ZA SVAKU POHVALU

“Dolina Čabranke”: Vrijedan primjer suradnje znanstvenog sektora, privrede i školstva

Marinko Krmpotić

Srednja škola »Vladimir Nazor« iz Čabra prijavila je na ovogodišnji natječaj GDi for Education 2023. projekt »Dolinom Čabranke«. Osnovci s čabarskog područja sudjelovat će na Festivalu znanosti



ČABAR – Ovih ranih proljetnih dana na području Čabra bilježimo niz hvalevrijednih primjera suradnje znanstvenog sektora, privrede i školstva. Sve je počelo predstavljanjem projekta županijske JU Prigoda vezanog uz tzv. IoT senzorsku opremu i radionica u OŠ »Petar Zrinski«, a ovih je dana nastavljeno suradnjom SŠ »Vladimir Nazor« iz Čabra s uglednom srednjoeuropskom firmom GDi, odnosno Festivalom znanosti u OŠ »Petar Zrinski«.


Tvrtka GDi ima dugogodišnje iskustvo u primjeni digitalnih aplikacija i alata u privatnom i javnom sektoru. Posluje već više od 30 godina i ima urede u 15 zemalja diljem Europe i svijeta. Osim uspjeha u poslovnim rezultatima, tvrtka GDi je posebno ponosna na svoj program korporativne društvene odgovornosti kojim podržavaju učenike i studente u njihovoj edukaciji i razvoju u STEM području kroz stipendije, donacije, prakse, mentorstva, natjecanja i radionice. Sukladno tome GDi raspisuje niz natječaja namijenjenih srednjim školama, a Srednja škola »Vladimir Nazor« iz Čabra jedna je od četiri najuspješnije škole koje su se istaknule na ovogodišnjem natječaju nazvanom GDi for Education 2023. Čabarska srednja škola, govori nam ravnatelj Kristijan Rajšel, prijavila je projekt »Dolinom Čabranke«.


Realizacija projekta


– Naša prijava bila je vrlo kvalitetna pa je tvrtka GDi odlučila poduprijeti njegovo provođenje donacijom drona, opreme za analizu vode, licence za najnapredniji svjetski geoinformacijski sustav ArcGIS te podrškom stručnjaka te firme u korištenju geoinformacijskih tehnologija. Obveza naše škole je realizacija zamišljenog projekta koji će voditi prof. Valentina Tomac koja će s učenicima sljedeće četiri godine pratiti tok rijeke Čabranke, pronalaziti uzroke zagađenja vode i ponuditi rješenja za unapređenje Centralnog vodovodnog sustava ovog područja. Motivacija za provođenje ovog projekta bio je problem sa zdravstveno neispravnom vodom i poteškoćama u funkcioniranju Centralnog vodovodnog sustava u kraju tako bogatom vodom koji se često naziva i »zelenim srcem Hrvatske«. Početak programa GDi for Education 2023., odnosno projekta »Dolinom Čabranke«, obilježen je interaktivnim koncertom koji su održali Hojsak & Novosel, dobitnici nagrade Porin i međunarodno hvaljeni hrvatski duo koji izvodi jazz&world music na tamburici i kontrabasu – rekao je ravnatelj Rajšel.


Festival znanosti




I dok čabarski srednjoškolci kreću u projekt »Dolinom Čabranke«, osnovci s ovog područja od početka idućeg tjedna kreću u tradicionalni Festival znanosti koji će trajati od 24. do 28. travnja 2023. godine u Matičnoj školi Čabar te Područnim školama Prezid, Tršće i Gerovo. Festival znanosti je manifestacija koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. godine, a u čabarskoj osnovnoj školi od 2016. godine. Cilj je približiti znanost javnosti kroz informiranje o aktivnostima i rezultatima na području znanosti, poboljšavanje javne percepcije znanstvenika te motiviranje mladih ljudi za istraživanje i stjecanje novih znanja. Ove je godine tema »Priroda i društvo«, a radionice i predavanja pripremili su gosti znanstvenici Boris Hrašovec i Goran Poje iz Zagreba te učitelji čabarskih osnovnih škola. Organizatori Festivala znanosti su sveučilišta u Splitu, Zagrebu, Rijeci, Zadru i Osijeku u suradnji s Tehničkim muzejom »Nikola Tesla« i British Councilom, a pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja, a Čabar je jedan od 34 hrvatska grada koji sudjeluju u ovogodišnjem Festivalu znanosti.


Suradnja tvrtke GDi i s drugim školama


Tvrtka GDi surađuje i s drugim školama ovog i susjednih područja. Tako će Srednja škola Delnice kroz projekt »Gorski kotar kroz GIS naočale« deset idućih godina dronovima snimati stanje stabala u delničkim šumama, analizirati stanje vegetacije, zasnovati biljni inkubator i pronalaziti načine za prevenciju najezde potkornjaka i ostalih uzročnika ugroženosti šuma. Srednja škola Gračac prijavila je projekt pod nazivom »Možemo li piti vodu iz krša?« u sklopu kojeg će učenici koji se školuju za zanimanje rendžera i šumskog tehničara analizirati kakvoću vode u Zrmanji, Krupi i Krnjezi te istražiti mogućnosti iskorištavanja vode iz krškog podzemlja. Obrtnička i tehnička škola Ogulin će u sklopu svojeg projekta »Biser u kršu« tijekom dvije godine proučavati prostorne promjene u njihovom zavičaju kako bi se bolje regulirale poplave u gradu Ogulinu.