Opasnost

Kako je zaštita od divljači u naseljima završila u labirintima birokracije

Aleksandra Kućel Ilić

Foto D. Kurti

Foto D. Kurti

Program zaštite divljači je planski akt za razdoblje od 10 godina i njegovo usvajanje je u tijeku - navode iz Grada Opatije.



Proljetni dani, čim sunce makar i na kratko rastjera oblake, privlače ljude na boravak u prirodi. Iza kiše je i više šparoga, pa ne čudi što berači, vikendom posebno, pohrle u šume.


No, bez obzira na to što se radi o šumskim predjelima u blizini naselja, susreti s divljači se sve češće događaju i na njih upozorava sve više ljudi.


Nakon nedavnog slučaja opatijske šetačice i njezinog psa koji su se s divljom svinjom susreli na opatijskom Šetalištu Carmen Sylva, na Maloj fortici, nadomak kuća, zamolili smo nadležne iz Grada Opatije odgovore na pitanja koja zanimaju javnost.




Dobili smo opširan odgovor, iz kojega je vidljivo da je izrada programa zaštite divljači za razdoblje od deset godina u tijeku te da ga, kada bude gotov, usvojiti treba Gradsko vijeće Opatije.


Procedura


– U posljednje vrijeme na cijelom području Primorsko-goranske županije, pa tako i Grada Opatije, javljaju se sve veći problemi koji nastaju prilikom pojave divljači u naseljima.


Trenutačna je situacija takva da, ukoliko komunalni redar zaprimi dojavu o divljači viđenoj u naselju, o tome može samo obavijestiti mjesno nadležno lovačko društvo.


Policijski djelatnici nisu ovlašteni odstrijeliti divljač, a bez Programa za nelovne površine to ne mogu učiniti ni lokalna lovačka društva ili druge osobe licencirane za lov.


Sukladno odredbama Zakona o lovstvu jedinice lokalne samouprave obveznici su donošenja Programa za nelovne površine na svom području (Programa zaštite divljači).


Usvajanje Programa zaštite divljači Grada Opatije je u tijeku. Program zaštite divljači je planski akt za razdoblje od 10 godina. Izradili su ga ovlašteni izrađivači te je u fazi dobivanja potrebnih suglasnosti nadležnih tijela (Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja).


Izrađeni Program potom treba usvojiti Gradsko vijeće Opatije.


Program, između ostalog, sadrži: procjenu brojnoga stanja divljači koja stalno, sezonski ili povremeno obitava na površinama izvan lovišta ili preko njih prelazi, uvjete zaštite prirode, mjere zaštite divljači, mjere za sprječavanje šteta od divljači te prikaz potrebnih financijskih sredstava za provedbu programa zaštite.


Mjere i radnje…


Činjenica je da na području Grada Opatije divljač često zalazi na područja izvan lovnih površina te je stoga od važnosti da se Program usvoji i bude u primjeni kako bi se moglo postupati u tim slučajevima.


Iako je suština Programa zaštita divljači i sprečavanje šteta, činjenica je da se štete koju divljač prouzroči ipak pojavljuju te da će iste biti teško spriječiti u potpunosti, ali bi radnje propisane Programom trebale pridonijeti da štete budu manje.


S time u vezi bismo željeli istaknuti, prema Zakonu, osim lovoovlaštenika (Grada) i svaka fizička i pravna osoba kojoj divljač može prouzročiti direktnu imovinsku štetu (oštećenik) dužna je poduzimati sve prijeko potrebne mjere radi sprečavanja štete koju divljač može počiniti ljudima ili imovini i to: ograđivanje dobara, ciljano čuvanje dobara, provedba agrotehničkih mjera te upotrebljavanje mehaničkih, električnih i kemijskih zaštitnih sredstava koja je na zahtjev oštećenika dužan osigurati lovoovlaštenik.


Također ukazujemo na članak 81. Zakona kojim je propisano da se ne nadoknađuje šteta koju divljač počini ako je nastala šteta na površini manjoj od 5 % ukupne površine tehnološke cjeline sukladno posebnom propisu, na površinama na kojima vlasnik ili korisnik zemljišta nije poduzeo mjere i radnje iz članka 79. ovoga Zakona, stoci na površinama na kojima je posebnim propisom zabranjen pristup i ispaša stoke, te na neoznačenim i neregistriranim domaćim životinjama, kao ni šteta na domaćim životinjama koje su bez nadzora puštene u prirodu.


Što se tiče same provedbe Programa, treba naglasiti da provedbu smije obavljati samo osoba ovlaštena za lov.


Stoga će Grad Opatija, po stupanju na snagu Programa, biti dužan provedbu lovno-gospodarskog plana povjeriti osobi koja je za to ovlaštena (lokalno lovačko društvo ili druge osobe koje će biti u mogućnosti brzo reagirati u slučaju pojave divljači u naseljenom području) – poručili su iz Grada Opatije.


Zakon nedorečen


Na sve rašireniji problem osvrnuo se i opatijski gradonačelnik: – Ovaj je problem širi od područja Opatije te se Grad ni nakon usvajanja Programa, neće moći sam uhvatiti u koštac s pitanjem divljači u naseljenim mjestima.


Divljač se slobodno kreće i ne poznaje administrativne granice pa sve okolne općine i gradovi rješavanju problema moraju pristupiti zajedno.


I sam je Zakon o lovstvu nedorečen i nejasan po pitanju nadležnosti. Poznato je da je u naselju i 200 metara od njega zabranjen lov.


Ujedno, Grad nije nadležan za područja lovišta, a to su sve površine koje nisu dio građevinskog područja, a iz kojih divljač upravo i dolazi u naselja.


Stoga, za poboljšanje stanja nužne su izmjene Zakona i veći angažman lovačkih društava, uz veću financijsku potporu JLS-a, kazao je Fernando Kirigin.