61. Memorijal mira

Kronika jedne tragedije: Premijerno prikazan film o partizanskom maršu ledenom Matić poljanom

Jakov Kršovnik

Rasim Karalić / Foto Vedran Karuza

Rasim Karalić / Foto Vedran Karuza

Kombinirajući razgovore sa svjedocima koji su prošli Matić poljanu i arhivsku građu Rasim Karalić snimio je prvi dokumentarni film o Matić poljani



Dokumentarno-igrani film “Matić poljana – život ili smrt” Rasima Karalića premijerno je prikazan u Domu kulture u Mrkoplju, kao dio programa 61. Memorijala mira – 26 smrznutih partizana.


Programom se obilježava sjećanje na 26 partizana koji su se u noći s 19. na 20. veljače 1944. godine smrznuli na ledenoj Matić poljani, planinskoj visoravni ponad Mrkoplja.


Kronika jedne tragedije


Rasim Karalić film je počeo snimati prije 12 godina. Kombinirajući razgovore sa svjedocima koji su prošli Matić poljanu i arhivsku građu želio je snimiti kroniku jedne ljudske tragedije.




Razgovarao je s desetak svjedoka, od kojih je danas jedini živući Franjo Jelušić, koji je i došao na premijeru filma.



– Uz intervjue koje sam vodio sa svjedocima, dobio sam vrijednu građu. Želio bih posebno zahvaliti Bernardinu Modriću, nažalost pokojnom, filmašu iz Rijeke koji mi je zajedno s Croatia Filmom ustupio prava na korištenje davno snimanog filma “Legenda o bijeloj smrti”.


Sekvence iz tog filma mom su filmu došle nevjerojatno dobro. Dobio sam i nešto arhivske građe snimane u Sloveniji odmah po završetku Drugog svjetskog rata Triglav filma, kao i dosta fotografija iz muzeja u Rijeci, Gospiću, Zagrebu i Sloveniji.


Tako da je film, iako većim dijelom pripovjedački, uz intervjue s akterima, bogat i arhivskom građom, kaže Karalić.


Dokument tog vremena


Film će ponuditi Udrugama koje se bave ovom tematikom, a nada se da će ga da prikaže film pozvati i gradovi Primorsko-goranske županije.



– Film je svojevrstan dokument tog vremena, a, koliko je meni poznato, dosad nije snimljen ni jedan dokumentarni film na ovu temu, rekao nam je redatelj, koji je film snimio uz financijsku potporu Primorsko-goranske županije i Općine Mrkopalj, kojima zahvaljuje.


Jelušić: Dobro je bilo surađivati s Rasimom


Franjo Jelušić, posljednji preživjeli svjedok marša na Matić poljani, danas ima stotinu godina. Rođen je 1922. godine, a iako u visokim godinama, iz svoje Šmrike došao je na premijeru u Mrkopalj.



– Bilo je dobro surađivati s Rasimom. A kad je danas došao u Mrkopalj, prvo mi je rekao da mu je drago što sam uspio doći, više nego da je sto drugih došlo.


To sve govori. Meni nije bilo lako doći, ja sam čovjek velikih godina, slaboga sluha, ali što ćeš, moraš uzeti ono što ti dođe i ništa više, rekao nam je Franjo Jelušić.


Teška zima 1944.


U zimu 1944. godine partizanske jedinice Druge brigade 13. primorsko- goranske udarne divizije vode teške i iscrpljujuće borbe na području Like.



Štab Divizije na čelu sa komandantom Veljkom Kovačevićem i komandantom Druge brigade Viktorom Bubnjem donosi odluku da Brigadu upute na slobodni teritorij Gorskog kotara preko padina Bjelolasice.


Putujući iz Drežničkog kraja u Gorski kotar smrznulo se 26 partizana na Matić poljani, a mnogi su i kasnije osjećali posljedice tog marša.