
Foto Marinko Krmpotić
Goranski načelnici i gradonačelnici prozivaju nebrigu državnog poduzeća
povezane vijesti
Nezapošljavanje stručne radne snage u Hrvatskim šumama i svi problemi koje to donosi bila je glavna tema završne sjednice Koordinacije goranskih čelnika održane u Mrkoplju.
Povod za raspravu o ovoj temi, istaknuo je predsjedavajući Josip Brozović, načelnik Općine Mrkopalj, je činjenica da je nedavno iz Šumarije Mrkopalj u mirovinu otišlo šestero ljudi, a zaposlen nije nitko novi.
Rumunjski sjekači
Štoviše, po njegovim podacima, od 14 šumarija koje se nalaze pod okriljem UŠP-a Delnice, u njih deset tijekom prošle i ovog dijela ove godine nitko nije zaposlen.
– Za nas su to zabrinjavajući podaci i mi smo kao kordinacija na današnju sjednicu već drugi put pozvali voditeljicu UŠP-a Delnice Ivanu Pečnik Kastner, ali se ona ispričala, pri čemu nije našla za shodno poslati bilo koga drugog.
Mi o ovom problemu moramo početi govoriti što glasnije jer su problemi sve veći. Od sredinom rujna 526 zaposlenih u UŠP-u Delnice, njih tek četrdeset su sjekači, ali ih je deset u ugostiteljstvu!
Temelj svakog uspjeha, proizvodni rad, na toj je razini da, primjerice, u fužinskoj Šumariji nije zaposlen niti jedan sjekač, a kod nas u Mrkoplju “čak” dva! Pri tome treba reći da su, po našim podacima, u financijskom plusu za prošlu godinu samo šumarije u Mrkoplju i Vrbovskom, svi ostali navodno su u minusu.
No, još je gore od svega toga da su posao sječe dobili rumunjski sjekači koji rade za neku slovačku firmu. To znači da će 33 naša goranska obrta sa 147 zaposlenih sjekača najvjerojatnije ostati bez posla.
Trenutačno stanje nikako nije dobro i stvari u Hrvatskim šumama moraju biti puno bolje jer je to državno poduzeće iznimno bitno za cijeli Gorski kotar – rekao je Brozović.
Zakon tržišta
Najveći doprinos raspravi dao je Damir Grgurić, načelnik Skrada, i sam šumar, istaknuvši da u Gorskom kotaru, na žalost, vlada nebriga i nemar i za goranske šume i za Gorane.
– Mi smo ranijih godina znali svjedočiti ispomoći sjekača iz, primjerice, Slavonije. I sve su to bili mladi ljudi. Zašto kod nas nema zapošljavanja mladih sjekača? Zašto se ne digne startna osnovica za to teško zanimanje?
Zašto im se ne povećaju plaće? Kad je o stranim sjekačima riječ, jasno je da su oni ponudili nižu cijenu i tu je u pitanju zakon tržišta. No, nije li se moglo naše domaće obrte i sjekače upozoriti, obavijestiti ih o toj konkurenciji?
Ovako je vjerojatnost da će ostati bez posla velika. Još je gore što u roku od dvije-tri godine u mirovinu na razini UŠP-a Delnice ide pedesetak tzv. tehničkog osoblja.
Tko će ih zamijeniti? Ne radi li se sve to namjerno, onako kako se radilo sa HEP-om koji je “iseljen” iz Skrada? Sve mi to nekako sliči baš na takav scenarij – rekao je Grgurić, a Toni Štimac, načelnik Lokava, dodao je da su trenutačna zbivanja još jedan dokaz slabosti tzv. outsorcing sustava.
– Da je tih stotinjak sjekača uposlenih u obrtima bilo uposleno u Hrvatskim šumama, oni bi i dalje radili. Ovako će vjerojatno izgubiti posao, što znači da taj sustav “ubija” domaćeg čovjeka – rekao je Štimac.
Automobil za Crveni križ kupit će goranski JLS-i
Svi sjednici nazočni čelnici prihvatili su molbu Crvenog križa Delnice, vezanu uz kupnju toj organizaciji potrebnog osobnog vozila.
Svaka od sedam lokalnih samouprava izdvojit će po ranije dogovorenom ključu, vezanom uz svoju veličinu, dio sredstava i kupiti auto, a tu je odluku Grgurić prokomentirao riječima da se i tu vidi kriminalan odnos prema Gorskom kotaru.
– Ni Županija ni država nisu iskazali ni minimum želje da pomognu u kupnji običnog automobila. Kolko god malo sredstava imali, mi ćemo to pokriti. Toliko o razumijevanju Gorskog kotara – zaključio je Grgurić.