DAŠAK POVIJESTI

Bili smo na Danu dvorca Zrinski u Čabru

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Nastoje sačuvati sjećanje na dan kad su davne 1651. godine u Čabru završeni i posljednji radovi na dvorcu koji i danas stoji u središtu grada



Šarenilo i žamor koje je središtu Čabra podario drugi po redu Dan dvorca Zrinski dokaz je potencijala ove priredbe kojom se nastoji sačuvati sjećanje na dan kad su davne 1651. godine u Čabru završeni i posljednji radovi na dvorcu koji i danas ponosno stoji u središtu ovog goranskog gradića.


Kako je to bilo pred 371 godinu Čabranima je u lijepom dvorištu tog objekta rekao sam Petar Zrinski, ban primorski, panonski i dalmatinski, koji se u pratnji njegove izabranice Ane Katarine obratio Čabranima naglasivši kako je “Usred Čabra napravljen bedem kao prkosni greben” koji je simbol otpora i čuva ovaj kraj od turske najezde.





Završivši svoj govor onim čuvenim “Navik on živi ki zgine pošteno!”, ban je opravdano dobio velike aplauze okupljenih.


Sajam OPG-ova


Naravno, nije to bio pravi ban, već ga je dobro odglumio jedan od članova grobničke povijesne udruge “Presidio Frangipani” koji su ukrasili ovo druženje s daškom povijesti, a pridružili su im se i članovi Udruge “Prva kubura Višnjica” iz Lepoglave, glazbenici Puhačkog orkestra Grada Čabra, maržoretkinje i mužari iz Čabra te za kraj dan riječki rock sastav Old School Band.



No, nije baš sve bilo u tom retro stilu jer je na školskom igralištu puna dva dana bio postavljen Pago Land za djecu i odrasle, održan je i sajam OPG-ova koji je okupio dvanaest izlagača iz raznih dijelova županije (Opatija, Lokve, Ravna Gora, Čabar…), kuhan je i dijelio se gljivarski kotlić, kobasice na štapu nad vatrom…


Nećemo osustati


Sve u svemu Čabar je živnuo zahvaljujući ovoj priredbi koju su organizirali Grad Čabar i KTD Čabar. Gradonačelnik Antonio Dražović zahvaljuje svim volonterima i djelatnicima gradske uprave koji su brinuli o pripremi i realizaciji ove priredbe – Dan dvorca Zrinski želimo razvijati i dići na što višu razinu, možda čak i međunarodnu.


Gotovo sve radimo sami, a malo nam je pomogla i TZ Gorskog kotara. U našem slučaju gubitak nekadašnjih Turističkih zajednica nije se pokazao dobrim rješenjem.


Raniji sustav mi se činio boljim jer je u svakom mjestu svaka TZ radila na organizaciji zbivanja. Sada toga nema, a TZ Gorskog kotara pomaže nam samo u promidžbi i to sa svotama koje mi ne smatramo dovoljnim.



Zato razmišljamo o osnivanju Odjela za turizam u sklopu gradske uprave. U sistematizaciji radnih mjesta to radno mjesto imamo, čak smo pokušali s natječajem, ali interesa nije bilo.


No, nećemo odustati pa se nadam da ćemo naredne godine u okviru gradske uprave imati takvo radno mjesto. Dakle, nećemo odustati, bit ćemo uporni i vjerujem da ćemo biti sve uspješniji i privlačiti sve više ljudi.


Želimo da uz Dan Grada Čabra baš ovaj Dan dvorca Zrinski postane jedan od dana kad će se Čabrani družiti i predstavljati svoj zavičaj i njegovu bogatu povijest što širem krugu ljudi – rekao je gradonačelnik Dražović.


Povijesni dress code


U pripremnom dijelu Dana dvorca Zrinski Grad Čabar objavio je na službenim stranicama poziv za povijesni dress code pa su neki došli u tradicionalnoj odjeći tog doba, a među njima su bili i članovi riječke Udruge “Veseli Oldtimeri” čija nam je predsjednica Đurđica Margetić rekla kako su na Facebooku vidjeli obavijest o zbivanju u Čabru pa su rado došli obučeni u srednjovjekovnu odjeću, odnosno s maskom koju su već predstavili u pet zemalja, a redovni su gosti i čuvenog Riječkog karnevala.