Uhvatili se u koštac

Čabrani sami svoji majstori: Organizirali se u radnu akciju, nizom zahvata smanjeni ogromni gubici vode

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Protekli vikend mještani Plešca očistili su okoliš vodospreme Podstene, a tome je prethodilo niz zahvata kojim je gubitak od čak 720 kubičnih metara vode znatno smanjen.



Dvadesetak mještana naselja Plešce, potpomognuti gradonačelnikom Antoniom Dražovićem i v.d. direktorom KD-a »Čabranka« Mladenom Bastijanićem, ovaj su vikend proveli vrlo radno, točnije sudjelujući u akciji čišćenja okoliša vodospreme Podstene, akciji koju su organizirali Mjesni odbor Plešce i DVD Plešce na čelu s predsjednikom MO-a Plešce Blaženkom Ožboltom.


Pojašnjavajući ovu akciju Mladen Bastijanić rekao nam je da je iznad vodospreme na Podstenama u Zamostu stara kaptaža koja nije davno očišćena pa dio vode ne dolazi u tu vodospremu.


Polovično rješenje


– Analizirali smo i vidjeli da ispod kaptaže ide određena količina vode, oko 20 »kubika« dnevno. To ćemo pokušati preusmjeriti u kaptažu i time pripomoći opskrbi vodom u Plešcu.




To neće u potpunosti riješiti problem, ali će svakako poboljšati stanje. Zahvalni smo svima koji su se odazvali i pružili ruku pomoći.


Ovo je primjer kvalitetnog odnosa mještana prema problemima, a sudionicima akcije nastojat ćemo se zahvaliti kroz povoljniju cijenu obračuna vode, rekao je Bastijanić pojasnivši i probleme koje su s vodom imali mještani Gerova, najvećeg naselja čabarskog kraja.



– Problem je bio u tome što iz Parga prema Gerovu voda ide iz vodospreme Lazi koja služi i za vodoopskrbu Tršća. Nažalost, sva voda koja je iz Parga išla, a to je 730 kubičnih metara, gubila se do Tršća i to ogromnih 720 »kubika«.


Nakon što smo to ustanovili, mi smo u roku od pet dana otkrili i riješili šest kvarova te time zaustavili gubitak više od 300 kubika vode.


Također smo i na tragu još jedne lokacije na kojoj gubimo više od 100 kubika dnevno. Uz pomoć Vodovoda i kanalizacije Rijeka ovih ćemo dana nastojati otkriti tu lokaciju koja je negdje na Makovom Hribu.


Uspijemo li u tome, dosadašnje ogromne gubitke ćemo dodatno smanjiti. Kad to učinimo problem Gerova bit će riješen, mada smo i sada jako puno učinili jer smo rješavanjem gubitaka na području Tršća bitno poboljšali stanje na području Gerova koje sada stalno ima vodu, rekao je Bastijanić.


Akciji nazočan gradonačelnik Čabra Antonio Dražović govorio je o općem stanju s vodoopskrbom na području ove lokalne samouprave.


Netočne karte


– U ovih tek nešto više od godinu dana provođenja vlasti mi još uvijek detektiramo probleme u vodoopskrbi ovog područja, probleme kojih je, očigledno, bilo iznimno puno.


Karte koje smo imali na stranicama Hrvatskih voda i Županije su bile neispravne i to nam je oduzelo puno vremena.



Tako smo tek nedavno ustanovili da je u Tršću dolazilo do ogromnih gubitaka od 720.000 litara vode zbog čega je Gerovo često imalo problema s vodoopskrbom.


Taj se problem prije nas »rješavao« tako da se u Tršću zatvarala cijev kako bi se spremište napunilo da bi Gerovo imalo vode.


To su, smatram, krivi postupci, a ja sam – iako to nije moja dužnost kao gradonačelnika – s gospodinom Bastijanićem obišao teren i ustanovio da je stanje s vodovodom katastrofalno te apeliramo na državu, nadležna ministarstva i Županiju da pomognu jer je pravo na vodu temeljno ljudsko pravo, govori Dražović koji ima i prijedlog rješenja.


– Prvi korak je upravo ovo što danas radimo – sanacija jednog od postojećih rezervoara. To moramo nastaviti i kod drugih ovakvih vodospremišta.


Drugi korak je nabava rezervne pumpe pri čemu očekujemo pomoć od PGŽ-a koji je to i obećao. Nakon toga treba na vodovod priključiti lokalna izvorišta i automatski izbaciti pumpe čime ćemo smanjiti trošak struje.


To su poslovi vrijedni otprilike 2 do 4 milijuna kuna. Kad bi sad imali novce, to bi moglo biti realizirano u roku od godine dana, rekao je gradonačelnik Dražović zahvalivši na organizaciji i odazivu na akciju MO-u Plešce, vatrogascima i svim drugim koji su se odazvali na radnu akciju.


Dražović: Na vidjelo izlazi neodgovornost prethodne vlasti


– Ovakvih spremišta za vodu ima još nekoliko na području Grada Čabra i ne zna se koje je gore od kojeg. To drugim riječima znači da taj minimum kulture odgovornosti pri radu prethodnog rukovodstva nije postojao.


Smatram da moramo priključiti nekadašnja lokalna izvorišta na sustav vodoopskrbe. Umjesto toga pričalo se o kloriranju, o projektima i novim dugovanjima pa je sada Grad Čabar opet na 1,5 milijuna kuna dugovanja za struju, rekao je gradonačelnik Dražović.