ŠIRENJE

Projekt “STEM u goranskim osnovnim školama” ide dalje! Red je sada došao na Fužine

Marinko Krmpotić

Fužinski osnovci sa zanimanjem su pratili poduku

Fužinski osnovci sa zanimanjem su pratili poduku

Fužinski osnovci učili su o održivim izvorima energije



Nakon Čabra i Delnica, i u fužinskoj je OŠ “Ivanka Trohar” županijska Regionalna razvojna agencija Prigoda provela radionicu projekta “STEM u goranskim osnovnim školama”.


Učenicima sedmih i osmih razreda ove škole Damir Medved s riječkog sveučilišta potrudio se pojasniti, pokazati i podučiti na koje je sve načine održive izvore energija moguće približiti i učenicima i njihovim roditeljima, odnosno obiteljima te općenito široj zajednici.


Zanimanje učenika


– To je iznimno bitno u procesu prilagođavanju mladih, ali i svih ostalih, suvremenom načinu života, rekao je Medved čije je predavanje izazvalo itekakvu pažnju fužinskih školaraca.




Jasna Štimac, ravnateljica fužinske osnovne škole, podsjetila je u pozdravnoj riječi da su u ovoj školi prije godinu dana instalirani u učionici informatike uređaji kojima se mjeri kvaliteta zraka, temperatura i energija.


– Sad idemo korak dalje te nakon upoznavanja i prvih oblika rada s tom aparaturom osmišljavamo i realiziramo uz pomoć PGŽ-a dodatno obrazovanje i primjenu znanja u školi i izvan škole.


Uz učenike sedmih i osmih razreda u ove radionice je uključena i učiteljica tehničke kuture, a svi zajedno nastojat će prenijeti nova znanja što širem krugu ljudi, kako bi taj oblik ponašanja i rada zaživio u što većoj mjeri, rekla je ravnateljica Štimac.


Poslovi budućnosti


Radionicama je nazočio i Vedran Kružić, ravnatelj JU Prigoda, koji je nakon pozravnih riječi upućenih fužinskim osnovcima istaknuo da je temeljni cilj projekta djecu početi pripremati za poslove budućnosti.



– Pažnju smo najprije skrenuli na škole koje su na području naše zeleno-plave županije malo udaljenije od samog središta, odnosno grada Rijeke.


Zato smo najprije odabrali Gorski kotar u kojem nastojimo svakog mjeseca bar jednom posjetiti neku od škola u kojima smo opremili suvremene, tzv. pametne učionice u kojima se dnevno provodi nastava uz korištenje novih pomagala.


Cilj i želja je učenicima pokazati sve mogućnosti tih novih tehnologija kako bi ih u što većoj mjeri prihvatili te samim time bili konkurentni na tržištu rada kad završe svoje školovanje.


Trenutačno u realizaciji ovog projekta surađujemo s EDIH Adriom, ali planiramo širiti suradnju te, primjerice, s fakultetima i tehnološkim kompanijama sudjelovati u osnaživanju digtalne, tehnološke i medijske pismenosti koju, i to u vrlo visokoj razni, traži suvremeno tržište rada.


Dakle, cilj nam je stvarati suvremene građane koji će znati koristiti i komunicirati sa suvremenim tehnologijama, a istodobno čuvati prirodu, pametno se odnositi prema energiji te ovdje stečena znanja prenositi svojoj okolini, od roditelja nadalje, rekao je Kružić, dodavši kako je vrijednost ovog projekta 30.000 eura, za sad su njime obuhvaćene goranske osnovne škole nakon kojih će na red doći i ostale škole s područja Primorsko-goranske županije.


U planu i ostale škole


Naravno, u planu je poduka i u ostalim goranskim osnovnim školama kojih će najveći broj ovim oblikom radionica biti obuhvaćen do kraja ove školske godine, dakle do početka lipnja.


Najvjerojatnije će prve na redu biti škole u Lokvama i Mrkoplju, a nakon toga i preostale.


No, ističe Kružić, ovaj oblik obrazovanja i poduke bit će nastavljen i idućih godina jer uvjeti za to postoje zahvaljujući osmišljavanju i opremanju tzv. pametnih učionica.