OBUSTAVLJENA PRIMJENA

Pobjeda goranskih samouprava. Odluka o poskupljenju vode u Gorskom kotaru – nezakonita

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Razlog je formalan: Komunalac nije objavio odluku u službenom listu jedinice područne (regionalne) samouprave



Tri goranske lokalne samouprave na kojima djeluje Komunalac Delnice na adresu državnih institucija poslale su prigovore na rast cijena vode.


Prigovori su zaprimljeni i Vijeće za vodne usluge Republike Hrvatske analiziralo je pritužbe te donijelo odluku o obustavi primjene dokumenta nazvanog »Odluka o cijeni vodne usluge javne vodoopskrbe Komunalac – vodooskrba i odvodnja d.o.o. Delnice« koju je 29. rujna 2022. donijela Skupštine društva.


Formalni razlog


U obrazloženju koje je potpisao Vladimir Simić piše, između ostalog, kako je »povodom prigovora korisnika« Vijeće pokrenulo postupak nadzora zakonitosti nad odlukom donijetom u rujnu te ustanovilo kako spomenuta odluka nije – a zakonski bi to trebalo biti realizirano – objavljena u službenom listu jedinice područne (regionalne) samouprave pa stoga »Odluka o cijeni vodne usluge od 29. rujna 2022. godine nije zakonita te se obustavlja od primjene.«




Što to konkretno znači saznat ćemo od direktora Komunalca Bore Tomića koji nam je obećao odgovoriti na istup PGS-a, kao i odluku Vijeća za vodne usluge Republike Hrvatske, a navodno je, kako neslužbeno saznajemo, za četvrtak najavljena Skupština društva na kojoj će se raspravljati o smanjenju cijena vode.


O ovoj temi jučer je na konferenciji za novinare govorila Nataša Blažević Starčević, općinska vijećnica PGS-a u Fužinama, postavljajući ponovo već postavljana pitanja.



– Zašto i dalje na području sedam goranskih jedinica lokalne samouprave plaćamo povećanu cijenu vode kad je trošak električne energije koja se za to koristi puno manji i to zahvaljujući odluci Vlade Republike Hrvatske?


Ako je riječki Vodovod i kanalizacija donio privremenu mjeru o poskupljenju te odmah potom i pojeftinjenju te vrste usluga, zašto to ne može učiniti i Komunalac Delnice koji tu uslugu provodi na području šest općina: Brod Moravice, Fužine, Lokve, Mrkopalj, Ravna Gora i Skrad te Grada Delnica, kazala je Nataša Blažević Starčević, naglasivši kako je i sam direktor Komunalca Boro Tomić u medijima izjavio kako u pozitivni učinci odluke Vlade RH vezani uz tu odluku vidljivi.


Naknada za razvoj


– Zašto, dakle, ne dolazi do smanjenja cijena vode? Zašto se toliko čeka i zašto se u proceduru postupka smanjenja cijena vode nije krenulo istom brzinom kao i pri odluci o rastu cijena?


Odgovore na ta pitanja ne nudi ni Komunalac, kao ni čelnici naših općina pa ta pitanja javno moramo postavljati mi, kazala je Blažević Starčević.


– Zanima me također i troškovi vezani uz izgradnju vodoopskrbnog sustava uz pomoć švicarske darovnice. Taj projekt financira s 85 posto Vlade Švicarske, deset posto lokalne samouprave te pet posto Hrvatske vode.


Ako je tako, zašto se uopće krenulo u rast tzv. naknade za razvoj s 1,20 na 5 kuna. To povećanje vrijedi od 1. siječnja 2020. godine i do kraja 2022. godine po našim je procjenama kroz ta izdvajanja osigurano devet milijuna kuna uplaćenih Komunalcu.


Zašto Komunalcu, ako po ovoj ranije rečenoj raspodjeli Komunalca u toj priči uopće nema? Kamo ide taj novac ako u ugovorima koje su lokalne samouprave potpisale s Komunalcem stoji da će one osigurati deset posto od ukupne investicije na svom području.


Ako će sve općine koje su u tom projektu osigurati deset posto, zašto se onda prikuplja još i ta tzv. naknada za razvoj? I kako se ona koristi?


Događa li se možda, kao što je u studenom 2022. godine u »Novom listu« izjavio direktor Tomić, »da neke lokalne samouprave koje su naši osnivači neredovito podmiruju svoje obveze prema Komunalcu bez obzira na potpisane ugovore o sufinanciranju«?


Ako je to tako zašto ne smijemo znati koje su to lokalne samuprave, koliko su »neredovite« i koji su to iznos dužne?


Znači li sve to da će možda Komunalac tim dužnicima oprostiti njihov dug pa su možda baš iz tog razloga svi načelnici, osim gradonačelnice Delnica, »za« kad treba glasovati o velikom povećanju cijena?


Napokon, znači li sve to da će dugove lokalnih samouprava vraćati njihovi mještani, između ostalog i kroz bitno povećanu cijenu vode, pitala je na pressici PGS-a Nataša Blažević Starčević.