Svečana sjednica

Ravna Gora slavi svoj dan: “Stanje je bolje, gradit ćemo kuće za mlade obitelji”

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

U bliskoj budućnosti jedan od najbitnijih zadataka je rad na demografiji, rekao je načelnik Mišel Šćuka



Dan Općine i župe Ravna Gora, blagdan sv. Terezije Avilske te Dan Osnovne škole Dr. Branimira Markovića danas je proslavljen u ravnogorskom Domu kulture svečanom sjednicom koju su lijepim nastupom otvorile članice i članovi Školskog zbora Brezice pod ravnanjem Žakline Majetić Mufić, a ravnogorski osnovci kasnije su se iskazali i recitalom za koji ih je pripremila Gordana Podobnik.


Taj lijepi uvod donio je u osnovi pozitivno ozračje, što se potom osjetilo i kod svih govornika.


Tako je, pozdravljajući nazočne u ime svih Ravnogoraca, načelnik Mišel Šćuka podsjetio da je na svečanoj sjednici prošle godine izrazio nezadovoljstvo zbog teškoća s punjenjem proračuna i nedovoljnom pomoći nadležnih institucija.




– Sad je stanje ipak bolje. Napravljeno je novo dječje igralište, asfaltirane i uređene prometnice u nizu naselja, uređeni nogostupi u Kupjaku i prema školi u Ravnoj Gori, a slijedi uređenje prema ambulanti.


Sve s ciljem da djece bude što manje na cesti, odnosno da budu što sigurnija u prometu. U bliskoj budućnosti jedan od najbitnijih zadataka je rad na demografiji pa ćemo u skadu s tim ići u kupnju zemljišta koje ćemo namijeniti gradnji kuća za mlade obitelji kako bi naši mladi ostajali ovdje, odnosno kako bi možda dolazili i iz drugih sredina.


Vrlo nam je važan i projekt izgradnje sanjkališta u Staroj Sušici, za što je iz općinskog proračuna izdvojeno 100.000 eura, što nije malo ako znamo da nam je izvorni proračun 8,3 milijuna kuna – rekao je načelnik Šćuka, istaknuvši da je ponosan na rad svih uposlenika općinske uprave, komunalnog poduzeća Turmin, Dječjeg vrtića Snješko te članove općinskog vijeća.


Ogromne potrebe


U ime goranskih lokalnih samouprava rođendan Ravnoj Gori čestitao je načelnik Općine Fužine David Bregovac, a u ime Primorsko-goranske županije to je učinio dožupan Petar Mamula, podsjetivši na nedavnu odluku Skupštine PGŽ-a po kojoj će u iduće tri godine za razne aktivnosti na području devet goranskih općina i gradova biti izdvojeno 54 milijuna kuna.


Foto Marinko Krmpotić


– No, strah me da to neće biti dovoljno jer su potrebe Gorskog kotara i krajeva poput našeg ogromne. Nažalost, nema ravnomjernog razvoja regija.


Da ga ima, ne bi se dogodilo to da goranske lokalne samouprave ne mogu snositi 10 posto od predviđenih troškova vezanih uz izgradnju sustava vodoopskrbe i odvodnje.


Nužne su promjene, nužno je da puno više novca koji se na ovom području stvara, ovdje i ostaje.


To nažalost neće biti moguće sve dok od 10 kuna koje država uzima, osam ostaje u Zagrebu, a dvije se vraćaju natrag – rekao je Mamula, ponovivši da pred koju godinu donesen novi »brdski« zakon, u stvarnosti ne postoji.


Naravno, s njim se nisu složili brojni predstavnici državnih vlasti nazočni ovoj sjednici. Tako je Marko Pavić, predsjednik Odbora za regionalni razvoj Sabora RH, naglasio da je baš ravnomjerni regionalni razvoj u središtu rada Vlade RH.


Kvalitetni programi


– Itekako znamo da treba ulagati u određena područja i to smo i činili, koristeći u proteklom razdoblju iz EU izvora osiguranih 10,5 milijardi eura.


Za idućih deset godina ova je Vlada RH osigurala 25 milijardi eura, a najveći dio završit će baš u ruralnim područjima kao što su Gorski kotar, Lika i Dalmatinska zagora.


Foto Marinko Krmpotić


Načelnici i gradonačelnici iz tih sredina moraju se za dio te pomoći izboriti kvalitetnim programima i prijavama – rekao je Pavić, a njegova kolegica, ujedno i izaslanica premijera Plenkovića, saborska zastupnica Majda Burić, naglasila je da se nimalo ne slaže s ocjenom dožupana Mamule o »brdskom« zakonu.


– Taj zakon ukinula je Vlada vaše stranke, a mi smo ga vratili. Baš na temelju odredbi tog zakona moći će se prijavljivati na razne natječaje i kandidirati za programe pomoći.


U proteklih šest godina Vlada kojoj je na čelu Andrej Plenković uložila je 800 milijuna kuna na područje Gorskog kotara, a baš danas (utorak) u Zagrebu s predstavnicima švicarske vlade potpisujemo drugi dio darovnice koji će za dio Gorskog kotara, točnije općine Ravnu Goru, Lokve, Mrkopalj i Skrad – značiti korištenje 177 milijuna kuna vezanih uz izgradnju kvalitetnog sustava vodoopskrbe i odvodnje – najavila je Majda Burić.


Njen kolega Tomislav Klarić, izaslanik predsjednika Sabora, zaželio je svima puno više optimizma i vjere u bolje sutra, a Županiji predložio da nakon silnih ulaganja u Platak osigura bar neku pomoć pri snošenju desetpostotnog iznosa koje goranske općine moraju osigurati za najavljenih 177 milijuna kuna švicarske darovnice.


Tri posebne nagrade


Općinsko vijeće Ravne Gore nagradilo je posebnim nagradama i troje pojedinaca. Godišnju nagradu dobio je skijaš trkač Marko Skender za rezultate ostvarene u tom sportu, nastup na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu i promociju Ravne Gore.


Ankica Crnić Zahvalnicu je primila za doprinos u promicanju kulture i tradicije ovog kraja, a velečasni Robert Riman za višegodišnji svećenički rad na području Ravne Gore.