njegova tvrtka dobili su i pravo da »od strane trećih osoba naplaćuju naknadu za korištenje prostora dvorane u svoje ime i za svoj račun«.


Istovremeno, svi troškovi tekućeg održavanja zgrade raspodijeljeni su na način da Pop 94 podmiruje do 500 kuna mjesečno, a sve iznad tog iznosa Grad Kraljevica. Taj dio podmirivanja troškova komunalija i tekućeg održavanja doma ostao je na snazi tijekom svih proteklih dvadesetak godina.


Ugovorom iz 1997. godine Grad se obvezao plaćati na račun Karlovićeve tvrtke mjesečnu naknadu za domarske poslove u visini 3.000 kuna što je tada odgovaralo protuvrijednosti od 850 njemačkih maraka. I još jedan detalj – ugovor je potpisan na neodređeno vrijeme, a otkazati se mogao jedino u slučaju neispunjenja ugovornih obveza.


Taj ugovor, slijedom kojeg je Karlović dobio sudski spor protiv Grada Kraljevice, koncipiran je na dva lista papira i ima svega devet članaka.


Do sudskog spora došlo je početkom 1999. tužbom kada je Grad Kraljevica tužio Pop 94 zbog nepridržavanja ugovornih obaveza odnosno neizvršavanja istih. Sve je završilo tako da je iz gradskog proračuna tijekom 2007., 2008. i 2009. godine isplaćeno više od 800.000 kuna kuna temeljem sudske presude.


Uvećanje naknade


U vrijeme gradonačelnika Josipa Turine, potpisuje se aneks ugovora, kojim se detaljnije razrađuju termini korištenja dvorane koje je Pop 94 »Jedan« imao pravo naplaćivati za svoje ime i svoj račun dok raspodjela troškova tekućeg održavanja zgrade ostaje ista.


Mjesečna naknada za obavljanje domarskih poslova povisuje se na 1.000 eura u kunskoj protuvrijednosti na dan plaćanja, uvećano za PDV, a prijašnji neograničeni rok trajanja ugovora sada se, uvjetno rečeno, ograničeva i vezuje do punih sedamdeset godina života Darka Karlovića ili njegovog eventualnog ranijeg odlaska u mirovinu.


Uglavljeno je da i se u slučaju prijenosa poslovnih udjela Darka Karlovića na treću pravnu ili fizičku osobu ugovor smatra raskinut.


Vrijedi spomenuti da Aneksom ugovora o obavljanju domarskih poslova tvrtka Pop 94 nije identificirana kroz OIB, koji je već više godina bio u primjeni.