Čarolija poznatog filmskog festivala

Cinehill pronašao dom u srcu Gorskog kotara: Šuma, jezera i svjetla filmskog platna

Marinko Krmpotić

U brojnim filmovima uživala je brojna publika / Foto Samir CERIĆ KOVAČEVIĆ

U brojnim filmovima uživala je brojna publika / Foto Samir CERIĆ KOVAČEVIĆ

Ovu ću godinu prije svega pamtiti po ljudima, fantastičnim filmovima te na kraju krajeva i po našoj novoj lokaciji koja je u ovoj šumi i uz ova jezera zaživjela punim plućima te omogućila jedan festival kakav, tako su rekli naši strani gosti, do sada nisu vidjeli - zaključio je Igor Mirković



 


 


Evo nam je gotovo i treće izdanje goranskog Cinehilla, svjetski znanog filmskog festivala koji je pod imenom Motovun Film Festival ime i ugled stekao šireći se svijetom iz tog prekrasnog istarskog srednjovjekovnog gradića, da bi prije tri godine, kako su i sami organizatori rekli, jedno brdo, ono u Motovunu, zamijenio drugim, Petehovcem.

Foto galerija: Filmski festival Cinehill na Petehovcu 2025. Foto: Samir CERIĆ KOVAČEVIĆ





Prijelaz s istarskog na goransko brdo bio je takav da je prvo izdanje Cinehilla bilo u svom prvom dijelu od četiri dana održano na visovima Motovuna, a drugi dio tog festivala, odnosno završna tri dana, zaživio je na delničkom Petehovcu. Prošle je godine drugo izdanje baš u cijelosti »odigrano« na brdu iznad Delnica, a ove treće godine s delničke planinske visoravni ekipa se spustila u guste fužinske šume i jezera.


Nezaboravna noć otvaranja

 


Nezaboravna je bila i noć otvaranja trećeg Cinehilla. Pred velikim brojem gledatelja na prostoru pod branom prikazan je švicarski film »Noćna smjena« redateljice Petre Volpe, film s posljednjeg Berlinalea, koji prikazuje posve običnu noć dramatično prezaposlene medicinske sestre. Poštujući činjenicu da u ovom trenutku na svijetu manjka oko 6 milijuna medicinskih sestara, organizatori su za premijeru ove sjajne drame darovali besplatan ulaz svim medicinskim sestrama i medicinskim djelatnicima! Lijepo i pohvalno.

Odlična posjećenost


Promjena lokacije neke je začudila, mada je činjenica da je Igor Mirković, direktor Cinhehilla, od prvog predstavljanja prije tri godine u Delnicama, najavljivao kako mogućnost mijenjanja lokacija postoji. Dakle, to što se s Peteha prešlo na Bajer, Rakov potok i druge fužinske lokacije, nije ništa čudno. Promjenom lokacije na koncu je baš Mirković bio jako zadovoljan.


– Posjet je bio odličan i po prvim pokazateljima imali smo otprilike 50 posto više posjetitelja no prošle godine u Delnicama. Kina su nam, a bilo ih je čak pet, tri u Rakovom potoku, te dva u Fužinama, bila odlično posjećena, a budući da ljudima uvijek treba određeno vrijeme da prihvate neke novitete, mislim da će taj broj u budućnosti dodatno rasti. Osobno ću ovu godinu pamtiti po tome što su nam gosti bili neki od najvećih režisera našeg vremena, ljudi čiji se rad voli, poštuje i cijeni na svim kontinentima i baš to nas povezuje s cijelim svijetom. Kad Jafar Panahi na svom Instagramu objavi da je na Cinehillu primio nagradu, onda smo doista svjetska stvar. S nama je ove godine bila i Catherine Breillat, jedna predivna kontroverzna autorica koja je predstavila svoje filmove. Dakle, ja ću ovu godinu prije svega pamtiti po ljudima, fantastičnim filmovima te na kraju krajeva i po našoj novoj lokaciji koja je u ovoj šumi i uz ova jezera zaživjela punim plućima te omogućila jedan festival kakav, tako su rekli naši strani gosti, do sada nisu vidjeli – zaključio je Mirković.


Filmovi za ljude

 


U programu se zaista moglo uživati i jedino za čime okorjeli filmofili žale je to što jednostavno – nije bilo vremena za sve pogledati.


– Ponosna sam što imamo neke od trenutačno najvećih filmova svijeta, poput aktualnog dobitnika Zlatne palme »Jedan obični incident« u režiji našeg mavericka Jafara Panahija, norveškog filma »Snovi« koji je dobio Zlatnog medvjeda u Berlinu, talijanskog povijesnog spektakla »Vermiglio« koji je dobio veliku nagradu žirija u Veneciji ili brazilskog »Još sam tu« koji je osvojio Oscara. Ali ono što je meni još važnije je da je ovo i jedan od naših najpitkijih programa do sada, s brojnim filmovima »za ljude«. Radi se o naslovima koje mogu lako pratiti sve generacije i profili publike, a koji će nas natjerati da mislimo, ali i da se smijemo, što je u današnjem vremenu posebno važno«, istaknula je Milena Zajović, kreativna direktorica i selektorica Cinehilla.


Zanimljiv je bio i sastav ovogodišnjeg žirija glavnog programa. U Fužinama su o nagradama odlučivali francuska redateljica Laetitia Dosch, koja je lani osvojila Cinehillovu publiku filmom »Pas na sudu«. Druga članica bila je sjajna Branka Katić, beogradska glumica s londonskom adresom, s cijelim nizom zapaženih uloga u regionalnim i međunarodnim produkcijama, poznata i po onima u hrvatskim serijama »Novine« i »Šutnja«, a tu je bio i Vinko Brešan, ugledni redatelj nekih od najuspješnijih hrvatskih filmova te direktor Zagreb Filma.

Ljetne filmske meke


Slične dojmove čuli smo i od niza posjetitelja koji su, osim završnog dana, imali i puno sreće s vremenom. Kiša je malo »ubila« završnicu, ali nikome u osnovi nije smetala pa je razina zadovoljstva bila velika, a svakako treba reći da su filmske projekcija ovogodišnjeg Cinehill programa održavane i u Zagrebu, Rijeci, Karlovcu, Delnicama, Lokvama, Moravicama… Dakle, Cinehill »šara« Gorskim kotarom i Hrvatskom, a iznimno je dobro da to razumiju i shvaćaju u Primorsko-goranskoj županiji i TZ-u Kvarnera koji su i ove godine odradili lavovski dio sufinanciranja te pripomogli u pozicioniranju Gorskog kotara kao ljetne filmske meke.


Irena Peršić Živadinov, direktorica Turističke zajednice Kvarnera, zahvalila je festivalu za sve što čini na razvoju turizma i kulture u Gorskom kotaru, a sličnu je poruku uputio i Robert Matić, zamjenik primorsko-goranskog župana.


– Smatramo iznimno važnim podržavati inicijative koje dodatno obogaćuju ponudu našim gostima, ali i domaćem stanovništvu, te doprinose razvoju turizma i gospodarstva. Pogotovo kada je to u Gorskom kotaru, dragulju čiji puni potencijal još nije realiziran. Primorsko-goranska županija će i dalje imati otvorena vrata za suradnju s festivalom Cinehill, a dosad se pokazalo da je ona svake godine sve bolja i uspješnija, naglasio je Matić.


Zadovoljni su i Fužinarci čiji su smještajni kapaciteti bili gotovo u potpunosti rasprodani, a uz niz zanimljivih gostiju te nesvakidašnji život i sjajne filmove lakše su se podnijele i povremene gužve te muke oko parkiranja. Već tradicionalno na kraju festivala održana je zdravica rakijom koja je podijeljena svim posjetiteljima.


– Mi uobičajeno ne zatvaramo festival, nego nazdravljamo sa željom da se vidimo i dogodine, objasnio je direktor Cinehilla Igor Mirković.


Suradnja Švicarske i Gorskog kotara

 


Zemlja partner Cinehilla ove godine bila je Švicarska, što je s posebnom simpatijom primljeno baš kod Gorana. I to ne samo zato što se Gorski kotar odavno krasi pojmom »hrvatska Švica«, već i zbog činjenice da je zahvaljujući bespovratnim sredstvima Vlade Švicarske u posljednjih pet godina izgrađen suvremeni vodoopskrbni sustav u Delnicama, Fužinama, Skradu i Brod Moravicama, a u narednih pet-šest godina Vlada Švicarske ulaže nove milijune eura u vodoopskrbne sustave Lokava, Ravne Gore, Mrkoplja i Vrbovskog. Upravo stoga švicarski veleposlanik u Hrvatskoj, Urs Hammer jako je dobro poznat u Gorskom kotaru pa je i na predstavljanju prvog dana dobio srdačan pljesak.


– Zahvaljujući Programu švicarsko-hrvatske suradnje, imamo posebno bliske veze s regijom Gorskog kotara. Švicarska poboljšava životne uvjete i podržava održivi gospodarski razvoj osiguravanjem pouzdane opskrbe visokokvalitetnom pitkom vodom u Gorskom kotaru. Ulaganja u infrastrukturu otpadnih voda također će imati ključnu ulogu u očuvanju podzemnih i površinskih voda regije, čime se doprinosi zaštiti okoliša, istaknuo je Urs Hammer, naglasivši kako se ovaj program s novom potporom od 45 milijuna švicarskih franaka nastavlja do 2029. godine.

Dotaknuti srce


No, spomenimo i najuspješnije. Pobjednikom festivala proglašen je islandski film »Ljubav koja ostaje« redatelja Hlynura Palmasona koji je videoporukom zahvalio na nagradi festivalu, selektorima, žiriju i publici.


– Redatelj suverenim režijskim postupcima kombinira realno i nadrealno, životno i poetično, sve začinjeno sjajnim humorom i veličanstvenim pejzažima Islanda. Takva inventivna režija daje publici mogućnost dubokog povezivanja sa svim likovima, njihovim sudbinama, tugama, veseljima, propitujući pritom mnoga pitanja suvremenog čovjeka od muško-ženskih odnosa do pitanja umjetnosti danas, ocijenio je žiri koji su činili glumica Branka Katić te redatelji Laetitia Dosch i Vinko Brešan.


Odabir najboljeg ostvarenja prema žiriju kritičara FIPRESCI je mađarski film »Sve je u redu« redatelja Bálinta Dániela Sósa.


– Cijenimo što film govori o ljudskom obratu koji preispituje naše predrasude te otkriva skrivene utjecaje traume na naše etičko ophođenje, obrazložio je žiri u sastavu: Hana Samaržija, Tina Bernik i Ana Stanić. Nagrađeni redatelj Dániel Sós naglasio je u videoporuci kako je počašćen činjenicom da je riječ o nagradi kritičara iz raznih zemalja, jer ovaj se film obraća ljudima različitog backgrounda i može dotaknuti srca ljudi.


Najboljim kratkometražnim filmom u međunarodnoj selekciji proglašen je »Renatov auto« mladog talijanskog redatelja Andree Orseniga. Žiri je naglasio kako je film nježno upozorenje da trebamo obratiti pažnju na svakodnevicu, jer samo se tamo događa život koji nije vječan. Nagradu za najbolji hrvatski kratki film osvojio je »Tako te volim« koji potpisuje redatelj Mário Macedo.


– Poput bajki, ali iznimno filmično, prikazuje mnoge strave sazrijevanja, u kojem je jedina sigurnost – nesigurnost, naglasio je žiri kratkog programa u kojem su bili Varja Močnik, Radoslav Jovanov Gonzo i Pavle Vučković.