Mrkopalj

Počeli su se nazirati obrisi nordijsko-biatlonskog centra Vrbovska poljana

Marinko Krmpotić

U Mrkoplju je 1934. godine nastala prva skijaška skakaonica u Hrvatskoj



Radno je proteklih mjeseci u Mrkoplju – dovršavaju se dva bitna projekta za razvoj zimskih sportova i zimskog turizma na području općine. Asfaltira se 2,5 kilometara ceste od Begovog Razdolja do Vrbovske poljane, a na Vrbovskoj poljani u sklopu nordijsko-biatlonskog centra uređuje se kazneni krug, kao i nova pucačka linija za biatlonce koji svoje treninge odrađuju na okolnim šumskim stazama dugim petnaestak kilometara. Ukupna vrijednost uređenja 2,5 km ceste je oko 800 tisuća eura, a većinu je financirala Republika Hrvatska, odnosno Ministarstvo regionalnog razvoja iz Fonda za Gorski kotar, s oko 600 tisuća eura, a preostali dio financiraju Primorsko-goranska županija te Općina Mrkopalj.


Velika investicija


– To je velika investicija, veća od izvornog proračuna Općine. Provedbom ove faze radova počeli su se nazirati obrisi nordijsko-biatlonskog centra Vrbovska poljana, kaže Josip Brozović, načelnik Mrkoplja. Kad se financijska konstrukcija zatvori, asfaltirat će se i preostalih četiri kilometra te na taj način dobrom cestom povezati Begovo Razdolje i Vrbovsku poljanu što će sigurno zainteresirati sportaše i zaljubljenike u biatlon i skijaško trčanje te učiniti Mrkopalj još privlačnijom destinacijom, kao i olakšati putovanje svima, i domaćima i gostima. Radovi su počeli u lipnju, samo asfaltiranje kreće početkom rujna, a dovršetak radova se očekuje sredinom rujna. Izvođač radova je delničko poduzeće Goran graditeljstvo.


– Izvođač je ekipiran i iako sad već pomalo ovisimo o vremenskim uvjetima, vjerujem da će sve u roku biti gotovo, govori načelnik Mrkoplja Josip Brozović. Druga investicija je uređenje startno-ciljne ravnine rolerske staze koja se nalazi na skoro 1300 metara nadmorske visine i gdje se snijeg dulje zadržava što nju i okolne staze čini idealnim mjestom za biatlon i skijaško trčanje. Radi se i na oborinskoj odvodnji. Napravljeno je nekoliko upojnih bunara koji su međusobno povezani. Slijedi nasipavanje šoderom odnosno priprema za asfaltiranje kružnog kaznenog kruga što će biti izvedeno u sljedećoj fazi. Vrijednost radova je 70 tisuća eura, a financiraju ih Primorsko-goranska županija i Općina Mrkopalj. Vrbovska poljana jedina je mikrolokacija u Hrvatskoj s planinskom visoravni okruženom šumom, gdje ima snijega od početka prosinca pa do 1. svibnja. Interes za takvim tipom nordijsko-biatlonskog centra iskazale su brojne zemlje: Češka, Slovačka, Poljska, Njemačka, Italija, Slovenija. Prošle je godine ondje uređeno i parkiralište i napravljen grudobran dug stotinu metara, sve kao dio dugoročnih planova za ovaj kraj, koji se još naziva i hrvatskom kolijevkom zimskih sportova.


Dozvole spremne




Podsjetimo, u Mrkoplju je 1934. godine nastala prva skijaška skakaonica u Hrvatskoj. Zvala se Pod Vrhin, a njezin nacrt je radio arhitekt Ivan Rožman, koji je projektirao i skakaonicu na popularnoj Planici u Sloveniji, no i ranije, već 2. veljače 1913. godine Hrvatski akademski športski klub (HAŠK) iz Zagreba organizirao je u Mrkoplju prvi trodnevni skijaški tečaj za 14 skijaša. Već iduće, 1914. godine, uz drugi skijaški tečaj za 16 skijaša, održalo se i prvo prvenstvo u skijaškom trčanju Hrvatske i Slavonije. Iste godine odvijao se i spust časnika austrijske vojske s Maja, dug četiri kilometra, te patrolno trčanje vojnika pod punom ratnom spremom, kao i spust s Čelimbaše dug 1,5 km. Vraćajući se u sadašnjost, ali i u planove za budućnost, Brozović nam govori kako imaju spremne sve građevinske dozvole, a razmišlja se i o zasnježenju dijela staza kroz buduću akumulaciju vode.


– Od Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskih šuma dobili smo pravo gradnje za pedesetak godina još ranije. Sve je to papirnato pokriveno. Hoće li nordijsko-biatlonski centar u budućnosti imati i ugostiteljske sadržaje za spavanje? Za početak bi bilo dobro da vlasnici hotela »Jastreb« u Begovom Razdolju odluče što će s njim, stave ga u funkciju ili ga prodaju, kaže Brozović. Dodaje i kako na Vrbovskoj poljani još nema struje, što bi bila iduća faza, a to će vidjeti s HEP-om.


– S njima imamo jako dobru suradnju. Tu je veliki agregat u njihovom vlasništvu trajno smješten i funkcionira odlično, kaže Brozović.


I prošlost i budućnost


Također, na tom području zasad nema signala za mobitel, osim na nekim mikrolokacijama pa će se i time pozabaviti u budućnosti.


– U pregovorima smo s teleoperaterima, ali to su jako velike cifre za nas. Pitali smo ponudu za jedan antenski stup visine tri metra, a oni su tražili 200 tisuća eura, govori Brozović. Podsjetimo, Mrkopalj, naselje od tisuću stanovnika, do sada je iznjedrio čak pet Olimpijaca iz tri različita zimska sporta, stoga Mrkopalj s punim pravom danas nosi titulu »Kolijevke skijanja«. U Mrkoplju su stasali prva hrvatska zimska Olimpijka Nada Birko Kustec (skijaško trčanje), zatim Franjo Jakovac (biatlon), Petra Starčević (biatlon), Jakov Fak (biatlon) i Leona Popović (alpsko skijanje). Zahvaljujući ovakvim investicijama s pravom se mogu očekivati i nova uspješna sportska imena, od kojih se mnogi već probijaju: Legović, Skender, Crnić, Barićevac, Naglić, Štimac, Brozović, Francišković Crnković, Mandić i drugi.