POVRATAK U PROŠLOST

»Drivenik – putnik kroz vrijeme«: U nekadašnju frankopansku utvrdu na brijegu Glavica vratili se vitezovi

Robert Šimonović

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

Nekadašnju frankopansku utvrdu, prostor impozantnog driveničkog kaštela, ispunili su vitezovi, ratnici i drugi protagonisti i antagonisti srednjovjekovne prošlosti



DRIVENIK – Iako ćemo u povijesnim knjigama, udžbenicima i drugoj stručnoj medievističkoj literaturi uz pojam srednjeg vijeka vrlo često pronaći i pridjev »mračni«, srednji vijek u Driveniku jučer je itekako bio obasjan svjetlom, suncem i toplinom kako u doslovnom tako i figurativnom smislu. Nekadašnju frankopansku utvrdu na brijegu Glavica, a danas prostor unutar i izvan impozantnog driveničkog kaštela, ispunili su viteški kampovi, vitezovi, ratnici i drugi protagonisti i antagonisti srednjovjekovne prošlosti, a sve u sklopu dvodnevne manifestacije »Drivenik – putnik kroz vrijeme«.


Borbene discipline


Drivenik je na ovaj način uskočio u vremensku kapsulu i odjenuo svoje nekadašnje, medievističko ruho, za što su se pobrinuli članovi brojnih udruga – Zrinskih-Frankopana iz Drivenika, Ordo Sancti Viti iz Rijeke, Mutila iz Medulina, Corvi Beli iz Svetog Ivana Zeline, Desdichado Medieval Fight Club iz Mađarske, Eysen Nocte iz Austrije, kao i članovi Grobničke straže, Frankopanske garde Kluba prijatelja Grada Trsata te Krčkih knezova Frankopana. Za organizaciju događanja pobrinula se Turistička zajednica Vinodolske općine, a za sponzorstvo Vinodolska općina, PGŽ i TZ Kvarnera.





Srednjovjekovna metamorfoza Drivenika započela je u petak degustacijom srednjovjekovnih jela i pića, nastupom glazbenika na lutnji i plesom s vatrom, a vrhunac bogatog, zanimljivog te prije svega nesvakidašnjeg programa uslijedio je u subotu. Kroz zabavu, srednjovjekovnu glazbu, ples, dječje predstave, radionice streličarstva, kaligrafije, tkanja i šivanja, prikaz srednjovjekovnih borbenih disciplina, ali i opsade te obrane driveničkog kaštela brojne udruge posjetiteljima su dočarale kako je nekada davno, prije više stoljeća, izgledao život u i oko kaštela.



Mateo i Aljoša iz Udruge Mutila te predsjednik Udruge Nenad Cukon pokazali su nam kako je nekada izgledala srednjovjekovna borba mletačke pješadije, pojasnili po čemu se ona razlikuje od drugih vojski i formacija te koje oružje koristi.


Domaći proizvodi


– Mletačku pješadiju činili su regrutirani seljani, odnosno pučani koji su koristili najjednostavnija i najjeftinija oružja. Primjerice, to su rankun koji je služio za rušenje konjanika, i partizana, oružje za rušenje konja. Tim oružjem Mlečani su naoružavali i černide, odnosno ljude s druge strane jadranske obale, a to su bili Istrani, Dalmatinci i drugi koji su živjeli na našoj današnjoj obali, govori Neno.



Posebna atrakcija djeci je bio oklopljeni vitez koji je, kako doznajemo, na sebi nosio čak 43 kilograma težak oklop. Ipak, to nije zastrašilo malu Elenu, koja mu je otela buzdovan i junački ga napala. Najmlađi su mogli uživati i u srednjovjekovnom vrtuljku i dječjim predstavama, a ispred kaštela svoje rukotvorine i domaće proizvode prezentirali su i lokalni OPG proizvođači. Nakon starta ispred bribirske kule Turan programu su se pridružili i sudionici biciklijade pod nazivom »Od kaštela do kaštela« koji su okrepu mogli potražiti u slanim i slatkim Tonkinim fritulama.