Kako je prošlo

Izbori u Gorskom kotaru: Ogroman rast Živog zida u Čabru, šok u Brod Moravicama, napeto u Delnicama

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

U sva tri goranska grada o pobjednicima će se odlučivati u drugom krugu, a od šest općina, u njih pet uvjerljivo su pobijedili dosadašnji čelnici

Sva tri goranska grada za dva će tjedna imati nove izbore za gradonačelnike jer u prvom krugu nitko nije uspio uzeti više bod 50 posto glasova. Najbliži je tome bio Dražen Mufić, aktualni gradonačelnik Vrbovskog koji je osvojio naklonost 993 birača, odnosno njih čak 48,58 posto.

Daleko iza njega je SDP-ov kandidat Saša Burić s osvojenih 596 glasova ili 29, 15 posto, a treća je Helena Hlavač (HDZ) kojoj je povjerenje darivao 381 birač ili 19, 63 posto. Liste kandidata za Gradsko vijeće također su prošle u znaku NL Dražena Mufića koji je osvojio naklonost 828 birača (42,59), drugi je SDP s 446 (27, 93 posto), treći HDZ s 401 gasom i 20, 62 posto te četvrti SDSS s osvojenih 269 glasova ili 13, 83 posto.

Nedvojbeno, drugi krug bit će zanimljiv iako je Mufić favorit, a vrlo zanimljivo bit će i slaganje Gradskog vijeća u kojem će se do vlasti morati suradnjom, odnosno koalicijom.

Napeto u Delnicama

U najvećoj goranskoj sredini u drugi krug od pet kandidata idu Katarina Mihelčić koja je osvojila 852 glasa ili 38, 71 posto te Igor Pleše (SDP/PGS) koji je osvojio naklonost 562 birača, a to je 25, 56 posto.

Iza njih su Ivana Pečnik Kastner (GDZ) s 354 glasa, Davorin Klobučar s 196 glasova te Ivan Piškor (HSP/DP) koji je osvojio 144 glasa.

Tko će biti jači u drugom krugu vidjet ćemo za dva tjedna, a već sada je jasno da će se do premoći u Gradskom vijeću moći tek dogovorima i razgovorima.

Naime, lista Volim Delnice s Katarinom Mihelčić osvojila je 696 glasova, a SDP/PGS vrlo im je blizu s 635 glasova. Vrlo bitan faktor bit će HDZ koji je osvojio 413 glasova, a vijećnička mjesta imat će, kako stvari sada stoje, HSP/DP s 201 glasom te lista Davorina Klobučara s 156 osvojenih glasova.

Vrlo zadovoljna pobjedom je i Katarina Mihelčić koja je istaknula kako je očekivala drugi krug, ali ne tako premoćnu pobjedu od skoro 300 glasova više.

“Hvala svima koji su glasovali za mene i našu listu. Očigledno je da ljudi cijene naš rad i daju nam povjerenje te prepoznaju naš program.

Nastavljamo borbu za ukupnu pobjedu i vjerujem da ćemo nastaviti našu ideju o Delnicama kao gradu ugodnom za život i rad”, rekla je Mihelčić, čestitavši i svim ostalim sudionicima.

Njen protukandidat Igor Pleše u izjavi za RGK čestitao je Katarini Mihelčić na pobjedi u prvom krugu, ali je uvjeren da će u drugom krugu upravo on prvi proći kroz ciljnu listu.

Živi zid snažan u Čabru

Drugi krug očekuje i Čabrane kod kojih je bilo najviše i kandidata i listi za Vijeće.

Od šest prijavljenih kandidata za mjesto gradonačelnika najuspješniji su bili Ivana Lakota (SDP) koja je osvojila 486 glasova (26,19 posto), a odmah do nje je s 40 glasova manje, dakle 446 glasova (24,04), Antonio Dražović, kandidat Živog zida.

Snimio M. KRMPOTIĆ

Treći po broju glasova je dr. Dinko Štimac koji je privukao pažnju 330 glasača, a dalje slijede Martin Kvaternik (HDZ) 327, Alain Stojan Leskovar (Most) 161 te Vazma Malnar (HSS) 95.

Vrlo je zanimljiva bila i borba za Gradsko vijeće. I tu je najviše glasova – 499 – osvojio SDP.

Drugi je Živi zid s 405, treći HDZ s 332, potom lista dr. Štimca (259) pa Most (177), HSS (85) i PGS (69).

Sastav vijeća, sukladno ovim rezultatima, SDP će imati 4 vijećnika, po tri Živi zid i Most, dva lista dr. Štimca te jednog Most.

Ostvarenim rezultatima vrlo je zadovoljna Ivana Lakota koja napominje kako je SDP ostvario ono što je želio i u borbi za mjesto gradonačelnika i Gradskog vijeća:

“Dokazali smo da nam ljudi najviše vjeruju. Nadamo se pobjedi i u drugom krugu kad ćemo privući još veću pažnju.”, rekla je Lakota, a sličan stav ima i Antonio Dražević koji je rekao kako je vjerovao u drugi krug:

“Presretan sam što je razlika između mene i gospođe Lakote tako mala. Vjerujem da ću u drugom krugu pobijedit te da će Čabar izabrati mladost i energiju.”, rekao je Dražević.

Iznenađenje u Brod Moravicama

U šest goranskih općina na vlasti u njih pet ostaju dosadašnji načelnici, a jedino iznenađenje – i to veliko – je rezultat iz Brod Moravica. Tamo je punih šest mandata načelnik bio Dragutin Crnković, a prognoze su bile kako će “uloviti” i sedmi mandat.

No, Brodmoravičani su mislili drugačije i Crnković je na ovim izborima doživio težak poraz. Naime, sve je već u prvom krugu riješio nezavisni Mario Šutej osvojivši 240 glasova.

Mario Šutej Brod Moravice

Daleko iza njega je Crnković sa 104 osvojena glasa, a treći je Boris Delač (SDP) koji je stekao povjerenje 71-og birača.

Slični odnosi vladaju i u kad je riječ o listama za Općinsko vijeće.

Lista Davora Delača – na kojoj je bio Šutej koji se kanidirao za načelnika – premoćno je pobijedila sa čak 216 glasova, HDZ je dogurao do 100 glasova, a SDP do 93. Dakle, Brod Moravice imaju potpuno novu vlasti i to već nakon prvog kruga.

Očekivano u Mrkoplju

Drugog kruga neće biti ni u Mrkoplju. No, to je bilo i očekivano jer su u igri za mjesto načelnika bila samo dva kandidata, a pobijedio je vrlo uvjerljivo nezavisni aktualni načelnik Josip Brozović koji je osvojio 445 glasova ili čak 73 posto, a njegov protukandidat Robert Starčević (HDZ) samo 160 ili 27 posto.

Sličan odnos zabilježen je i pri borbi za mjesta u Općinskom vijeću gdje lista nezavisnog Josipa Brozovića osvojila 344 glasa ili 55, 20 posto. Daleko iza njih je HDZ sa 167 glasova ili 27,64 posto, HSP je osvojio 61 glas (10,08 posto) a SDP 43 glasa ili 7,10 posto.

Po D’Hondtovoj metodi u vijeću od devet mjesta šest ih ima lista Josipa Brozovića, dva HDZ i jedan SDP.

Josip Brozović / Snimio M. KRMPOTIĆ

Uvjerljiv David Bregovac

I ostali dosadašnji goranski općinski načelnici ostvarili su vrlo uvjerljive pobjede i završili posao u prvom krugu. Tako je vrlo uvjerljiv u prvom krugu bio i aktualni načelnik Općine Fužine David Bregovac koji, očigedno, u Nataši Blažević (PGS) i nezavisnom Igoru Mihaljeviću nije imao doraslu konkurenciju.

Bregovac je osvojio 405 glasova što je 62, 59 posto. Nataša Starčević osvojila je 124 glasa (19,16 posto), a Igor Mihaljević 83 (12,82 posto).

Kad je riječ o listama i tu je najupješnija lista Laburističke stranke koju je predvodio David Bregovac koja je osvojila 225 glasova (36 posto), druga je lista SDP/HSU/Nezavisni sa 156 glasova (25 posto), dok su HDZ i PGS osvojili svaki po 118 glasova ili 19 posto.

Sjajni Toni Štimac

Sjajan rezultat ostvario je i načelnik Lokava u dva manadata, kandidat SDP-a Toni Štimac koji je sve riješio u prvom krugu osvojivši velikih 350 glasova ili 62,61 posto.

Daleko iza njega je kandidatkinja Tereza Gašparac sa 128 glasova (22 posto), a još dalje nezavisni Bojan Bašić koji je osvojio 62 glasa (11 posto).

Štimac će imati i potpunu premoć u Općinskom vijeću jer je kombinacija SDP/HSU uzela velika 372 glasa i stekla pravo na šest vijećničkh mjesta, dok će HDZ imati tri koliko vrijede glasovi onih 167 koji su za njih glasali.

Uspješni Mišel Šćuka

Prvi mandat uspješno je u Ravnoj Gori obranio i Mišel Šćuka (HDZ) kojem su neki predviđali gubitak načelničkog mjesta.

No, Ravnogorci su očigledno mislili drugačije pa je Šćuka premoćno pobijedio već u prvom krugu osvojivši 54,25 posto glasova, drugi je Nenad Vidmar s 31,11 posto osvojenih glasova, a treći SDP-ov kandidat Anđelko Florijan s 12,26 posto.

Vrijednost pobjede Mišela Šćuke svakako podiže i pobjeda u borbi za Općinsko vijeće gdje će od devet mjesta čak pet imati HDZ koji će time moći samostalno provoditi vlast. Tri vijećnika imt će NL Nenada Vidmara, a jedan vijećnik bit će iz redova SDP-a.

Mišel Šćuka

Četvrti mandat Damiru Grguriću

Napokon, u Skradu je svoj četvrti mandat osvojio HDZ-ov kandidat Damir Grgurić koji nije pobijedio onako uvjerljivo kako je to činio prethodnih izbornih godina kad je redovito osvajao oko 80 posto glasova.

Ovog je to puta bilo “samo” 53 posto što je ipak bilo dovoljno za pobjedu u prvom krugu u kojem je za Grgurića glasovalo 320 birača.

M. KRMPOTIĆ

Drugi je, s lijepih 35 posto osvojenih glasova nezavisni Danijel Bertović za kojeg je glasovalo 204 birača, a kandidatkinja SDP-a Helga Grgurić natjecanje je završila s 12 posto osvojenih glasova, odnosno 69 glasova birača.

Još bolje rezultate HDZ je ostvario u natjecanju za mjesta u Općinskom vijeću gdje će imati pet od devet mogućih mjesta, a to znači da će vlast provoditi samostalno. Tri vijećnička mjesta osvojila je lista Danijela Bertovića, a jedno je pripalo koaliciji SDP/HSU.