31. izdanje

Čabar bio domaćinom “Goranskoj sijela”, malog i lijepog slavlja goranskih dijalekata

Marinko Krmpotić

Foto MHO Delnice

Foto MHO Delnice



Tridest i prvo po redu “Goransko sijelo”, malo i lijepo slavlje goranskih dijalekata kojeg već više od tri desetljeća organizira delnički Ogranak Matice Hrvatske, održano je ovog puta u OŠ Petar Zrinski u Čabru, gradu u kojem vrlo aktivno djeluje tamošnji Ogranak MH koji je najzaslužniji za činjenicu da su razni govori čabarskog narječja priznati i zaštićeni kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske.


To je svakako jedan od razloga zbog kojih je Čabar iznova bio domaćin ovom pažnje vrijednom dijalektalnom druženju kroz koje se već više od tri desetljeća itekako pripomaže očuvanju goranskog zavičajnog jezičnog blaga čime se itekako pridonosi i očuvanju etno tradicije i identiteta ljudi ovog dijela Hrvatske.


Upravo je očuvanje identiteta kao temelj djelovanja svakog pojedinca koji živi na goranskom području naglasila, pozdravljajući sve učenike i njihove mentore, predsjednica delničkog ogranka MH, Nives Marjanović, prof., na čiju je ideju Goransko sijelo i zaživjelo te pokrenuto davne 1992. godine.




Nazočne je u ime domaćina pozdravila i ravnateljice Silvana Šebalj Mačkić, učnio je to i gradonačelnik Čabra Antonio Dražović te Ivan Janeš, predsjednik MH, ogranak Čabar čiji je rad u najvećoj mjeri i usmjeren na čuvanje bogatog jezičnog nasljeđa.


Gost književnik “Goranskog sijela” ove je godine bio Radovan Tadej, primorski pjesnik i intekektualac rodom iz Zlobina, mjestašca na samoj granici Gorskog kotara i Hrvatskog primorja.


Foto MHO Delnice


Tadej je na učenicima vrlo zanimljiv način prikazao čakavicu koja se govori u njegovom Zlobinu, ali i u nizu naselja Gorskog kotara (Benkovac Fužinski, Slavica, Stari Laz…) i sjevernog Primorja pročitavši i nekoliko svojih pjesama.


Predsjednica delničkog Ogranka MH Nives Marijanović posebno ističe srdačan prijem i gostoljubivost domaćina.


– U oazi jednog od najoriginalnijih goranskih narječja uistinu smo se osjećali ugodno pa nam ne ostaje drugo nego pohvaliti doaćine i zahvaliti im se što smo se, iako govorimo i kaj i što i ča, itekao dobro svi ratzumjeli – rekla je Nives Marijanović, posebno istaknuvši i rad mentora bez čijeg truda i doprinosa ne bi bilo ni učenčkih radova na domaćim govorima.


Nakon nastupa pjevačkog zbora čabarske osnovne škole slijedio je nastup goranskih osnovnih i srednjih škola. Na svojim zavičajnim dijalektima pripovijedali su o prirodi, djedovima i bakama, ljubavima i svemu što u životu djeteta i mladog čovjeka ima značenje.


Foto MHO Delnice


Nastupili su učenici iz Brod Moravica, Čabra, Delnica, Lokava, Mrkoplja, Ravne Gore, Skrada i Vrbovskog sa svojim mentorima: Ana Matić Zagorac i Igor Vlajnić (OŠ Skrad), Andreja Marković i Marijana Rakas (OŠ Rudolfa Strohala, Lokve), Manuela Valenčić (OŠ Ivan Goran Kovačić Vrbovsko), Danijela Peršić (SŠ Vladimir Nazor Čabar), Dijana Arbanas i Jasna Šepac (OŠ Brod Moravice), Božica Pleše (OŠ Ivan Goran Kovačić Delnice) Radmila Urh, Marina Hrga-Arh (OŠ “Petar Zrinski” Čabar, MŠ Čabar), Katarina Leš, Ingrid Žorž (Područna pkola Tršće), Antonija Baričević (OŠ Ivanke Trohar Fužine), Zora Kružić (OŠ Mrkopalj) te Romana Mance i Gordana Podobnik (OŠ dr. Branimira Markovića).


Na kraju uživanja u velikom bogatstvu govora malog Gorskog kotara u prepunoj dvorani čabarske škole svečanost je uveličao domaći glazbenik, kantautor na harmonici s pjesmama na svom dijalektu Čabra, Matija Turk iza kojeg su već tri objavljena vrlo kvalitetna albuma.


S nadom da ćemo se u sve siromašnijem po broju stanovništva, Gorskom kotaru i iduće godine sastati, sudionici su uživali i u obilasku dvorca Zrinskih u Čabru čime je ovaj lijepi susret s tradicijom i bogatom poviješu Gorskog kotara i priveden kraju.