Pilot projekt

Grad Opatija od danas osigurava besplatan prijevoz onkoloških bolesnika, evo kako se prijaviti

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel-Ilić

Foto Aleksandra Kućel-Ilić

Pravo na korištenje ove besplatne usluge imaju svi onkološki pacijenti, građani svih naselja koje spadaju pod Grad Opatiju od kućnog ulaza do ulaza u KBC Rijeka i natrag



Kako bi se građanima olakšalo odlazak na liječenje, te zajedničkim snagama prebrodilo teške životne situacije, Grad Opatija je odlučio u suradnji s tvrtkom Opatija 21 i KBC-om Rijeka, pokrenuti pilot program besplatnog prijevoza onkoloških bolesnika s područja Opatije na kemoterapiju u Rijeku.


Projekt je započeo danas, a o čemu je riječ objasnili su opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin, pročelnica za financije i društvene djelatnosti Tamara Sergo, predstavnice riječkog KBC-a – v.d. predstojnica Klinike za radioterapiju i onkologiju izv. prof. dr. sc. Ivana Mikolašević, dr.med i voditeljica Dnevne bolnice pri Klinici za radioterapiju i onkologiju Jasna Marušić, te direktor tvrtke Opatija 21 Igor Štok.


Od 8 do 15 sati


Kako je najavljeno, u prvoj fazi projekta, prijevoz će se odvijati svakoga radnog dana od 8 do 15 sati. Pravo na korištenje ove besplatne usluge imaju svi onkološki pacijenti – građani Opatije (Volosko, Opatija, Ičići, Ika, Pobri, Poljane, Veprinac, Oprič, Dobreć, Mala Učka, Vela Učka) od kućnog ulaza do ulaza u KBC Rijeka (Klinika za radioterapiju i onkologiju) i natrag, a prijevoz je osiguran ako pacijent za to ima potrebu, i za osobu u pratnji.




Predbilježbe za prijevoz se ostvaruju kod koordinatora Klinike za radioterapiju i onkologiju na broj telefona 091/165-8315. U slučaju otkazivanja zatražene usluge prijevoza, potrebno se barem 24 sata ranije javiti na besplatni telefon 099/ 839 – 5673.


Foto Aleksandra Kućel-Ilić


– Sastavni dio liječenja kad govorimo o malignim bolestima je i terapija koja je dugotrajna i mukotrpna, a osobe koje su podvrgnute kemoterapiji često nisu u stanju same upravljati vozilima. Dijelu pacijenata upravo prijevoz od kuće na terapiju i natrag predstavlja velik problem.


Zbog toga, a kako bismo našim sugrađanima i njihovim obiteljima olakšali takve trenutke i smanjili financijski pritisak na obitelj, Grad Opatija pokreće program besplatnog prijevoza onkoloških bolesnika. Za projekt je rebalansom u gradskom proračunu za 2023. godinu osigurano 9.000 eura, istaknuo je gradonačelnik Kirigin.


Dr. sc. Ivana Mikolašević je rekla da pozdravlja uključivanje Grada Opatije i organiziranje besplatnog prijevoza pacijenata do Klinike na terapiju i natrag.


Primjer je to kvalitetnog doprinosa zajednice i KBC Rijeka uvijek će podržavati ovakve inicijative jer rješavanje problema transporta značajno olakšava samim pacijentima cijelu situaciju, navela je i ukratko podsjetila i na novosti koje su uvedene na Klinici za radioterapiju i onkologiju u zadnjih godinu dana.


Nova metoda prevencije


Nadovezala se dr. Jasna Marušić koja je navela da je u Dnevnoj bolnici uređena i posebna prostorija za zbrinjavanja pacijenata koji zahtijevaju kraći boravak, a također je uveden postupnik prema kojem se svi minimalno invazivni postupci potrebni onkološkim pacijentima obavljaju u prostorima Dnevne bolnice.


Foto Aleksandra Kućel-Ilić


Početkom lipnja riječka onkologija prva je u Hrvatskoj primijenila novu metodu za prevenciju periferne neuropatije kod primjene kemoterapije za najčešća maligna oboljenja.


Riječ je o obliku terapeutske regionalne hipotermije, odnosno krioterapije, kojom se smanjuje oštećenje živaca koje može nastati tijekom kemoterapijskog liječenja pa se terapija “hladnim rukavicama” i “hladnim čarapama” koristi tijekom primjene infuzije citostatske terapije.


Dodala je i kako se kontinuirano ulažu napori u edukacije ne samo medicinskog osoblja, već i pacijenata u suradnji s udrugama i cijelom zajednicom.


Nabavlja se i novo vozilo


Uslugu prijevoza obavljat će trgovačko društvo Opatija 21 d.o.o., temeljem popisa koji će im, zavisno od potreba onkoloških pacijenata dostavljati koordinator za naručivanje Klinike za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka.


– Opatija 21 je doregistrirana i za usluge prijevoza te smo zaposlili novog djelatnika, vozača, ujedno i medicinskog tehničara s iskustvom koji je osposobljen za rad s bolesnicima.


Do 30. rujna ćemo pružati uslugu prijevoza radnim danom do 15 sati, a u navedenom tromjesečnom razdoblju vidjet ćemo kakve su daljnje potrebe.


Ako se pokaže da će uslugu trebati pružati do 21 sat, spremni smo zaposliti nove djelatnike. Zasad ćemo za prijevoz koristiti vozilo koje imamo, a u postupku je i nabava novog vozila, naglasio je direktor Opatije 21 d.o.o. Igor Štok, dok su predstavnice KBC-a Rijeka istaknule brojna poboljšanja u radu Klinike za radioterapiju i onkologiju.