PRIJELAZNO RAZDOBLJE

U Ravnoj Gori osmislili “bypass” do nove faze programa Zaželi. Planiraju zaposliti 12 žena

Marinko Krmpotić

Kako je treća faza starta tek u siječnju 2023., Ravna Gora planira, uz pomoć države, od lipnja do prosinca zaposliti 12 žena koje će se brinuti o stotinjak korisnika



RAVNA GORA – Početkom naredne 2023. godine na području cijele Hrvatske trebala bi zaživjeti treća faza sad mnogima već jako dobro znanog programa »Zaželi«, programa koji se u dosadašnjim fazama svoje realizacije pokazao iznimno kvalitetnim. S jedne je strane zaista mnogo značio svim starijim i nemoćnim ljudima koji su, neki čak i prvi put, doživjeli organizirani oblik pomoći i brige koji im je potreban u njihovoj poodmakloj dobi. S druge je pak strane kroz taj program zaposlen respektabilan broj žena starijih od 50 godina, žena koje bi inače teško našle posao.


Ta dvostruka korist ovog programa osjetila se i u mnogim dijelovima Gorskog kotara, točnije u onima u kojima je »Zaželi« zaživio. Shodno tome s negodovanjem je u svakoj sredini gdje je taj program provođen, primljen svaki službeni završetak »Zaželi« programa. Jer, to je značilo da zaposlene žene gube posao te da stariji ljudi, sada već navikli na brigu i pažnju, ostaju bez te itekako bitne ruke pomoći.


Trogodišnja faza


Zbog svega toga najava da će od naredne godine krenuti nova, tzv. treća faza koja će trajati pune tri godine, obradovala je mnoge. No, kako izdržati do naredne godine? U Ravnoj Gori su, čini se, pronašli recept. Mišel Šćuka, načelnik Općine Ravna Gora, najavljuje kako će nakon što je druga faza realizacije tog projekta na području ove lokalne samouprave privedena kraju, uslijediti tzv. prijelazna faza koja bi trebala obuhvatiti razdoblje od lipnja do prosinca ove godine. Nakon toga, naravno, Ravna Gora kandidirat će se i za veliku trogodišnju treću fazu »Zaželi« programa: »U tijeku je priprema dokumentacije za tzv. prijelaznu fazu koja bi trebala krenuti tijekom lipnja i trajati do kraja ove godine. Program »Zaželi« nam je nužan.




Dosadašnja su iskustva pokazala da je iznimno koristan za starije stanovništvo na našem području pa ćemo učiniti sve da ga nastavimo i to na razini na kojoj smo ga do sada realizirali. To znači da planiramo, uz pomoć države, zapošljavanje 12 žena koje će brinuti o stotinjak korisnika. Znamo što trebamo pripremiti i na dobrom smo putu da sve propisane uvjete ispunimo. Na našem se području taj projekt provodio pod nazivom »Bolja budućnost – moja budućnost! – faza II« i u cijelosti je financiran iz Europskog socijalnog fonda. Vrijednost potpisanog ugovora u toj drugoj fazi bila je 1,1 milijun kuna, a partneri u projektu bili su Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područna služba Rijeka i Centar za socijalnu skrb, Podružnica Delnice. U okviru programa zaposleno je dvanaest žena čime je smanjen broj nezaposlenih žena s područja Općine Ravna Gora. Korisnici su bili stanovnici Općine Ravna Gora stariji od 65 godina ili osobe u nepovoljnom položaju kojima je bila potrebna pomoć u svakodnevnom životu.


Socijalni doprinos


Cilj je bio uključivanje 100 krajnjih korisnika s područja Općine, no odaziv je bio i veći od planiranog tako da je u tih godinu dana trajanja te druge faze 12 žena brinulo se za 137 korisnika, što znači da se svaka žena u prosjeku brinula za 11 korisnika. Na poziv Općine u program su se, osim mještana Ravne Gore, rado odazvali i mještani Stare Sušice, Starog Laza i Kupjaka čime je Zaželi obuhvatio sve potrebite na području naše lokalne samouprave. Žene su svakodnevno obilazile korisnike, dostavljale im hranu, lijekove i ostale potrepštine, pripremale obroke, obavljale kućanske poslove, spremale ogrjev, uređivale okućnice, pratile ih na liječničke preglede te radile i druge svakodnevne poslove. Ponekad je i samo razgovor bio jedino što je korisnicima bilo potrebno. Programom se uvelike pomoglo starijim i nemoćnim osobama u njihovoj svakodnevnoj socijalnoj uključenosti u život mjesta u kojem žive. Osim pomoći, korisnici su mjesečno primali paket higijenskih potrepština.


Kroz program žene su stekle javnu ispravu o završenom programu osposobljavanja za poslove gerontodomaćice. Osposobljavanje se provodilo po programu koji je verificiran pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja. Završenim osposobljavanjem žene su postale konkurentnije na tržištu rada. Ovaj projekt je, uz smanjenje broja nezaposlenih, donio veliki socijalni doprinos za naše starije mještane. Kako mu i ime kaže, Bolja budućnost – moja budućnost u potpunosti se odnosilo i na zaposlene žene i na krajnje korisnike«, rekao je načelnik Mišel Šćuka zahvalivši se na suradnji svim partnerima, suradnicima, zaposlenim ženama i krajnjim korisnicima.