Vijeće

Načelnik Lokava o dugovima: ‘Tko radi, taj se i zadužuje’

Marinko Krmpotić

Iako je trenutno dug općine smanjen sa 2,6 milijuna na 700.000 kuna, iz HDZ-a je prigovoreno zbog zaduživanja. Načelnik je objasnio da su svi dugovi uglavnom bili posljedica uključivanja u EU projekte



LOKVE – Rasprava o izvršenju proračuna za 2019. godinu bila je najzanimljiviji dio 21. sjednice Općinskog vijeća Lokava, ponajprije stoga jer je još jednom u prvi plan stavila višegodišnji problem duga s kojim se završava nekoliko posljednjih proračunskih godina u ovoj goranskoj lokalnoj samoupravi.


Podnoseći izvješće o izvršenju proračuna u prošloj godini, načelnik Toni Štimac (SDP) podsjetio je da je te godine manjak bio oko 1,3 milijuna, a uz isto toliko nasljeđe iz ranijih godina ukupna svota duga narasla je do minusa od 2,6 milijuna kuna. No, zahvaljujući ulaganjima i projektima dug je u ovom trenutku, dakle sredinom 2020. godine, svega oko 700.000 kuna, pojasnio je Štimac predočivši vijećnicima i kako se taj dug smanjivao.


Krediti za EU projekte


To ipak nije zadovoljnom učinilo Sanju Beljan Brkić (HDZ) koja je podsjetila kako je, bez obzira na trenutačno stanje, krajem prošle godine zabilježen dug od 2,6 milijuna kuna što je gotovo pa cijeli izvorni proračun koji se u slučaju Općine Lokve kreće oko 3,1 milijun kuna. »Strah me je da bismo na kraju ove godine mogli biti dužni visinu cijelog jednog našeg izvornog proračuna i to nikako nije dobro. Problem vidim i u količini koja se iz općinskog poračuna izdvaja za plaće uposlenih. Zakonski to ne smije biti više od 20 posto, a za 2019. godinu to je bilo 620.000 kuna. Po podacima, izdvojeno je 585.000 kuna što je manje od te granice, ali ako tome dodamo sredstva isplaćena kroz ugovore o radu, onda se ta granica prelazi pa bi netko mogao reći da općina postaje cilj sama sebi«, rekla je Beljan Brkić.




Štimac se, naravno, nije s tim složio te je, uz ponavljanje činjenica da je trenutačno dug smanjen na 700.000 kuna, dakle gotovo za 2 milijuna manje, napomenuo da su svi dugovi uglavnom bili posljedica uključivanja u EU projekte za koje je trebalo podizati kredite: »U minusu smo zato jer – radimo. Jedostavnije bi bilo ne uključivati se u bilo kakve projekte i ništa ne raditi, već samo iz prihoda osigurati dovoljno novca za plaće uposlenih. Onda bi sve bilo u redu i dugova ne bi bilo. No, tek onda bi, po meni, sve bilo besmisleno i tek tada bi se svi trebali upitati ima li takva općina smisla«, reko je Štimac, ali je Beljan Brkić ostala kod stava da je dio poslovanja općine vezan uz ugovore o radu nezakonit, odnosno da se za plaće uposlenih troši više no što zakon dozvoljava.


Pomoć gospodarstvu


Novac te kako ga steći i uložiti, bila je tema i niza drugih točaka prve ljetne sjednice lokvarskog Vijeća. Tako je sa šest glasova za i četiri suzdržana odobren postupak zaduživanja za oko pola milijuna kuna vezanih uz projekt »Putevima Frankopana«, kao i za kandidaturu za 50.000 eura vezanih uz natječaj LAG-a Gorski kotar. Tim će novcem, bude li kandidatura LAG-a uspješna, biti uvedeno centralno grijanje u Kulturni centar Picirk. Vijećnici su jednoglasno donijeli i niz odluka vezanih uz pomoć obrtnicima, poduzetnicima i stanovnicima kojima je pandemija koronavurusa naštetila u poslovanju. Tako je dio njih privremeno oslobođen obveze plaćanja komunalne naknade i naknade za zakupninu ili privremeno korištenje javne površine, obustavljeni su postupci prisilne naplate, a obrtima i tvrtkama kojima je u doba pandemije bio zabranjen rad, bit će uplaćena finacijska potpora.


Za Kamačnik se Vrbovščani nisu ni javili


Što se zbiva sa Kamačnikom, zaštićenim krajolikom koje se nalazi na području Vrbovskog, a koncesiju nad njim je dobilo naše komunalno poduzeće »Lokvarka«, želio je znati predsjednik Vijeća Vid Arbanas (Unija Kvarnera), a načelnik Toni Štimac podsjetio je na redosljed zbivanja koja su do sada dovela i do niza oštrih riječi upućenih iz Vrbovskog prema Lokvama: »Naše komunalno poduzeće javilo se tek na drugi natječaj, a da se tada javilo vrbovšćansko komunalno poduzeće – mi bismo odustali. No, to se nije dogodilo pa smo mi dobili koncesiju. Nakon toga smo dugo čekali da nam JU »Priroda«, koja dodjeljuje koncesiju, stvori sve potrebne uvjete za rad, a kad je to učinjeno, počeli smo s radom vrlo kvalitetno pa vjerujem da će »Lokvarka«, uz odlično upravljanje Golubinjakom i spiljom Lokvarka, sada to činiti i s Kamačnikom.


Slažem se da nije logično ni prirodno da lokacijom na području Vrbovskog upravlja poduzeće iz Lokava, ali naglašavam kako se ne bismo ni javili da je to učinilo poduzeće iz Vrbovskog«, rekao je Štimac.