DAN OTVORENIH VRATA

FOTO Duplo slavlje na Učki: Park prirode i Centar za posjetitelje proslavili rođendane

Aleksandra Kućel Ilić

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

U ove dvije godine otkada je otvoren, Centar za posjetitelje na Poklonu posjetilo je gotovo 100.000 posjetitelja. Sam muzejski postav razgledalo je 15.000 ljudi



UČKA – Na Opatijskoj rivijeri u jutarnjim satima temperatura je prelazila dvadeset stupnjeva, dok je na Učki bilo “ugodnih” 14, no bez obzira na to što su organizatori priželjkivali bolje vremenske prilike, naoblaka i vjetrovit dan nisu umanjili proslavu dvostruke obljetnice – 24. rođendana Parka prirode Učka i druge godišnjice otvaranja Centra za posjetitelje Poklon. Tim povodom jučer su tijekom cijeloga dana ulaznice za posjet muzejskom postavu na Poklonu bile 50 posto snižene, a za sve koji su došli upoznati tajne Učke putem ovog interaktivnog postava, organizirano je i besplatno stručno vođenje.



– Pročitali smo da je danas Dan otvorenih vrata Parka prirode Učka i odlučili da ćemo subotu provesti na ovom prekrasnom zraku, u ovom zelenilu, na planini u proljeće. Privuklo nas je što su snižene cijene za obilazak muzejskog postava u Centru za posjetitelje Poklon i smatrali smo da je to odlična prilika da napokon razgledamo ovaj objekt iznutra. Vrijeme je dobro, kiše neće biti i kada razgledamo postav i nauživamo se uz kavu u ovom lijepom ugostiteljskom objektu kraj kojega je i dječje igralište, planiramo i posjet Vojaku. Svima bismo preporučili jedan takav sličan obiteljski izlet, jer na Učki zbilja ima sadržaja za sve generacije – rekao je Tomislav Salopek iz Buzeta, koji je u pratnji svoje obitelji odlučio provesti subotu na Učki.


Zaštićeno područje




Područje planine Učke i dijela visoravni Ćićarije proglašeno je parkom prirode 19. svibnja 1999. Vrijednosti zbog kojih je ovo područje zaštićeno poznate su već odavno, a leže u njegovom reljefu i neposrednoj blizini mora, što je uvjetovalo razvoju specifične klime te bujne šumske vegetacije. Učka je bogata livadama i drugim staništima na kojima obitavaju brojne endemske, ugrožene i zaštićene biljne i životinjske vrste.



– U ove dvije godine otkada je otvoren, Centar za posjetitelje na Poklonu posjetilo je gotovo 100.000 posjetitelja. Sam muzejski postav razgledalo je 15.000 ljudi, a primjećuje se da interes raste i dolazi sve više turista. U samom Parku prirode Učka tijekom 2022. godine bilo je oko 120.000 posjetitelja i pokazalo se da je realizacija ovog projekta, prema kojemu je Centar na Poklonu središte PP-a Učka i polazišna točka za različite aktivnosti, “pun pogodak”. Ovo je točka s koje najčešće posjetitelji kreću u istraživanje Učke i Ćićarije, jer ovo je mjesto gdje se mogu dobiti sve potrebne informacije, gdje postoje ugostiteljske usluge, suvenirnica, muzej, ali i konferencijske dvorane za održavanje radionica, predavanja, skupova i različitih događanja pomoću kojih se podiže svijest o zaštićenom području – objasnila je Doris Kramarić, stručna savjetnica za marketing i odnose s javnošću Javne ustanove Park prirode Učka.



Prirodna i kulturna baština Parka prirode Učka prezentirana je na moderan i interaktivan način u muzejskom postavu Centra za posjetitelje Poklon, koji oduševljava i djecu i odrasle. Kombinacijom multimedijalnih i tradicionalnih izložaka u specifično dizajniranom prostoru ispričana je priča o povijesti i sadašnjosti najvažnije planine na ovom području te je prikazano bogatstvo prostora, koje odavno privlači brojne posjetitelje i sve one koji ovdje, “tako blizu, a tako daleko” – pronalaze bijeg od urbane užurbanosti.


Učkarske tajne


Učkarske tajne je uz besplatne ture vođenja kroz postav muzeja posjetiteljima jučer otkrivala Nika Krajnović iz PP-a Učka.



– Na Poklonu smo, na nadmorskoj visini od oko 930 metara, a tko želi, može dan nastaviti uz planinarenje, možda i turu do samog vrha Učke, do Vojaka, koji je na 1.401 metar kada se uzme u obzir i kula. Danas slavimo drugi rođendan Centra za posljetitelje na Poklonu, ali i 24. obljetnicu proglašenja Učke parkom prirode. Za razliku od klasičnijih muzeja, ovdje smo na Poklonu išli na moderniju varijantu i muzej je interaktivan, a i ugođajno, uz prigušena svjetla može se dočarati i bolje doživjeti puno zanimljivih detalja. Podijeljen je u pet cjelina i sve su podjednako atraktivne, pa se u svaku od ponuđenih “priča” možete vratiti i uživati u svemu što je ovdje prezentirano više puta – rekla je Nika Krajnović, koja je posjetiteljima Visitor centra dočaravala učkarske znamenitosti, čari krškoga krajolika, a u “moru” podataka otkrila i da vodi treba oko stotinu godina da bi rastopila milimetar vapnenca. Dugotrajnim procesima u prirodi nastaju jame, špilje i kaverne kojima Učka bogata vodom obiluje…


Pored obilaska učkarskog stalnog muzejskog postava, izletnicima koji su bili “od mota” preostalo je sve ono što su vidjeli unutar Centra na Poklonu, istražiti i doživjeti u prekrasnoj prirodi ovog zaštićenog područja i na Učki provesti jednu drukčiju subotu.