Goranski gradonačelnici

Sastali se Dražović, Mihelčić i Mufić: Naši građani zaslužuju pošteniji odnos i ravnopravnost

Marinko Krmpotić

Dražen Mufić, Katarina Mihelčić i Antonio Dražović / Foto Marinko Krmpotić

Dražen Mufić, Katarina Mihelčić i Antonio Dražović / Foto Marinko Krmpotić

Poručili su da surađuju s ciljem da svim stanovnicima osiguraju što bolje uvjete života



Naša međusobna suradnja nije protiv bilo koga, već na korist naših sredina sa ciljem da svim našim stanovnicima osiguramo što bolje uvjete života, istaknuto je na tiskovnoj konferenciji koju su pod nazivom “Stanje u Gorskom kotaru” danas u Delnicama održali čelnici goranskih gradova – Antonio Dražović (Čabar), Katarina Mihelčić (Delnice) i Dražen Mufić (Vrbovsko).


“Imamo drugačije izazove”


U ime domaćina gradonačelnica Mihelčić istaknula je kako je nedvojbena činjenica da gradovi imaju drugačije izazove i puno veće potrebe od općina.


Jasno mi je da oni nemaju saznanja o tome jer nemaju takvih problema, ali nije u redu da nas se izolira, karakterizira razbijačima i svadljivcima, a to nije tako.




Jednostavno, naše su potrebe drugačije. Mi se borimo za sebe, ali nismo ni protiv koga, tražimo pravedniji i kvalitetniji odnos za nas i za naše građane koji čine 65 posto od ukupnog broja stanovnika Gorskog kotara.


To što smo počeli istupati izdvojeno ne znači da nismo spremni, što smo i dokazali, surađivati na radu vezanom uz zajedničke teme – rekla je gradonačelnica Delnica, a čelni čovjek Čabra Antonio Dražović naglasio je kako je suradnja Čabra, Delnica i Vrbovskog direktan primjer kako se može utjecati na više instance da shvate probleme i uspostave drugačiji odnosi.


Već se vide promjene


– To vidimo na primjeru Fonda za Gorski kotar u okviru kojeg su kriteriji koji su do sada vrijedili doživjeli, baš na temelju našeg inzistiranja, promjene.


Mi još nismo u potpunosti zadovoljni tim promjenama te ćemo i dalje raditi na njihovoj što većoj pravednosti, ali treba reći da smo zadovolji ovim iskorakom PGŽ i da on ipak predstavlja korak naprijed u odnosu na ono što je bilo – rekao je Dražović.


Gradonačelnik Vrbovskog Dražen Mufić na pitanje znači li ovaj istup i konačan izlazak iz koordinacije goranskih načelnika i gradonačelnika, rekao je kako će tri goranske gradske sredine formalno ili neformalno sigurno nastaviti djelovati te javnim i ostalim istupima upozoravati na nelogičnosti i tražiti promjene.


“Predstavljamo 65% Gorskog kotara”


– Mi drugačiji odnos zaslužujemo jer zapostavljanjem goranskih gradova i županija i država šalju biračima jako lošu poruku budući da obezvređuju potrebe i razvoj područja koje i površinom i brojem ljudi predstavlja čak 65 posto Gorskog kotara.


Naši građani zaslužuju pošteniji odnos i ravnopravnost, čega do sada nije bilo i što još ne postoji, ali je korak naprijed učinjen u okviru raspodjele sredstava županijskog Fonda za Gorski kotar.


I dalje ćemo raditi na tome i boriti se argumentima protiv svakog minoriziranja naših, odnosno majoriziranja potreba nekih drugih – zaključio je gradonačelnik Mufić.


Uz isticanje ciljeva svog rada goranski su gradonačelnici danas obradili i nekoliko tema od kojih ovaj put izdvajamo stanje vezno uz ogromne troškove zimske služne na njihovim područjima.


Ogromni troškovi zimske službe


Na tri gradska područja ukupni će troškovi biti oko 700.000 eura – na području Delnica to je 310.000 eura, Vrbovsko bilježi više od 200.000 eura pri čemu treba reći da po najpovoljnijoj postojećoj cijeni te poslove obavlja gradsko komunalno poduzeće.


U Čabru još ne znaju konačne troškove, ali će svakako biti iznad 100.000 eura, a još im za prošlu godinu nije plaćena svota od ondašnjih 47.000 kuna.


Gradonačelnica Mihelčić naglašava kako sve goranske lokalne samouprave žele rješenje što prije.


– Troškovi su ogromni, a sve što imamo je, za sada, samo obećanje ministra Butkovića. Nemamo razloga ne vjerovati mu jer se već iskazao u razumijevanju naših problema, ali smatramo da bi puno bolje bilo da se odredbe o potpunom plaćanju troškova zimske službe ugrade u određene zakonske akte i postanu obveza.


4 godine “brdskog” zakona


Nažalost, četiri godine su prošle od donošenja “brdskog” zakona koji pruža mogućnosti zakonskih rješenja vezanih i uz zimsku službu.


Nažalost ništa se nije dogodilo. A za veliku pomoć ne bi trebalo stvarati veliki broj odredaba.


Konkretno bi trebalo stvoriti uvjete za brojne beneficije pri otvaranju radnih mjesta te rasterećenju građana kroz mogućnost povrata poreza koja je postojala do pred nekoliko godina i koja je ljudima kroz taj čin pokazivala da svi koji žive na ovom području imaju neke beneficije.


Tu može ući i odluka o obveznom plaćanju troškova zimske službe, kao i neke druge slične odredbe – rekla je gradonačelnica Mihelčić.