Plešce

Na zadnjoj ovogodišnjih pjesničkoj večeri u Palčavoj šiši sudjelovali pjesnici s obje strane granice

Marinko Krmpotić

Foto Marko Smole

Foto Marko Smole

Zaključena su ovogodišnja brojna događanja koja organizira Udruga "Palčava šiša" i njen voditelj Marko Smole



Pjesničkom večeri održanoj u Palčavoj šiši, muzejskom i etno prostoru u lijepom goranskom mjestacu Plešce, zaključena su ovogodišnja brojna događanja koja organizira Udruga “Palčava šiša” i njen voditelj Marko Smole.


Od veljače ove godine pa do završnog mjeseca 2023. godine u njihovoj organizaciji ili suradnji s udrugama s obje strane granice održana su čak 23 događaja s više od 600 sudionika.


Bilo je tu lijepih i vrlo zanimljivih edukativnih šetnji vezanih uz priče o prekograničnoj kulturnoj baštini, projekcija dokumentarnih i etnografskih filmova, stručnih predavanja i radionica, predstavljanja knjiga, plesnih večeri, likovnih izložaba pa do radionica i terenskih vježbi sa studentima etnologije i antropologije iz Slovenije i Hrvatske te inozemstva.


Predstavili svoj rad




Govoreći o ovom posljednjem ovogodišnjem druženju Marko Smole nam kaže kako su sudjelovali pjesnici s obje strane granice.


– Davor Grgurić iz Delnica, svestrani književnik i izvođač koji osim na književnom hrvatskom stvara i na delničkom i lokvarskom jeziku, Zlatko Pochobradsky iz Gerova koji desetljećima stvara prozu i poeziju na gerovskom jeziku, ali i na hrvatskom, Petar Raspor iz Ljubljane, koji svoje zbirke poezije stvara na književnom slovenskom, i Miha Razdrih iz Loške doline, koji nastupa u igrokazima te piše pjesme i priče na surovom, za neke i oštrom jeziku seljaka Notranjske, predstavili su svoj rad i razmišljanja čitajući svoje pjesme.


Ovaj put u nadsvođenim prostorijama nekadašnje Palčave oštarije, koja je tijekom svog stoljeća djelovanja često bila središte kulturnih događanja u selu, a još uvijek ju grije nekadašnja krušna peć…



Tijekom večeri koja se produžila u noć, postavljali smo pitanja o izazovima u pisanju pjesama na mjesnim govorima, u kojima pjesnik često izražava gorke osjećaje o nestajanju identiteta zavičaja – domaćeg društvenog okruženja ali i vlastite prolaznosti, do razmišljanja o izričaju u slovenskom i hrvatskom standardu.


Čini se da je njegova upotreba ipak rezultat intimne potrebe za prenošenjem svojih najdubljih ispovjednih trenutaka što širem krugu čitatelja što je na lokalnom govoru ipak ograničeno.


Povezivanje književnika


Drago nam je da je ova večer bila i prilika za povezivanje književnika iz dviju država. Nakon više desetljeća ponovno smo sa pozvanim pjesnicima uspjeli spojiti mjesta na putu od središnje Slovenije do Kvarnera i središnje Hrvatske koja su stoljećima komunicirala i nadograđivala se.


A tome ćemo kroz projekte Palčave šiše težiti i u idućoj godini – rekao je Smole koji je ovu opriliku iskoristio i za zahvaljivanje svima koji pomažu u realizaciji spomenutih projekata.


– To je prije svih Urad za Slovence v zamejstvu republike Slovenije, a tu su kao vrlo vrijedni i Kulturna mreža PGŽ, Društvo hrvatskih književnika – Ogranak u Rijeci, regionalni muzeji u Rijeci i Kočevju te lokalne udruge od Loške doline i Osilnice u Sloveniji, do Čabra, Delnica i Brod Moravica u Hrvatskoj.


Zahvala svakako ide i medijima koji nas prate – HTV, Radio Gorski kotar, Radio Slovenija i Novi list – rekao je Smole izrazivši nadu i u kvalitetan rad i u narednoj 2024. godini.