SNIMIO: VEDRAN KARUZA
Prihvate li odgojitelji tijekom ovotjednog izjašnjavanja novi gradski prijedlog, već će im u prosincu umjesto sadašnje osnovne plaće u bruto iznosu od 1.300 eura biti isplaćen bruto iznos od 1.903 eura. Spremačice, kuharice, domari i drugo tehničko osoblje također bi trebali dobiti veću plaću
povezane vijesti
RIJEKA – Predstavnici Grada Rijeke jučer su pred sindikalne predstavnike zaposlenih u riječkim dječjim vrtićima izašli s novom ponudom, a ona je blizu onoga što su sindikati tražili tijekom kolektivnog pregovaranja koje su, zbog neprihvatljive ponude Grada, u rujnu prekinuli. Nova ponuda Grada je primjena Uredbe o koeficijentima na plaće riječkih odgojitelja od prvog dana studenog te veći koeficijenti za tehničko osoblje od onih koje propisuje Uredba.
Tri vrtića
Iako se čini da su sindikati i Grad Rijeka na putu prema postizanju dogovora, voditelj riječkog ureda Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Vedran Sabljak kaže kako sindikalni predstavnici bez izjašnjavanja članstva ne mogu donijeti odluku o prihvaćanju nove ponude te najavljuje da će se do kraja ovog tjedna u dječjim vrtićima More, Sušak i Rijeka provesti izjašnjavanje članstva o ponudi Grada.
– Kao sindikalni predstavnici nemamo legitimitet donositi odluku bez prethodnih konzultacija s članstvom. Stoga smo dogovorili da će se postupak mirenja nastaviti 14. listopada. Do tada će se članovi našeg i Sindikata obrazovanja, medija i kulture putem ankete izjasniti je li im nova ponuda prihvatljiva, najavljuje Sabljak.
Prihvate li riječki odgojitelji novi gradski prijedlog, već će im u prosincu umjesto sadašnje osnovne plaće u bruto iznosu od 1.300 eura biti isplaćen bruto iznos od 1.903 eura, a riječ je o plaći koja je usklađena s Uredbom. Odlukom Grada da krene stopama okolnih jedinica lokalne samouprave koje su već tijekom ljeta tehničkom osoblju u vrtićima koeficijente povećale iznad minimalne razine koje propisuje Uredba, riječke će spremačice, kuharice, domari i drugo tehničko osoblje u prosincu imati stotinjak eura veću plaću u bruto iznosu od one propisanom Uredbom.
Kaskanje za školama
Sve su to zahtjevi koje su sindikalni predstavnici zaposlenika riječkog predškolskog sustava iznijeli pred predstavnike Grada još u travnju, kada je započelo kolektivno pregovaranje. Razdor između sindikalnih predstavnika i osnivača vrtića nastao je u rujnu zbog, za sindikate neprihvatljive, ponude Grada Rijeke da se s primjenom Uredbe o koeficijentima na plaće riječkih odgojitelja krene s prvim danom iduće godine, iako je ona u školskom sustavu zaživjela još s prvim danom ožujka, a zakon odgojiteljima jamči iste plaće kao što imaju učitelji. Uz šestomjesečno kaskanje za plaćama u osnovnoškolskom sustavu, dodatna kap koja je prelila sindikalnu čašu bile su upravo plaće tehničkog osoblja, jer u svom rujanskom prijedlogu Grad Rijeka se slijepo držao Uredbe i koeficijenta koji ona propisuje ne pokazujući sklonost da bi potplaćenim djelatnicima mogao dati veće koeficijente.
S obzirom na to da su pregovori prema ocjeni sindikata trajali predugo, krajem rujna su ih prekinuli te su započeli proces mirenja s prijetnjom da neće dozvoliti odugovlačenje tog procesa već će, ne krenuli li razgovori u željenom smjeru, vrlo brzo obustaviti mirenje i krenuti u nove sindikalne akcije, odnosno prosvjed ili štrajk, a jučerašnji sastanak bio je prvi u tom procesu. Međutim, trenutno mirenje sindikata riječkih predškolskih djelatnika i osnivača vrtića nije jedino ovogodišnje mirenje, jer djelatnici vrtića u sličnoj su se situaciji našli i u veljači ove godine, kada je zbog istih razloga, usklađivanja plaća s osnovnoškolskim sustavom, prekinuto kolektivno pregovaranje, a rješenje je donio upravo naknadni proces mirenja.