TRADICIJA

FOTO Na Korzu pušteni baloni u zrak: Osobe s autizmom trebaju bolju skrb mentalnog zdravlja

Ingrid Šestan Kučić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler



RIJEKA – Tradicionalnim puštanjem balona s Korza Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka jučer je obilježila Svjetski dan svjesnosti o autizmu, a ove godine svoja su događanja fokusirali na mentalno zdravlje osoba s autizmom te se sve odvijalo pod motom “Doktore, i ja Vas trebam!”.


– Tim motom želimo skrenuti pozornost na važnost mentalnog zdravlja, kao i potrebu psihijatrijske podrške za osobe s autizmom s naglaskom na krizna stanja u četiri urbana centra u Hrvatskoj te na potrebu edukacije o specifičnostima autizma. Ta podrška je sve slabija i slabija, kazala je predsjednica Udruge, Lidija Penko.


Foto galerija: Svjetski dan svjesnosti o autizmu - puštanje balona s Korza Foto: Sergej Drechsler


Dodajući da se ove godine obilježava 40 godina autizma Europe i Centra za autizam istaknula je i problem rane intervencije i dijagnostike, što se već 15 godina rješava u okviru Udruge te je upozorila da skrb za autistične osobe nije jednaka u cijeloj Hrvatskoj.




– Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija daleko su ispred nekih drugih hrvatskih sredina, jer puno više živimo praksu inkluzije osoba s autizmom, no još ima prostora za rad kako bi djeca s autizmom imala puno bolju priliku i postala punopravni članovi društva. Potrebno je poboljšati ranu intervenciju i dijagnostiku da roditelji što prije dobiju dijagnozu, imaju podršku logopeda i psihologa i da im se kažu prava te da im netko pokaže kako da rade s djecom kako bi se djeca što bolje uklopila u inkluzivne skupine u vrtićima, a kasnije je i u redovan program škole. Cilj je da djeca što manje idu u specijalizirane ustanove za autizam. Što ranije krenemo djeca će puno bolje napredovati, upozorila je Penko.


Najveći problem, dodala je, briga je o odraslim osobama, jer potrebne su stambene zajednice i radionice s obzirom da i odrasle osobe s autizmom trebaju dnevnu okupaciju i podršku. Obilježavanju Svjetskog dana svjesnosti o autizmu priključili su se i riječki gradonačelnik Marko Filipović te zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić, a oboje su naglasili da Grad i Županija stoje iza udruga i ustanova koje se bave autizmom.


Istovremeno s Udrugom i Centar za autizam Rijeka prigodnim je programom obilježio Svjetski dan svjesnosti o autizmu kroz kolaž kratkih prezentacija odgojno-obrazovnog, rehabilitacijskog i terapeutskog rada stručnjaka Centra. Pod nazivom “Podržani u različitosti” predstavljeni su programi i metode rada koji su specifični upravo za Centar za autizam Rijeka, jedinu specijaliziranu ustanovu za rad s učenicima iz spektra na ovom području. Osim prezentacije rada s učenicima Centra predstavljen je i rad stručnjaka s učenicima, učiteljima, pomoćnicima u nastavi i roditeljima učenika s autizmom iz redovnih odgojno-obrazovnih sustava, jer konačni cilj rada tima stručnjaka je ne samo obrazovanje već podizanje kvalitete života cijele obitelji učenika s poremećajima iz spektra autizma.