30. obljetnica Oluje i memorijalni dani

Diljem Gorskog kotara iskazano poštovanje prema slavnoj prošlosti

Marinko Krmpotić

Pozivu na polaganje vijenaca u Vrbovskom odazvali su se mnogi / Foto M. KRMPOTIĆ

Pozivu na polaganje vijenaca u Vrbovskom odazvali su se mnogi / Foto M. KRMPOTIĆ

Polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća uz grobove poginulih branitelja, kao i posjetima njihovoj rodbini u brojnim su goranskim mjestima priređena druženja. U Delnicama je otvorena izložba fotografija Goranskih risova, krenulo se Stazama Oluje...



 


DELNICE/VRBOVSKO – Kao što je bilo i najavljivano, prvi vikend kolovoza na području Gorskog kotara u velikoj je mjeri bio u znaku obilježavanja 30. godišnjice velike vojno-redarstvene operacije Oluja, Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja. U brojnim goranskim sredinama spomenuta obljetnica i memorijalni dani obilježeni su na dostojanstven način, najčešće polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća uz grobove poginulih branitelja, kao i posjetima njihovoj rodbini.


Cjelotjedna događanja

 




Do kraja ovog tjedna Gorani će biti dio još tri manifestacije obilježavanja Domovinskog rata. Sutra u Gospiću će u povodu 30. obljetnice Oluje biti održana svečanost uručenja braniteljskih Zahvalnica postrojbama koje su sudjelovale u toj pobjedničkoj akciji. Zahvalnicu namijenjenu 138. domobranskoj pukovniji Delnice iz ruku ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda primit će Željko Sokol, predsjednik Goranskih risova. Istog dana u Brodu na Kupi Mjesni odbor Brod na Kupi i Udruga Kupa organiziraju s početkom u 19 sati na središnjem trgu u Brodu na Kupi druženje u povodu spomenutih obljetnica. Napokon, u subotu će, s početkom u 8.30, ispred vojarne »Ante Šaškor« u Delnicama biti upriličeno predstavljanje Planinarske obilaznice Putevima 138. brigada HV-a, obilaznice koja obuhvaća dvanaest planinskih lokacija s područja Delnica i okolice vezanih uz goranski dio ratnog puta 138. brigade HV-a.

Putevima 138. brigade


Najviše zbivanja odvijalo se u Delnicama, što je i logično jer u tom gradu djeluju Goranski risovi, Klub nekadašnje 138. brigade HV-a čiji su članovi kao uvod u dane prisjećanja na ratnu prošlost najprije priredili izložbu fotografija na kojima su ostali zabilježeni trenuci koje je ova brigada imala u Oluji, sudjelujući u četverodnevnoj operaciji kao podrška legendarnim Tigrovima. Uz priče za koje već znamo, sad imamo i brojne fotografije, istaknuo je pri otvaranju izložbe delnički gradonačelnik Igor Pleše, a Miljenko Balen, brigadni general u mirovini i ratni zapovjednik 138. brigade HV-a, istaknuo je kako najviše zasluga za prikupljanje brojnih do sada javnosti nepoznatih fotografija ima Stanislav Linić.


U velikoj vijećnici Grada Delnica održana je prezentacija dijela ratne povijesti Domovinskog rata / Foto M. KRMPOTIĆ


– Znatan dio tih fotografija moći će se uskoro vidjeti i u memorijalnoj sobi Goranskih risova koja se uređuje u zgradi gradske uprave Delnice, rekao je Balen koji je potom, uz generala Marijana Marekovića, zapovjednika Tigrova, kroz jednosatnu prezentaciju progovorio ne samo o Oluji, već i o akcijama koje su joj prethodile (Maslenica, Bljesak,Zima ‘94, Ljeto, 95, Medački džep) i koje su, kako je istaknuo Mareković, sve djelići priče o oslobađanju Hrvatske i iznimno su bitne jer bez njih i njihova uspjeha ne bi bilo ni Oluje kojom je oslobođen najveći dio Hrvatske.


Gotovo stopostotni odaziv

 


S područja PGŽ-a u Domovinskom je ratu sudjelovalo 37.000 vojnika. Poginulo ih je 290, a teško ranjenih bilo je više od 700, istaknuo je tijekom prezentacije brigadni general u mirovini Miljenko Balen, naglasivši kako je 140 djece s područja PGŽ-a ostalo tijekom rata bez roditelja. Balen je posebno istaknuo činjenicu kako je odaziv na pozive u vojnu službu u ovoj županiji bio između 95 i 98 posto. Puno više no u nekim krajevima koji se na riječima jako diče hrvatstvom.

Puhački orkestar Vrbovsko ukrasio je obilježavanja 30. godišnjice VRO Oluja, Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja / Foto M. TONKOVIĆ


Dan nakon otvaranja izložbe dio pripadnika nekadašnje 138. brigade HV-a sjećanja na tridesetak godina udaljenu prošlost ojačao je jednodnevnim posjetom nekim od lokacija ličkog ratišta, na kojima je 138. brigada provela pune četiri godine. Dio tog posjeta Lici i »stazama Oluje« bili su i članovi Odtimer kluiba Delnice 1995. koji su, nakon što je autobus sa sudionicima krenuo prema Lici, za njim krenuli u svojim starim automobilima i motorima, sudjelovavši time u tradicionalnom, ovog puta petnaestom po redu, Memorijalnom auto-moto rallyju Putevima 138. brigade HV-a. Delnički doprinos sjećanju na prošlost kraju će biti priveden danas, kad će spomenuti spomen-dani biti, u organizaciji Grada Delnica, obilježeni svečanom misom u crkvi sv. Ivana Krstitelja Delnice (9 sati) te paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca kraj središnjeg križa na groblju u Delnicama (10 sati), odnosno uz spomenik 138. brigadi, Goranskim risovima na Trgu 138. brigade HV-a u 10.30 sati.


Fotoizložba vezana uz sudjelovanje 138. brigade HV-a u Oluji / Foto M. KRMPOTIĆ


Druženje u Vrbovskom


Obilježavanju značajnih datuma hrvatske prošlosti jučer su se pridružili i u Vrbovskom, gdje su najprije položeni vijenci ispred spomenika hrvatskim braniteljima na gradskom groblju Krš, potom i na grobovima poginulih branitelja Zlatka Petrušića, Mane Vujnovića, Dragana Brdara, Alena Krizmanića i Marijana Vučića. Prigodne riječi vezane uz samostalnost Hrvatske i njen razvoj nakom Domovinskog rata nazočnima je uputio gradonačelnik Vrbovskog Dražen Mufić, istaknuvši zadovoljstvo što je svake godine sve veći broj sudionika iskazivanja ovog čina poštovanja prema prošlosti, a nakon toga je u crkvi sv. Ivana Nepomuka služena misa, da bi potom na prostoru tržnice bilo priređeno prigodno druženje tijekom kojeg su nastupili klapa Pianissimo i Puhački orkestar Vrbovsko.


General Marijan Mareković govorio je i o sudjelovanju čuvenih Tigrova u Oluji / Foto M. KRMPOTIĆ