Otvoreni radovi

Krenuo projekt katastarske izmjere u Nacionalnom parku Risnjak. Evo zašto je to važno

Marinko Krmpotić

Provedbom projekta izradit će se geodetsko-tehnička dokumentacija koja je neophodna za evidentiranje posebnog pravnog režima i preduvjet za upis prava prvokupa u službene registre unutar granica zaštićenih područja iz kategorije strogog rezervata, nacionalnog i parka prirode



RAZLOGE – U mjestašcu Razloge jučer su svečano otvoreni radovi na provedbi projekta katastarske izmjere vezane za područje Nacionalnog parka »Risnjak«. Tu katastarsku izmjeru provodi Državna geodetska uprava, a naziv projekta EU-a kroz koji se to realizira jest »Evidentiranje posebnog pravnog režima kao doprinos učinkovitijem upravljanju zaštićenim područjem«. Provedbom tog projekta izradit će se geodetsko-tehnička dokumentacija koja je neophodna za evidentiranje posebnog pravnog režima i preduvjet za upis prava prvokupa u službene registre unutar granica zaštićenih područja iz kategorije strogog rezervata, nacionalnog i parka prirode. Granice zaštićenih područja RH tim će se projektom prenijeti na katastarske planove te evidentirati zakonom predviđen status i prava u službenim registrima.


Tribine i razgovori


Projekt se financira sredstvima iz Kohezijskog fonda, a ugovor za Grupu 1 zaštićenih područja koja obuhvaća NP Risnjak, NP Krka i NP Brijuni potpisan je s Geodetskim zavodima Split i Rijeka, Zavodom za fotogrametriju te Zagreb Geoprojektom. Vrijednost ugovora je 10,4 milijuna kuna, dok su ugovori tehničkog nadzora, koji će provoditi Geo-Gauss Čakovec i Geodist Zagreb, vrijedni 1,2 milijuna kuna. Nakon potpisa ugovora projekt će se realizirati tako da će ovog ljeta biti održane tribine s građanima radi boljeg informiranja, potom će od jeseni ove pa do proljeća naredne godine biti vođeni razgovori sa strankama (vlasnicima zemljišta) i poslovi omeđivanja, da bi zatim u proljeće i ljeto 2022. godine bila izvršena obrada prikupljenih podataka i izrađen elaborat katastarske izmjere koji će tijekom ljeta i jeseni naredne godine biti predočen građanima (strankama) i javnosti.


Svečanom činu otvaranja radova na području NP-a Risnjak svjedočio je jučer i Damir Šantek, glavni ravnatelj Državne geodetske uprave, koji je istaknuo kako je projekt katastarske izmjere na zaštićenim područjima jedan od najvažnijih projekata te institucije, pri čemu su sva sredstva potrebna za realizaciju osigurana iz EU izvora: »Ukupna vrijednost projekta kojim će biti obrađeni svi nacionalni parkovi u Hrvatskoj je 36 milijuna kuna. Dosad smo otvorili radove na izmjeni u NP-u Brijuni i NP-u Krka, a NP Risnjak treći je i nakon njega do kraja ovog mjeseca slijede NP Paklenica, NP Sjeverni Velebit i NP Plitvice. Po završetku projekta imat ćemo točne podatke o svim katastarskim česticama, objektima koji se nalaze na terenu i svemu onom što je bitno za bilo kakvo daljnje planiranje ulaganja i druge aktivnosti na tim zakonom zaštićenim područjima.


»Raštrkani« NP




Na području NP-a Risnjak vrijednost ovog projekta je oko 2 milijuna kuna, a posebnost je što je, primjerice, u odnosu na Brijune, gdje je cjelokupno područje u državnom vlasništvu, ovdje riječ o nekoliko lokalnih samouprava (Čabar, Delnice, Lokve, Bakar i Čavle) te trima katastarskim uredima (Rijeka, Čabar i Vrbovsko). To će, naravno, tražiti dodatnu energiju i poseban pristup, ali po završetku će postojati čiste mogućnosti vezane za potencijalna ulaganja ili bilo kakve druge aktivnosti koje je, sukladno zakonskim okvirima, moguće provoditi na zaštićenim područjima.


– Posebno je, po mom mišljenju, bitno da će sve biti realizirano sredstvima iz fondova EU-a pa je ovo odličan primjer kako se koristiti europskim sredstvima. Stoga bih želio pohvaliti sve one djelatnike Geodetske državne uprave koji su izradili vrlo kvalitetan projekt i bili uspješni pri njegovoj kandidaturi, a koristi od njega imaju mnogi – hrvatske tvrtke koje su dobile posao, mi kao predstavnici državne firme te na kraju ljudi koji žive i rade na područjima na kojima će biti provedene ove katastarske izmjere«, rekao je Šantek.


Temelj za daljnje aktivnosti


Mario Antolić, ravnatelj NP-a Risnjak, također je istaknuo zadovoljstvo početkom radova: »Projekt je odličan jer ćemo stvarno stanje na terenu prenijeti u dokumente čime se stvara temelj za potencijalne daljnje aktivnosti, a jednako je tako bitno i nama kao javnoj ustanovi, kao i stanovništvu ovog područja da se točno znaju međe i granice«, rekao je Antolić.