Otkrivena skulptura Damjana Kovača

“Pesnik” u Crnom Lugu: Podsjetnik na dugu tradiciju jedinih goranskih zvončara

Marinko Krmpotić

Crni Lug ima svog čuvara / Snimio M. KRMPOTIĆ

Crni Lug ima svog čuvara / Snimio M. KRMPOTIĆ

Crnoluški pesnik postavljen je neposredno ispred nedavno otvorenog Interpretacijskog centra, a povod izradi i postavljanju ovog kipa leži u činjenici da su pokladni običaji crnoluških pesnika 2018. godine uvršteni na Listu nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske



DELNICE  Mali Crni Lug je bogatiji za veliku, više od tri metra visoku skulpturu crnoluškog pesnika, statuu koja uspješno prikazuje lik zakrabuljenog mladića, takozvanog »pesnika« koji je stoljećima dio pokladne tradicije ovog kraja i ubraja se među najstarije sačuvane mesopusne običaje Primorsko-goranske županije koja baš tu tradiciju njeguje više od svih ostalih hrvatskih županija. Crnoluški pesnik postavljen je neposredno ispred nedavno otvorenog Interpretacijskog centra, a povod izradi i postavljanju ovog kipa ponajprije je u činjenici da su pokladni običaji crnoluških pesnika uvršteni na Listu nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske.


Pokladna tradicija


To je, istaknuo je obraćajući se nazočnima Petar Hrg, direktor TZ-a Gorskog kotara, prije svega potvrda identiteta crnoluškog kraja, odnosno jednog malog goranskog naselja koje jedino ima baš ovakvu i to do danas sačuvanu pokladnu tradiciju.


Damjan Kovač / Foto M. KRMPOTIĆ

Damjan Kovač / Foto M. KRMPOTIĆ



– Ta nas posebnost, uz ostale, i određuje, čini zasebnima i prepoznatljivima, a baš inzistiranjem na toj odrednici identiteta treba raditi kako bismo bili prepoznatljivi i izvan naših okvira. Zato svako selo, naselje ili gradić Gorskog kotara treba njegovati, čuvati i isticati svoje posebne autohtone vrijednosti. U Crnom Lugu baš smo to učinili izgradnjom Interpretacijskog centra i podizanjem ove skulpture jednom dijelu naše tradicije, a vrhunac je svakako uvrštavanje crnoluških pesnika na Listu nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske, rekao je Hrg zahvalivši što je tijekom gotovo sedam godina dugog puta imao punu podršku aktualnog čelništva Grada Delnica, kao i drugih pojedinaca i zaljubljenika u svoj zavičaj. Statuu je otkrila zamjenica delničkog gradonačelnika Katarina Mihelčić naglasivši da je čuvanje običaja odavanje počasti ljudima od kojih smo svi potekli, ali i svojevrsni zalog za budućnost.


Skulpura Damjana Kovača / Foto M. KRMPOTIĆ

Skulpura Damjana Kovača / Foto M. KRMPOTIĆ




 


Povijesna priča


– Ova skulptura kruna je višegodišnjeg rada na uređenju ovog dijela Crnog Luga, ponajprije Interpretacijskog centra i prostora oko njega. U te poslove uloženo je oko 1,5 milijuna kuna pri čemu su sufinanciranjem pomogli Ministarstvo turizma te Primorsko-goranska županija, a ponuđeni sadržaji itekako će pomoći razvoju turizma u ovom mjestu koje na jednoj lokaciji nudi lijepu i zanimljivu priču o povijesti i tradiciji ovog kraja, rekla je Katarina Mihelčić zahvalivši svima koji su dali doprinos u realizaciji ove ideje. Tako od jučer u središtu Crnog Luga svaki posjetitelj može vidjeti skulpturu velikog crnoluškog pesnika koja simbolizira pokladni običaj tijekom kojeg skupina zakrabuljenih mladića odjevenih u šarenu robu sa šiljatim šeširima i opasana manjim zvonima obilazi svako kućanstvo. Pravljenjem buke, pjesmom, glazbom i plesom tjera duhove zime i sve loše iz prošle godine, prizivaju proljeće i plodnost. Osim u Crnom Lugu, ovaj običaj svojstven je i obližnjem Malom Selu odakle dolazi dio sudionika ophoda. Moguće je da je običaj prenesen iz susjedne Slovenije prije tristotinjak godina kada je osnovano mjesto Crni Lug.