Goranski načelnici

Dobre vijesti za sve Gorane! Butković reagirao, država podmiruje sve troškove čišćenja snijega

Marinko Krmpotić

Toni Štimac, Damir Grgurić, Mišel Šćuka, Josip Brozović, Mario Šutej i David Bregovac / Foto Marinko Krmpotić

Toni Štimac, Damir Grgurić, Mišel Šćuka, Josip Brozović, Mario Šutej i David Bregovac / Foto Marinko Krmpotić

Čudni kriteriji doveli su do toga da, primjerice, Mrkopalj koji ima snijega "za izvoz" za cijelu ovu godinu treba dobiti 59.000 kuna, a Matulji više od 300.000 kuna



Dobre vijesti za sve goranske lokalne samouprave vezane uz ovogodišnje troškove zimskog čišćenja danas su u Ravnoj Gori obznanili načelnici šest goranskih općina na čelu s načelnikom Ravne Gore Mišelom Ščukom koji je krajem prošlog tjedna javno izrazio veliko nezadovoljstvo Gorana činjenicom da u jeku najjače zime, u trenucima kad je cijeli Gorski kotar prekriven s minimalno pola metra snijega, više sredstava za čišćenje prometnica trebaju dobiti primorske lokalne samouprave, ponajprije zahvaljujući tome što je jedini kiriterij te raspodjele dužina, a ne smještaj nerazvrstanih cesta.


Takvi su kriteriji doveli do toga da, primjerice, Mrkopalj koji ima snijega “za izvoz” za cijelu ovu godinu treba dobiti 59.000 kuna, a Matulji više od 300.000 kuna.


Reagiralo se na pravi način


Na svu sreću, ističe Šćuka, primjedbe Gorane su uočene i regiralo se na pravi način.




– Na inicijativu ministra Olega Butkovića u Zagrebu je u Upravi Hrvatskih cesta održan sastanak s predsjednikom Uprave HC-a Josipom Škorićem.


Sastanak je bio iznimno konstruktivan. Dobili smo čvrsta obećanja da će za ovu godinu, u kojoj već sada bilježimo brojne snježne oborine, svi troškovi zimskog čišćenja goranskih općina i gradova biti u potpunosti podmireni.


Ministar Burtković i gospodin Škorić iskazali su ne samo veliko razumijevanje, već i upućenost u probleme s kojima se mi suočavamo te obećali podnošenje svih troškova pri čemu bi za ovaj prvi dio godine troškovi trebali biti plaćeni u prvom dijelu godine, pretpostavljamo u svibnju.


O dodatnim pojedinostima progovorit ćemo na sastanku goranskih načelnika i gradonačelnika kojeg planiramo u ožujku i kojem će nazočiti i predstavnici nadležnog ministarstva i Hrvsatskih cesta – rekao je Šćuka nagasivši kako je njegov nedavni javni istup imao potporu svih ostalih goranskih načelnika pa stoga i rješenje smatra zajedničkim uspjehom.


Neskriveno zadovoljstvo goranskih načelnika


Najavljena obećanja naišla su na neskriveno zadovoljstvo svih čelnih ljudi šest goranskih općina. Koliko je to zadovoljstvo logično jasno je i iz okvirne procjene dosadašnjih ovogodišnjih troškova zimskog čišćenja pometnica.



U Ravnoj Gori je to za 17 dana već 31.000 eura, Fužine okvirno bilježe oko 25.000, Lokve oko 20.000, Mrkopalj oko 15.000, a Brod Moravice 14.000 eura.


Naravno, to su samo trenutačni troškovi kojih će, budući da veljača još nije stigla ni do polovice, zasigurno biti još, kao što je moguće da i ožujak donese koji snježni nalet.


Obećanje države o podmirenju tih troškova iznimno je bitno jer oslobađa lijepu količinu novaca koju se potom može koristiti za razvojne projekte i slična ulaganja.


Uz zadovoljstvo i zahvalu Ministarstvu mora, prometa i veza na još jednom iskazanom razumijevanju, Gorani također upozoravaju i na manjkavosti trenutačnih odredbi i kriterija.


S odlukom o raspodjeli sredstava nešto ne štima


Toni Štimac, načelnik Lokava, ističe kako ova pozitivna reakcija nadležnog ministarstva pokazuje kako s odlukom o raspodjeli sredstava za zimsko čišćenje prometnica nešto nije kako treba.


– Činjenica da smo se na odluku pobunili samo mi u Gorskom kotaru jasno pokazuje da je drugima dobro, a nama nije. Svi drugi, a to je čak 86 lokalnih samouprava u Hrvatskoj obuhvaćenih “brdskim” zakonom, od ove odluke imaju koristi i dobit će novce koji vjerojatno i nadilaze njihove troškove zimskog čišćenja prometnica.


Nama je pak ono što je trebalo biti dodijeljeno daleko od stvarnih potreba i stanja na terenu.


Zato smatram da bi tu odluku trebalo promijeniti u tom smjeru da se novac za čišćenje prometnica zimi ne odnosi na sve nerazvrstane pometnice, već samo na one na kojima zaista i ima snijega.


To nije teško utvrditi, a takvom doradom kriterija dobro bi prošla i država jer bi, siguran sam, u konačnici izdvajala manje sredstava za zimsko čišćenje cesta – rekao je Štimac s čijim su se stavom složili i ostali.



Josip Brozović načelnik Mrkoplja koji je prvi i pokrenuo inicijativu vezanu uz nesrazmjer u plaćanju troškova zimskog čišćenja, dodao je kako bi slične analize trebalo provesti i kod nekih drugih odredaba vezanih uz “brdski” zakon čije su izglasavanje inicirali Gorani zbog realnih problema s kojima žive, a u konačnici puno više koristi od tog zakona imaju sredine koje nemaju toliko problema s brdsko-planinskim uvjetima života kakve ima svaki stanovnik Gorskog kotara.


Troškovi rastu i nekoliko puta


Spomenuti troškovi šest goranskih općina (trenutačno oko 105.000 eura) dodatno rastu nekoliko puta kad im se dodaju troškovi goranskih gradova koji imaju puno više nerazvrstanih snježnih cesta.


Dobro je da će svima biti plaćeni svi troškovi, a vidljivo je da su ovog puta posao inicirali i odradili načelnici općina ne tražeći pri tom neku posebnu suradnju s gradovima.


To je, očigledno, još jedan “doprinos” međusobnim suprotstavljanjima i razlikama koje su posebno narasle nakon niza sukoba vezanih uz raspodjelu sredstava iz županijskog Fonda za Gorski kotar.


To baš i nije dobro. Ali je zato dobro da je država odlučila pomoći svima i to u potpunosti pa sad tu neće biti nikakvih svađa zbog linerarnih, nelinerarnih i bog te pita kakvih drugih kriterija.