
SNIMIO: VEDRAN KARUZA
Posebnost ove izložbe jest i što prati priču riječke ratne industrije, od "Rikarda Benčića", Torpeda, "3. maja", Vulkana, riječke tekstilne industrije RIO, Modest, Usluga do svih onih malih obrtničkih radionica
povezane vijesti
RIJEKA – U povodu 30. obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja Pomorski i povijesni muzej Hrvatskoj primorja i Muzej Grada Rijeke, u suradnji s Hrvatskim društvom kolekcionara militarije, Vojnim muzejom MORH-a te Karlovačkim počasnim vodom ZNG-91 pripremili su izložbu “Na putu do Oluje 1991.-1995.”, na kojoj izlažu predmete baštine Domovinskog rata, sačuvane u muzejskim zbirkama i privatnim zbirkama kolekcionara.
Domoljubni poziv
Kako su na najavnoj konferenciji za novinare istakli njezini organizatori i autori, Ivo Mileusnić, kustos Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskoj primorja Rijeka, i Damir Batistić, radit će se o najvećoj izložbi u povodu okrugle obljetnice ove najveće vojne akcije u Domovinskom ratu.
Izložba prati ratni put Primoraca, Gorana i otočana koji su se, uz Istrijane, u najvećem broju dragovoljno odazvali domoljubnom pozivu za obranu Hrvatske, a njezin postav u najvećoj mjeri sačinjava oružje i vojna oprema korištena u Domovinskom ratu.
Posebnost ove izložbe, koja će biti svečano otvorena biti 29. srpnja u 20 sati u Kockici Muzeja Grada Rijeke, jest i što prati priču riječke ratne industrije, od “Rikarda Benčića”, Torpeda, “3. maja”, Vulkana, riječke tekstilne industrije RIO, Modest, Usluga do svih onih malih obrtničkih radionica, koja je dala iznimno velik doprinos u vremenima kad je Hrvatska, razoružana i pod međunarodnim embargom uvoza oružja, bila primorana organizirati proizvodnju svih sredstava potrebnih za opremanje vojske.
– Ova izložba priča je o tome kako se ni iz čega uspjelo stvoriti nešto i pobijediti tada moćnu vojnu silu, istovremeno i promocija borbe za slobodu i demokraciju, sažeo je ravnatelj Muzeja Grada Rijeke Mladen Urem.
Nemjerljiv doprinos
Autor izložbe Ivo Mileusnić istaknuo je sudjelovanje velikog broja kolekcionara bez kojih, kako je kazao, ovako veliku izložbu ne bi bilo moguće postaviti, apostrofirajući kako nemjerljiv doprinos koju je Rijeka i šire riječko područje imalo u obrani Republike Hrvatske, od njezinih branitelja, ratne proizvodnje, bolničkih centara do utočišta koje je ovaj kraj pružio za više od 40.000 progranih i izbjeglih s područja Hrvatske te Bosne i Hercegovine zaslužuje jedan ozbiljan stalni postav na temu Domovinskog rata, pa i poseban muzej.
Također, pozvao je akademsku zajednicu, Sveučilište u Rijeci, da se uključe u prezentaciju i interpretaciju događaja iz Domovinskog rata.
Mileusnićevu ideju podržao je Marinko Žuža, predsjednik Zajednice udruga iz Domovinskog rata Primorsko-goranske županije koji je bio gost na jučerašnjoj konferenciji upriličenoj u muzejskoj “Kockici”, iskazujući zadovoljstvo što se jedna ovako impresivna izložba održava u Rijeci, kao dio programa ovogodišnjeg obilježavanja jubileja akcije Oluja, uz uvjerenje da će je tijekom dva mjeseca, koliko izložba ostaje otvorena, posjetiti velik broj građana i obitelji hrvatskih branitelja.
O pojedinim detaljima izložbe govorio je Damir Batistić, navodeći tako da će posjetitelji izložbe u perivoju muzeja imati prilike pogledati eksponate krupne vojne tehnike, među kojima i oklopna vozila proizvedena u pogonima tvornice Torpedo i Brodogradilišta “3. maj” – Straško i Hrvatina, koji je izložak Vojnog muzeja MORH-a, zatim Pinzgauer sanitet kao i Jeep M38A1.
Posebne cjeline
U prizemlju Muzeja grada Rijeke ukratko će biti predstavljena politička zbivanja koja su prethodila Domovinskom ratu, a u nekoliko cjelina prati se i tijek zbivanja u Rijeci do 1992. godine – od odlaska prvih branitelja u sastavu policije na obližnja ratom zahvaćena područja i osnivanje prvih vojnih i paravojnih postrojbi u Rijeci i okolici, uz izložene odore koje su za njihovo opremanje šivali radnici riječkih tvornica RIO, Modest i Usluga.
Jedna od tih cjelina odnosi se i na osvajanja vojarni i skladišta JNA na području današnje Primorsko-goranske županije, kao i brojna improvizirana naoružanja te oružje koje se serijski proizvodilo u raznim riječkim tvornicama i radionicama.
Posebne su cjeline posvećene stradanju civila i izravnim posljedicama na stanovništvo, ratnim štetama, uništavanju imovine i razaranja čitavih naselja i kulturnih dobara koja su postala metom agresora.
Na prvom katu izložbe prati se ratni put branitelja s područja PGŽ-a od 1991. do njihova sudjelovanja u vojnim operacijama 1995. Ujedno je prikazano stvaranje Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva, makete borbene tehnike i oružja korištena u Domovinskom ratu, a poseban dio prikazuje stvaranje Hrvatske ratne mornarice, u čemu su izniman doprinos imala upravo brodogradilišta Rijeke i PGŽ-a, poput brodogradilišta “3. maj” i Kraljevica te Brodogradilišta Punat.