Ne odustaju

Goranski čelnici žele osnivanje šumarske škole. Stvar je, međutim, zapela u Ministarstvu

Marinko Krmpotić

Foto Nel Pavletić PIXSELL

Foto Nel Pavletić PIXSELL

Upisi su u lipnju i do tada moramo imati čistu situaciju, a to znači da moramo kontaktirati Ministarstvo znanosti i obrazovanja i vidjeti što mi kao lokalne samouprave možemo učiniti jer je nama taj smjer potreban, rekla je delnička gradonačelnica



MRKOPALJ – To da ove godine u Srednjoj školi Delnice neće biti šumarskog smjera već je poznato, a hoće li možda zaživjeti naredne školske godine, još je uvijek teško reći, tim više što je stanje sa stvaranjem svih potrebnih uvjeta za oživljavanje tog smjera vrlo neizvjesno – jasno je nakon jučerašnjeg sastanka Koordinacije goranskih čelnika održanog u Mrkoplju.


Upravo je Koordinacija prije više od godinu i pol dana pokrenula inicijativu o pokretanju, odnosno obnovi programa obrazovanja za šumarskog tehničara u Srednjoj školi Delnice. Sastavni dio te inicijative bila je anketa koja je ovog proljeća provedena kod učenika sedmih i osmih razreda goranskih osnovnih škola. Rezultati ankete pokazali su da je dvadesetak osnovaca najviših razreda pokazalo zanimanje za upisivanjem smjera šumarskog tehničara pa se shodno tome krenulo u daljnje postupke, pri čemu su goranske općine i gradovi u ovoj ideji imale podršku PGŽ-a kao osnivača svih osnovnih i srednjih škola u Gorskom kotaru. Nažalost, sve je potom stalo na državnoj razini budući da je iz Ministarstva znanosti i obrazovanja stigao negativan odgovor po kojem se, navodno, u osnivanje tog smjera ne može krenuti zbog važećih zakona koji ne dozvoljavaju nova zapošljavanja. Pojedinosti o tome, kao i o cjelokupnoj situaciji vezanoj uz tu ideju, jučer je goranskim čelnicima trebala predočiti Slađana Srkoč, ravnateljica SŠ Delnice. Nažalost, zbog bolesti u tome je bila spriječena, a komentirajući trenutačno stanje Josip Brozović, predsjednik Koordinacije i načelnik Mrkoplja, donekle je pojasnio gdje je »zapelo«.


Potreban smjer


– Iz dopisa koji nam je ravnateljica proslijedila za osnivanje tog smjera jasno je da su potrebna tri stručna profesora šumarske struke i to je, budući da bi ih trebalo zaposliti, prepreka obnovi rada Šumarske škole. Osobno nisam zadovoljan ovakvim odgovorom i smatram da nikako ne treba odustati, iako je očigledno da ovu ideju neće biti lako realizirati. Odustati ne treba i stoga jer je očigledno da su goranski osnovci pokazali zanimanje, rekao je Brozović, a gradonačelnica Delnica Katarina Mihelčić zamjerila je nenazočnoj ravnateljici SŠ Delnice što ih ranije nije upoznala s odgovorom Ministarstva znanosti i obrazovanja.




– Koliko vidim, taj je dopis stigao 21. rujna, a mi smo o svemu obaviješteni tek nekidan. Budući da se kao glavna prepreka postavlja nemogućnost zapošljavanja, možda bi devet goranskih lokalnih samouprava, da smo na vrijeme obaviješteni, moglo osigurati oko 150.000 kuna koliko bi po nekim procjenama trebalo za tu početnu školsku godinu novog smjera. Također smatram da ne treba odustati, već zbog tih dvadesetak učenika, ali i budućih generacija, učiniti sve da taj smjer iznova zaživi u SŠ Delnice. Upisi za narednu školsku godinu su u lipnju i prije njih mi moramo imati čistu situaciju, a to znači da moramo kontaktirati Ministarstvo znanosti i obrazovanja i vidjeti što mi kao lokalne samouprave možemo učiniti jer je nama taj smjer potreban, rekla je gradonačelnica Mihelčić.


Prepreka razvoju


Načelnik Lokava Toni Štimac naglasio je da je nemoguće prihvatiti obrazloženje da se smjer ne može pokrenuti zbog odredbe o zabrani daljnjeg zapošljavanja.


– To je, ustvari, direktno sprečavanje razvoja jednog dijela školstva u Gorskom kotaru, odnosno općenito razvoja Gorskog kotara kojem je šumarstvo i dalje temeljna privredna grana, rekao je Štimac, a Ivan Janeš, predsjednik Općinskog vijeća Ravne Gore, predložio je – što je i prihvaćeno – značajnije uključivanje Hrvatskih šuma u pokušaj obnove smjera šumarskog tehničara.


– Svi znamo da će, zbog odlaska u mirovinu, za dvije do tri godine svim šumarijama s područja Gorskog kotara nedostajati šumarski tehničari. Dakle, ti su kadrovi potrebni i samim Hrvatskim šumama pa vjerujem da će nam u ovoj inicijativi pomoći, tim više što je anketa pokazala da zanimanje kod mladih postoji, rekao je Janeš, a zaključak je bio da će inicirati što hitniji sastanak u Ministarstvu znanosti i obrazovanja kako bi se vidjelo što činiti kako bi naredni upisi u lipnju u Srednjoj školi Delnice ponudili i mogućnost upisa u smjer šumarskog tehničara.


Jedno sportsko društvo


Uz ovu temu, jučerašnjoj sjednici Koordinacije nazočnih šest čelnika upoznato je i s mogućnostima osnivanja svegoranskog sportskog društva, a tu su ideju predstavili riječki sportski djelatnici Igor Vignjević, Željko Šljuka i prof. dr. Zvonko Čapko koji su u osnovnim okvirima govorili o mogućnosti da se kroz osnivanje zajedničkog sportskog društva lakše dođe do sredstva iz županijskih, državnih i EU izvora. Krenuti je moguće, rečeno je, kroz osnivanje košarkaškog kluba u Delnicama te potom širiti područja djelovanja, a konkretnije podatke spomenuta će trojka ponuditi ne samo goranskim čelnicima, već i sportskim djelatnicima, trenerima i profesorima tjelesne i zdravstvene kulture na prezentaciji koja bi trebala biti održana 11. studenoga ove godine, a o vremenu i mjestu javnost će na vrijeme biti obaviještena.