17 g. prijateljstva

FOTO U Brodu na Kupi posljednji susret na schengenskom prijelazu: “Mi granice ne trebamo”

Filip Brnelić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Želimo da se sa granice makne i ograda, ne sramežljivo nego odlučno, poručila je Nataša Letig Žagar, predsjednica društva Kostel



Na graničnom mostu preko rijeke Kupe održan je tradicionalni blagdanski susret predstavnika hrvatskih i slovenskih lokalnih vlasti i policijskih službenika, i to sedamnaesti put zaredom.


Foto galerija: Susret na schengenskoj granici u Brodu na Kupi Foto: Mateo Levak


No, ovogodišnji bi se susret dviju strana mogao nazvati i povijesnim, budući da je posljednji puta održan na vanjskoj granici Schengenskog prostora, odnosno na graničnom prijelazu Brod na Kupi – Petrina kakvim ga inače poznajemo.





Ulaskom Hrvatske u granice europske zone slobodnog kretanja ova topla dobrosusjedska razmjena na neki način gubi dio svog značenja, s obzirom da je od strane Udruge za sport, rekreaciju i turizam “Kupa” i Turistično športskog društva “Kostel” inicirana u vrijeme slovenskog ulaska u Schengen i posljedičnog otežanog prelaska granice.


Godine prijateljstva i suradnje


Međutim, osim određenih političkih promjena, promjena u zajedničkom životu i suživotu između stanovništva s obje strane Kupe nema.


Foto Mateo Levak


– Obilježavamo sedamnaest godina prijateljstva i suradnje na svim poljima, sportskom, rekreacijskom, turističkom, ekološkom, kulturnom.



 


Danas smo još na Schengenskoj granici, a već u subotu navečer od nje ćemo se oprostiti. Uvijek se hrvatsko-slovenski narod se ovdje družio i družit će se, a zahvaljujem se graničnim službama i policijama koji su za sve naše projekte imali razumijevanja, sve s ciljem boljitka i napretka našega kraja, rekao je predsjednik Udruge Kupa Davorin Klobučar, poželjevši zdravlje, sreću i ljubav u Novoj godini s lijeve i desne strane Kupe.



Granica samo na papiru


– Pozdravljam ne goste, nego nas brežane sa slovenske i hrvatske strane između kojih postoji svojevrsna granica, ali samo ona prirodna i samo ona na papiru, politička.



Stotinama je godinama Kupa bila dio svakodnevnog radnog života, prelazili su ju brojni mostovi i ljudi, a mi koji ovdje živimo nadamo se da će se sa idućom godinom ta formalna granica konačno maknuti.



Veselimo se da će naša djeca iskusiti nedostatak granice na način na koji smo ga iskusili mi i naši preci, želimo da se sa granice makne i ograda, ne sramežljivo nego odlučno.



Jer mi ne trebamo granice, mi smo sami svoji čuvari i mi smo ti koji ćemo ovdje ostati, kazala je Nataša Letig Žagar, predsjednica društva Kostel.



Kupa ne razdvaja, nego spaja


Tijekom prigodnog programa, gradonačelnica Delnica Katarina Mihelčić navela je kako ovaj susret iz godine u godinu dokazuje da Kupa ne razdvaja nego spaja te granica nije uspjela razdvojiti narode s obje strane Kupe.



– Bez obzira na brojne prepreke koje su nas mučile kroz godine, žilet-žicu, i pandemiju, uspjeli smo održati vrlo dobre odnose i dočekali smo slobodu koju godinama sanjamo, rekla je Mihelčić, dok je županica Občine Kostel Nataša Turk kazala kako se ovakva druženja trebaju nastaviti bez obzira na micanje granice, čestitavši božićno-novogodišnje blagdane.



Druženju prisustvovali su i predstavnik hrvatskog veleposlanstva u Sloveniji Duje Ančić, zamjenik slovenskog veleposlanika u Hrvatskoj Miha Fatur, zamjenik župana PGŽ Petar Mamula, predstavnici policijskih uprava i graničnih službi na čelu s načelnikom županijskog Sektora za granicu Damirom Štimcem i inspektorom PU Ljubljana Boštjanom Jeramom, stanovnici Broda na Kupi, Petrine i drugi uzvanici.



Prisutni su se prisjetili pokojnog Stanka Nikolića, bivšeg predsjednik društva Kostel koji udario je temelje suradnje dvije udruge i temelje za tradicionalni prednovogodišnji susret, dok su uz šampanjac, zdravicu te tradicionalnu razmjenu poklona, organizatori u Kupu pustili “Slovenku” i “Hrvata”, dvije jedinke autohtone pastrve u znak međusobnog savezništva, povezanosti, mira i dobrih odnosa.